Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция ще обяви неплатежоспособност по дълга към МВФ на 30 юни

ЕС предупреди страната, вратата за преговори още е отворена, но без компромиси по условията

11 коментара
Гърция ще обяви неплатежоспособност по дълга към МВФ на 30 юни

Гърция няма да плати 1.6 милиарда евро, дължими на Международния валутен фонд на 30 юни, съобщи представител на гръцкото правителство в понеделник, изтъквайки дълбочината на финансовата криза, пред която е изправена страната.

Гръцкото правителство многократно е казвало, че Атина няма средства да се издължи на МВФ, освен ако не постигне сделка с кредиторите за разблокиране на 7.2 млрд. евро спасителна помощ, замразена заради провала на преговорите по споразумение "пари срещу реформи".

Гърция отхвърли предложението на кредиторите в петък, което доведе до налагане на капиталов контрол и едноседмично затваряне на банките. Заедно с това стана ясно, че страната няма да може да плати на МВФ на 30 юни, когато изтича и срокът на сегашната спасителна програма.

Директорът на фонда Кристин Лагард заяви по-рано този месец, че на 1 юли Гърция ще е в несъстоятелност, ако не направи плащането, но говорител на МВФ каза миналата седмица, че пропускането на срока ще постави страната в графата на забавени плащания.

Това събитие ще доближи Гърция още по-близо до излизането на еврозоната.

Независимо от шока с обявяването на неплатежоспособност на страната от еврозоната, съдбата на Гърция вероятно ще остане висяща до спешно свикания референдум на 5 юли, когато гърците ще трябва да кажат подкрепят или отхвърлят условията на кредиторите.

Европейските лидери призоваха гърците да гласуват с "Да" на референдума за спасителния план на страната, като предупредиха, че рискът да напусне еврозоната е реален.

Гърците осъмнаха в понеделник със затворени банки, дълги опашки в супермаркетите и нарастващата несигурност за бъдещето след провала на преговорите между правителството и международните кредитори, който хвърли страната в нова криза. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и европейските лидери и институции дадоха да се разбере, че отрицателният вот би довел до излизане на Гърция от еврозоната.

Макар да увериха, че споразумение с Гърция все още е възможно, германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд дадоха сигнал, че са стигнали до предела на възможностите и не предложиха никакви нови компромиси на Атина, които биха я оттласнали от ръба на пропастта.

Лидерите на двете най-големи европейски страни, които нееднократно обявиха, че искат еврозоната да остане единна с Гърция в нея, не дадоха никакъв шанс за отстъпление на гръцкия премиер Алексис Ципрас, който в петък отхвърли офертата на международните кредитори.

Банките в Гърция остават затворени до 6 юли

Заплатите и пенсиите ще бъдат изплащани

Дневният лимит на теглене на банкомат е 60 евро

Няма ограничения за чуждестранните туристи при теглене от банкомат

Електронните трансакции не са засегнати- гръцките кредитни/дебитни карти могат да се ползват

Историята показва, че капиталовият контрол обикновено не работи

Правителството твърди, че депозитите са сигурни.

Ципрас поиска от ЕС удължаване на спасителната програма (отново)

В понеделник Ципрас е изпратил писмо до лидерите на страните от еврозоната с молба да преразгледат решението на финансовите министри от събота да не се удължава спасителната програма за Гърция, която изтича на 30 юни.

"Бих искал да помоля вашето правителство да преоцени своята позиция по темата и подкрепата за преразглеждане на искането на Гръцката република от финансовите министри на еврозоната с цел (спасителната програма -бел.ред.) да бъде предоставена. Това решение ще допринесе за нашата обща цел за постигане на взаимноизгодно споразумение, да гарантира фискална устойчивост и финансова устойчивост на дълга, което ще позволи на Гърция да се върне към растеж вътре в еврозоната", пише Ципрас, цитиран от "Файненшъл таймс".

От наша страна вратата за Гърция още е отворена, заяви в понеделник Жан-Клод Юнкер, който каза, че се чувства "предаден" от "егоизма", показан от Гърция в провалените в края на миналата седмица разговори по решаването на дълговата криза.

Още не знаем какъв ще бъде въпросът на референдума, а и гърците не четат "Държавен вестник". Ако гласуват с "Не" обаче, това ще предизвика разрушителни последствия и ще означава за света, че гърците са против оставането си в еврозоната и в ЕС, поясни Юнкер на специална пресконференция в понеделник.

