Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фрийдъм Хаус": Българската демокрация е в упадък

5 коментара
"Фрийдъм Хаус": Българската демокрация е в упадък

Демокрацията в България е в упадък вече осем години, констатира годишният доклад на неправителствената организация "Фрийдъм хаус" (Freedom House), според която политическата стабилност се изплъзва от страната. Изследването на бившите социалистически държави ("Страни в преход") определя България като "нестабилна демокрация" и я поставя на девето място сред страните от бившия Източен блок. Преди нас са Словения, Естония, Латвия, Полша, Чехия, Литва, Словакия и Унгария.

От държавите в ЕС България изпреварва единствено Хърватия и Румъния.

Изследването на "Фрийдъм хаус" взема предвид 7 фактора - изборен процес, гражданско общество, независими медии, демократично управление - национално и местно, съдебна система и корупция. Най-ниски оценки България получава по отношение на корупцията и медиите - съответно 4.25 и 4 по седембална система, в която 1 е най-добрата оценка.

Единствената различна от миналата година оценка, която България получава, е по отношение на съдебната система. Тя пада от 3.25 на 3.29.

Общата оценка на демокрацията в страната е 3.29. Тя се вписва в непрекъснато влошаващото се от 2008 г. насам положение. Неефективността и корупцията в политическата и съдебната система са основните проблеми, показва изследването.

"От 2012 г. България имаше три правителства и два служебни кабинета. Неефективността и подкупността в политическата система като цяло и особено в съдебната система се считат за големи пречки в борбата с корупцията по високите етажи и организираната престъпност. Общественото доверие в институциите е ниско, някои етнически малцинства са обект на дискриминация", пише в доклада.

В него се отбелязва, че през 2014 г. България преживя банкова криза, породена от "уютната връзка между бизнес и политика". След месеци политическа безизходица през октомври България проведе вторите предсрочни избори в рамките на по-малко от 18 месеца.

"Фрийдъм хаус" посочва, че икономическата зависимост, пристрастия и концентрация на собствеността влошават качеството и плурализма на българските медии. През 2014 г. "Нова българска медийна група" обяви продажбата на активите си в печатни медии на малко известна ирландска фирма.

Докладът отчита, че изборният успех на "Национален фронт за спасение на България"- националистическа партия, смятана за партия на телевизия СКАТ, показва високите нива на тайни споразумения между политици и медии.

"Неформалните връзки между политическите лидери и икономически групи, особено собственици на медии, излагат на риск стабилността на българската политически и икономическа система", пише в доклада. Авторите му припомнят, че през 2014 г. предполагаем конфликт между Делян Пеевски и Цветан Василев доведе до банкова криза, правителствена намеса и редица арести.

Българската съдебна система е пропита с корупция, а неконкурентоспособността и липсата на прозрачност при назначенията излагат сектора на риск от политическа намеса. Няколко решения на Висшия съдебен съвет, свързани с високопоставени магистрати, се смятат за политически мотивирани.

Общо 13 от изследваните 29 държави са оценени от "Фрийдъм хаус" като "демократични", 6 като "режими в преход", а 10 като "авторитарни режими". Средното ниво на демокрация спада в целия регион в последните десет години, показва изследването, като най-големият спад е установен в Русия. Унгария пък изпадна от режим "демокрация" към "нестабилна демокрация".

Консолидираните демокрации, т.е. по-добре представящите се държави, са Полша, Чехия, Словакия, Словения и прибалтийските страни.

Останалите групи държави по-надолу в индекса са тези на хибридните режими (Македония, Албания, Босна, Грузия, Украйна, Молдова), полуконсолидираните авторитарни режими (Косово, Армения, Киргизстан) и консолидираните авторитарни режими (Русия, Беларус, Казахстан, Таджикистан, Азербайджан, Узбекистан, Туркменистан).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jordan*
    #5

    Комунягите правят всичко възможно, за да провалят демокрацията и да говорят колко било хубаво при бай Тошо! Това е тяхна цел-да няма истински собственици на земя и фермери, земята да се изкупи от шепа хора, свързани с властта, да няма ред и законност и т.н. И някой ден България отново да се лепне за Русия!

  2. анита хегерланд
    #4

    Смятаните за силни демокрации имат скрито лобиране и интересите на милиардерите от играта в Сената и джакпота по гласуването на определени законопроекти е "невидима", затова се смята, че там демокрацията е силна и открита, а тук е слаба и политиците са зависими. Някои американски изследователи са забелязали, че решенията на американския конгрес зависят от волята на този, който е готов да плати на която и да е партия, за да прокара определен законопроект, а ако плати и на двете - имаме 100% предсказуемост

  3. Доналд Дък
    #3

    Изпълнението на задачата поставена в ход от комунягите е думата ДЕМОКРАЦИЯ да бъде обявена за мръсна дума.

  4. milan
    #2

    Колкото по-близо до Русия,толкова по-малко демокрация.

  5. Quo
    #1

    Добре слагате снимки с хорa, прнизяващи концепцията за гражданксо общество. Барем някой се почеше.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.