Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Галъп интернешънъл": Под 40% от българите се чувстват щастливи

В световен мащаб нещастните хора са се увеличили, но очакванията за бъдещето са преобладаващо оптимистични

2 коментара
"Галъп интернешънъл": Под 40% от българите се чувстват щастливи

През изминалата година 39% от българите се определят като щастливи при 66% в световен мащаб, сочат данни от международно проучване на ”Галъп Интернешънъл”, обхванало 66 040 души от 68 страни по целия свят.

Девет на сто от българите твърдо заявяват, че са нещастни, 47% се определят като неутрални, а останалите се затрудняват да отговорят.

За започващата 2016 година 19% от българите са оптимисти, 20% са песимисти, 43% са неутрални и 18% се затрудняват да отговорят. Така с нетна стойност (оптимисти минус песимисти) от -1%

България остава в негативната част на "класацията", макар и далеч от крайностите.

13% у нас очакват 2016 година да бъде година на икономически подем, а 24% - на икономически трудности. Така нетната стойност е - 11% 44% смятат, че ще е същата като 2015 г., а 18% не дават отговор.

Общата тенденция за България е за намаляване на дела на негативно отговарящите в сравнение с края на 2014 г. Вероятно 2015 г. е била по-спокойна в очите на българите на фона на по-бурната 2014 и 2013 г.

Колумбия е най-щастливата страна в света (85% е нетната стойност на щастието), следвана от Фиджи, Саудитска Арабия, Азербайджан и Виетнам, докато Ирак е най-малко щастливата страна за втора година (-12% нетна стойност на щастие), сочат данните от международното проучване.

45% от хората по света са оптимисти за икономическите перспективи през 2016 г.; 22% са песимистите, а 28% са на мнение, че няма да има промяна в икономиката;

Най-оптимистичната страна относно икономическия просперитет в предстоящата 2016 г. е Нигерия (61% нетна стойност на икономическия оптимизъм), следвана от Бангладеш, Китай и Виетнам. В другия край на тази класация е Гърция, която е най-песимистичната страна (-65% нетна стойност на икономическия оптимизъм).

Малко над половината (54%) вярват, че 2016 г. ще бъде по-добра от 2015 г., 16% смятат, че ще е по-лоша, а 24% са на мнение, че ще е същата като 2015 г.

Бангладеш, Китай, Нигерия, Фиджи и Мароко са най-обнадеждените нации, докато в Италия споделят най-малко надежда.

В края на 2015 г. 66% от респондентите в изследването на УИН/"Галъп интернешънъл" заявяват, че са щастливи. Отбелязва се лек спад спрямо 2014 г., когато 70% декларираха, че са щастливи. От всички анкетирани 66 040 души 10% казват, че са били нещастни, което е с 4 процентни пункта повече от 2014 г.

Проучването сочи, че 45% от света е оптимистично настроен по отношение на перспективите пред икономиката през 2016 г. - делът на оптимистите е двойно по-голям от дела на песимистите (22%).

Не е изненадващо, че Гърция е най-песимистичната страна (-65% нетна стойност), като се има предвид нейното тежко финансовото състояние. Най-оптимистичната страна по отношение на икономиката е Нигерия (61% нетна стойност).

Младежите по света са и значително по-оптимистично настроени, отколкото по-старото поколение: 31% е нетната стойност на икономическия оптимизъм сред анкетираните под 34-годишна възраст, а сред тези над 55 години тя е едва 13%.

"2015 г. беше бурна година за мнозина по целия свят, въпреки че светът остава до голяма степен едно щастливо място”, коментира Жан-Марк Леже, президент на "Галъп интернешънъл".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ARROGANT
    #2

    При това "управление" крачка напред, крачка назад, две на място, щастливи са само кокошките, които отглеждаше един бивш министър на земеделието от квотата на гербоухите павиани.

  2. анита хегерланд
    #1

    Оптимизмът е разпространен широко в страни с бурен растеж и възможности. Тревожното у нас е, че 44% от българите не могат да определят дали са шастливи или нещастни. Шастието е въпрос на икономически показатели и култура. Може би световният оптимизъм се дължи на създаването на широка средна класа в много страни по света. Това е целта и новите реалности го потвърждават: създава се икономика на качеството и култура на възможностите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.