Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финализирана е сделката за влизане на "ГазЛог" в LNG-терминала край Александруполис

8 коментара
Финализирана е сделката за влизане на "ГазЛог" в LNG-терминала край Александруполис

Включването на газовата флотилия "ГазЛог" в проекта за изграждане на терминал за регазифициране на втечнен газ (LNG) на гръцкото пристанище Александруполис и получило одобрението на регулаторните органи. Сделката вече е финализирана и "ГазЛог" е собственик на 20 процента от гръцката компания "Газтрейд" на фамилията Копелузу, която развива проекта, съобщи новият акционер в петък.

Влизайки в проекта, "ГазЛог", която притежава 27 танкера за пренос на втечнен газ, ще помогне за развитието му с опита си в работата на подобни съоръжения, а също така ще инвестира в терминала. Макар да не се посочва стойността на вложението, вероятно то ще е в размера на акционерното участие.

Засега стойността на LNG-терминала се оценява на 380 млн. евро.

Плановете са съоръжението да е разположено на 17.6 км югозападно от пристанището Александруполис, да има хранилище с капацитет от 170 хил. куб. м и възможност да захранва газовата система на Гърция с 6.1 млрд. куб. м годишно, които ще покриват нуждите не само на местния пазар, но и на българския, румънския, сръбския, македонския и унгарския - до Украйна.

Очаква се окончателното инвестиционно решение за проекта да бъде взето до края на 2017 г., а до края на 2019 г. да бъде пуснато в експлоатация.

На LNG-терминала се гледа като на потенциален източник на газ в региона през бъдещия българо-гръцки интерконектор, който се планира да заработи през 2019 г., и така да се засили конкуренцията в региона и да бъдат разнообразени доставките на синьо гориво.

Проектът се развива в синергия с българо-гръцката газова връзка и Трансадриатическия газопровод (ТАП – TAP), а като източници за захранване се посочват производители и доставчици на втечнен газ от САЩ, Кипър, Израел, Катар, Алжир и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #8

    КОПЕЛУЗОС, КОЯТО ЩЕ ОСЪЩЕСТВЯВА ПРОЕКТА, Е СЪОСНОВАТЕЛ НА ПРОМЕТЕУС ГАЗ (търговията с газ в Гърция), В КОЯТО 50 % Е НА ГАЗПРОМЕКСПОРТ, КОЯТО ПЪК Е НА 100 % СОБСТВЕНОСТ НА ГАЗПРОМ. Такива ми ти работи, драги експерти. С регазификационния терминал се слага начало на коридора Юг-Север. Той ще продължава до Словения. И по него ще тече руски газ, защото друг голям доставчик Европа си няма. Колкото свали от цената някой задокеански търговец, двойно повече може да свали Газпром. Накрая икономиката поглъща политиката.

  2. анита хегерланд
    #7

    Що е то "регазифициране" и можем ли да се свържем с руския газ по този начин?!

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #6
  4. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #5

    Но в дългосрочен план переспективата е повече от мрачна: В следващите 5 години на европейския пазар от САЩ ще се втурне LNG, от Катар и Австралия, кипър, Израел които ще свалят цените на природния газ, според анализатори Банката на Америка. Merrill Lynch: Действителна цена на газа ще падне до цената на въглищата - 3.8 долар на милион британски термални единици, което приблизително съответства под нивото от $ 120 за хиляда кубически метра. Привод от руски.

  5. strobo
    #4

    Всичко е въпрос на цена и пари. Втечненият газ винаги ще е по скъп, особено при криза! Танкерджиите имат избор на кого да продават.

  6. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #3
  7. т€еритория на Мики Маус
    #2

    цената на газа на спот пазара в Средиземноморието, обаче трябва да се добавят и разходите за транспорт и регазификация-с около 30% по-висока от цената на газпромовския газ за България). След което трябва да се добави и преноса към България - така крайната цена С преноса му до България нараства с общо над 35% http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2014/04/17/2284112_kogato_utre_gazut_spre/?sp=1#storystart

  8. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #1

    Предпочитам такова бъдеще!

    Ilian Vassilev
    Със заявените от БСП приоритети в енергетиката - Русия първа, България по-назад, ни чака тотален блокаж по всички направления за внасянето на конкурентност на българския пазар на нефт и газ.
    Ще блокират проучването и добива на нефт и газ в Черно море. Тъй като не им изнася да го правят пряко ,ще активизират "зелените" и "еко" - както направиха с шистовия газ.
    Хората трябва да знаят - Русия плаща на българските политици, които защитават монопола и. С тези

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.