Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ФАЦ: Все повече българи получават социални помощи в Германия

2 коментара
ФАЦ: Все повече българи получават социални помощи в Германия

Все повече имигранти от България и Румъния получават помощи в Германия по програмата за социално подпомагане на безработни "Харц"-4 - и изследователите очакват броят им да нарасне. Същевременно румънците са особено добре интегрирани на германския трудов пазар, пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг" (ФАЦ).

Зависимостта на имигрантите от Румъния и България от социални помощи значително се повишава. Актуално проучване на Института за изследвания на трудовия пазар и заетостта към германската Федерална агенция по заетостта сочи, че делът на получателите на помощи по програмата "Харц"-4 от двете страни се е увеличил с почти четири пункта до 17 процента в рамките на година. Същевременно това е с 0,5 пункта повече от средното равнище за всички живеещи в Германия чужденци. Преди отпадането на всички трудови ограничения за гражданите на двете членки на Европейския съюз най-вече Християнсоциалният съюз предупреждаваше за високата цена, която ще има това. Но изследователи доказаха, че имигрантите от двете страни са относително добре заети в сравнение с други групи чужденци и по-рядко получават помощи по "Харц"-4.

Но от началото на годината се наблюдава ясно увеличение на социалните разходи при тях, а Институтът за изследвания на трудовия пазар и заетостта очаква трайно нарастване. Но има разлика в това отношение между българите и румънците, отбелязва "Франкфуртер алгемайне цайтунг". Докато делът на получателите на социални помощи от Румъния се е увеличил със само 2,5 пункта до 11,5 процента и с това доближава нивата при другите имигрантски групи от Близкия изток и Южна Европа, то делът на българите се е увеличил с малко повече от 8 пункта до почти 28 процента. Институтът отбелязва, че при повече от 40 процента става дума за хора, които наред със социалните помощи имат и някакъв доход от трудова дейност.

Бедността зависи от равнището на доходите и колко хора трябва да живеят от тях. Много от мигрантите работят в селското стопанство и строителството. Най-многобройни са получателите на помощи по "Харц"-4 сред румънците и българите в Бремен /34 процента/, Берлин /30 процента/ и Кьолн /28 процента/.

Румънците са търсени на трудовия пазар. Безработицата сред тях е 6,3 процента, като това дори е малко под равнището за цялото население. При българите тя се е увеличила с 0,7 пункта до 15,8 процента. Общо в Германия живеят 625 хиляди души от двете страни, като около две трети са от Румъния. В Берлин, Мюнхен, Франкфурт, Хамбург, Дуйсбург и Нюрнберг има по над 10 хиляди души от двете държави. Най-висок е техният дял в Офенбах, където съставляват 5,4 процента от населението. За 2015 г. се очаква увеличение от 130 хиляди до 150 хиляди души, допълва "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганьо Сомов
    #2

    По всичко изглежда, че немската преса ни е взела на мушка, с критичните си публикации от седмицата, препечатани в Медиапул. Чия ли е заслугата за това, може би сме “твърде настоятелни“, за да ни приемат в Шенгенското пространство в неподходящ момент?!

  2. Баба Гицка
    #1

    Това не са българи, а търтеи, отишли там на отхранване, че в България помощите са по-малко.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.