Френският президент Франсоа Оланд изтъкна, че залогът на референдума дали гърците искат да останат в еврозоната.

Въпросът за референдума е крайно технически и не споменава оставането в еврото

Гръцкото правителство обаче поставя като въпрос финалните условия, предложени от кредиторите срещу удължаване на спасителната програма, която изтича на 30 юни. В понеделник стана известна твърде техническата формулировка на въпроса, на който гърците трябва да отговорят. В него дори не се споменава единната европейска валута.

След като гръцкият премиер и лидер на радикалната левица СИРИЗА отхвърли офертата на кредиторите миналия петък, през почивните дни в Гърция настана хаос. Пред банкоматите се извиха дълги опашки на желаещи да теглят пари, в резултат на което някои от тях се опразниха и не бяха заредени. В неделя вечерта бе съобщено, че банките затварят до 5 юли, деня на референдума. Затворена бе и фондовата борса, а върху тегленията от банкомат бе наложено ограничение до 60 евро дневно.

В края на деня се разбра, че задълбочаването на гръцката криза е разтърсила пазарите, но без да доведе до паника. Има сериозно движение на пазара, но не огромно, коментира Йенс Нордвиг от Nomura Securities пред "Файненшъл таймс", според когото страховете от "Грекзит" (излизане на Гърция от еврозоната) остават, но небето не е паднало.

Гръцкият премиер съобщи в неделя по телевизията, че се въвежда капиталов контрол, тъй като правителството се опитва да ограничи масово теглене на пари, което би сринало цялата банкова система. Едновременно с това той обяви и свикването на референдума.

В неделя гърците са призовани да отговорят на сложен въпрос, състоящ се от 72 думи и пълен с акроними: "Трябва ли да бъде приет проектът на споразумение, представен от ЕК, ЕЦБ и МВФ на срещата на еврогрупата на 25 юни, който съдържа две части, които съдържат цялото им предложение? Първият документ е озаглавен "Реформи за завършване на настоящата програма и извън нея", а вторият "Предварителен анализ за устойчивост на дълга".

Избирателите ще трябва да отговорят просто да или не.

Правителството да каже истината на своя народ, а не да опростява нещата

Свикването на референдума разгневи европейските лидери. "Никоя демокрация в Европа не струва повече от някоя от останалите. В еврозоната има 19 демокрации, всеки гражданин и неговият глас са равнозначни. Това не е игра на покер – или всички печелим, или губим всички", заяви Жан-Клод Юнкер.

Преместихме планини до момента, в който гърците затвориха вратата след себе си, допълни той.

Правителството в Атина трябва да каже истината на своя народ, вместо да опростява нещата. Всеки грък има правото да знае истината. Настоявахме за борба с корупцията, за справедливо облагане на корабособствениците, за независима данъчна администрация. Предложихме схеми за осигуряването на минимални доходи за най-уязвимите. Поискахме ограничаване на отбранителните разходи.

Гръцкото правителство се съгласи, че пенсионната система има спешна нужда от промени, защото в сегашното си състояние няма да издържи. Никога не сме предлагали намаляване на надниците. Предложихме само да бъде ограничена тежестта на държавния сектор. Настояваме за по-открита обществена администрация. Не предлагаме някакви глупави ограничения, а ясен път напред, макар да предвижда и болезнени мерки.

Никога не сме поставяли ултиматум, единственото ни желание е за честна и балансирана сделка. За да има инвестиции, Гърция се нуждае от ясна данъчна система. Главна пречка сега е несигурността, а тя ще бъде преодоляна чрез подписването на споразумение, това би довело до икономически ръст, посочи председателят на ЕК.

Юнкер даде за пример Ирландия, Португалия, Латвия, Кипър и Испания, които по думите му взеха много трудни решения, платиха много висока политическа цена за подкрепа на най-уязвимите.

Отговорността е над личните биографии, държавите са над партиите, коментира той.

Дълбоко съм натъжен от спектакъла, който гледаме от събота

Дълбоко съм натъжен от спектакъла, който гледаме от събота. Само за една нощ добронамереността се поизпари. След всички усилия, които положих, както и ЕК, и останалите институции, се чувствам малко предаден. Европа не е място за изява на националния егоизъм, без диалог и уважение бъдещето ни заедно е невъзможно, заключи Юнкер.

