Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фермери искат отпускане на режима за генно променените храни

9 коментара
Фермери искат отпускане на режима за генно променените храни

Да се промени Закона за генно модифицираните организми и да се облекчи режимът за производство на този вид храни в България, поиска председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Ивайло Тодоров в сряда след среща с председателя на Комисията по земеделие на Европейския парламент Нийл Париш.

Париш посочи, че в генно променените храни е бъдещето на европейското земеделие и шанс на фермерите за оцеляване при криза.

Тодоров коментира, че страната ни е въвела по-рестриктивен закон в сравнение с европейските изисквания. Трябва да се придържаме към европейските закони и да не въвеждаме забрани, които спират развитието на модерното земеделие, допълни той.

От фермерската асоциация коментира, че генно модифицираните култури се отглеждат по-евтино, защото се нуждаят от по-малко препарати и по-рядка обработка, а същевременно са защитени от вредители и дори от лошото време. В момента се разработват растения, устойчиви на продължителни валежи или суша.

Всяка година в Евросъюза се внасят 16 млн. тона соево семе и 24 млн. тона соево кюспе, чиято борсова стойност е по-висока заради изискването да не са с променени гени, посочиха от асоциацията. Разходите за отглеждането на смеските за фуражи са по-високи и защото по-голяма част от държавите-производителки вече залагат на генно модифицираните култури. Тодоров дава за пример САЩ, където 73% от засетите с царевица площи са с биотехнологично усъвършенствани растения. При соята процентът е още по-голям - 91% в САЩ, 98% в Аржентина и 57% в Бразилия.

Цените на хранителните продукти се повишават непрекъснато не само в България, но и в целия свят, и това въобще не се дължи на високата инфлация или световната финансова криза, заявяват от Асоциацията на земеделските производители. В съобщение до медиите те посочват, че във Великобритания организациите на земеделски производители оказват непрекъснат натиск върху големите вериги от супермаркети да върнат генно модифицираните продукти в търговската мрежа.

Най-голямата световна фирма в областта на хранителната промишленост – “Нестле”, също наскоро призова Европейския съюз да преразгледа твърдата си политика срещу генно променените храни, припомнят от организацията. Европейската комисия обаче твърди, че националните правителства блокират всеки техен опит да либерализират режима. Цитира се и проучване, според което едва 21 на сто от гражданите на съюза биха консумирали продукти, променени чрез генно инженерство.

Все пак Еврокомисията е инициирала създаването на работна група с по един представител от всички 27 страни-членки, която да предложи как да се промени политиката към биотехнологичните земеделски сортове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Otidete i vijte
    #10

    Za da namerite otgovora na tozi vypros s o

  2. Otidete i vijte
    #9

    Za da namerite otgovora na tozi vyrpos s ochite si, a ne da sledavate mneniya na manipulatori, otidete v US i vijte horata, koito se dvijat po ulicata...te prosto ne mogat da se dvijat.

  3. GMO
    #8

    i USA se vodqt dosta dela za naryshavane na patent - taka golemite korporatzii izvivat racete na fermerite. Naprimer ako vyv fermata na nepodozirasht fermer popadne rastenie, dovqto ot vqtara ili neshto takova. Da ne govorim za zdravnite problemi, koito mogat da porodqt - alergii, rak na stomaha i tnt. Te amerikancite ne slychaino sa tolkova zle ot kam spazvane na normalno teglo - prosto nqma normalna hrana.

  4. enough
    #7

    ... в Америка! В Европа има и Франция, и Австрия, и Гърция, където ГМО не се допускат дори с риск от присъда в Люксембург! И ако не знаеш, какво говориш, виж, какви са последните данни за ГМО - масови алергии с непредвидими последици за хората, да не говорим за останалия растителен свят! И нека членовете на твоята асоциация да знаят, че ако ГМО не бъдат изтрити от българска земя, българското селско стопанство няма никакъв шанс да пробие на платежоспособните пазари на развитите страни, където се търсят ЧИСТИ ВЪВ ВСЯКО ОТНОШЕНИЕ ХРАНИ!!!

  5. keen
    #6

    Преди десетилетия "модерно" беше ДДТ. Модата му отмина отдавна, но болезнени следи от него още могат да се видят.Разликата между ГМО и ДДТ не е само в абревиатурата. ГМО оставя незаличими следи, защото гените не умират, а се умножават...

  6. 0000
    #5

    който е правил екскурзии из БГ е видял хиляди декари изорана и засята с царевица земя,съсипана от лятната суша.Стига вече с клементини,грозде без семки,дини без семки.Измислете царевица за силаж,която да е зелена и при най-голяма суша. Влагата е невидима и плува във въздуха.Научете царевицата да поема въздушната влага.

  7. Рони
    #3

    Както и в случая с ДДТ така и с ГМО се използва безхаберието и страхът от неизвестното за да се сплашват хората. Истината е разбира се съвсем различна.Спирането на ДДТ (заради силно пресилени странични действия) довежда директно до смъртта на над 10 000 000 африканци. Всъщност от 15-20г насам ДДТ си се използва най свободно.Същото е с ГМО. Няма доказан нито едно странично или каквото и да било вредно въздействие. В същото време неизползването на ГМО води до по високи цени на храните и до глад в редица

  8. keen
    #2

    До "Рони"Тъпоумието на едного не е оправдание за малоумието на другиго. Африканците не гладуват заради липсата на ГМО. Да не говорим, че производството на ГМО в Европа няма да има никакво отражение към глада в Африка.За ДДТ - очевидно идея си нямаш защо този пестицид е забранен. Една подсказка - не е защото е най-вреден за човека.За по-предходния коментар ("генно модифицирана царевица") - дините и гроздето без семки не са ГМО, а геномни мутанти. А устойчива на засушаване царевица може да се постигне и без ГМО.

  9. не искам ГМО
    #1

    ГМО водят до масово затлъстяване и проблеми с обмяната на веществата, алергии, рак и диабет. Спонсорираните от "Монсанто" фермери да си ги ядат сами. Аз не искам да ги ям. Плюс това нашата страна е благословена с почви и климат и нишата за развитието на земеделието й трябва да е в малките количества, но качествени и чисти храни. С други думи вкусни, ароматни и сочни плодове и зеленчуци, с естествен произход и по-високи цени. Това е нишата на Италия и донякъде на Гърция, Франция и Испания. Обратното,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.