Меркел: Ако еврото претърпи неуспех, то Европа ще претърпи неуспех

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че вратата за нови преговори за финансирането на Гърция би била отворена след референдума. "Ако след референдума гръцкото правителство поиска да възобнови преговорите, естествено ние няма да се противопоставим на това", заяви Меркел на пресконференция в Берлин. А въпросният референдум "очевидно е свързан с оставането в еврото", каза тя, въздържайки се от съвети как да гласуват "отговорните гръцки граждани".

Ангела Меркел за пореден път повтори крилата си фраза: "Ако еврото претърпи неуспех, то Европа ще претърпи неуспех".

Еврото не е само валута, то е отражение на взаимното доверие в еврозоната., заяви тя в реч по случай 70-ата годишнина от създаването на Християндемократическия съюз. "Ако не можем да постигнем компромис, то Европа ще бъде изгубена", допълни германският канцлер.

Именно поради това европейските принципи не бива да се нарушават, каза още Меркел. "Бихме могли да се откажем от тях за известно време. Бихме могли просто да се предадем. Само че аз бих казала, че това ще ни нанесе вреди в средносрочна и дългосрочна перспектива", заяви Меркел, имайки предвид ситуацията около гръцкия държавен дълг.

"Цял свят гледа" тези дни към ЕС, каза още Меркел. Поставяйки ударение върху "общите ценности" на Европа, канцлерът настоя "да бъдат намерени компромиси при всички предизвикателства" и даде висока оценка на финансовия си министър. "Ако някой показа това през последните месеци и седмици (че трябва да се търсят компромиси), то това наистина е Волфганг Шойбле", подчерта Меркел.

Други европейски лидери също заявиха, че не е твърде късно да се постигне компромис. Франсоа Оланд призова за подновяване на разговорите по спасителния план.

Възможно е ЕС да отправи ново предложение към гръцкото правителство в опит да се постигне споразумение преди техническия фалит на страната във вторник, съобщи еврокомисарят по икономическите и валутни въпроси Пиер Московиси. "С г-н Ципрас сме на няколко сантиметра от споразумение. Трябва да продължим да си говорим и вратата на ЕК е винаги отворена", посочи той.

Московиси припомни, че ако Гърция трябва да плати вноска по дълга си към МВФ, най-вероятно няма да успее да го на прави без чужда помощ.

Междувременно Еврокомисията обяви, че наложените ограничения на гръцките банки не противоречат на договорите на Съюза. Институцията обаче призова капиталовият контрол да продължи за възможно най-кратък период от време.

Юнкер се почувствал предаден от гърците

Не би било мъдро да обвинявам за днешната ситуация правителството в Атина, но бе разочароващо от политическа и човешка гледна точка това, че те напуснаха преговорите в петък миналата седмица, добави председателя на ЕК. Той изрази личното си разочарование и поясни, че не е бил предупреден за възможността Гърция внезапно да напусне преговорите и да свика референдум.

Бих казал на гърците, че много ги харесвам. Не се самоубивайте от страх от смъртта. Трябва да кажете "Да", независимо от въпроса на референдума, заяви Юнкер. Излизането на Гърция от еврозоната никога не е било и няма да бъде вариант, добави той.

Гърците трябва да се произнесат и да определят съдбата си, както и съдбата на бъдещите поколения. Гръцките политици трябва да проявят отговорност и да обяснят положението на своя народ.

Настъпи часът на истината. Никога няма да оставя гърците да се провалят, знам и че те не искат да напуснат ЕС. Искам нашето европейско семейство да остане цяло, добави Юнкер.

Няма защо да правя ново предложение днес. Беше лесно в събота да се постигне споразумение, обобщи председателят на ЕК.

Не искаме да се месим в гръцкия референдум, но гърците трябва да знаят какво съдържаше нашето предложение.

Шефът на ЕП: Възможно е да "спрем часовника" до провеждането на референдума

Настоящото положение, свързано с Гърция, не е предвидено в европейската правна рамка и е необходимо да се прояви въобръжание. Възможно е да прибегнем до процедура по "спиране на часовника" до произвеждането на насрочения за неделя референдум в Гърция, съобщи в понеделник председателят на Европейския парламент Мартин Шулц.

Той направи това изявление след извънредна среща на председателския съвет на ЕП с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Шулц допусна, че е възможно до вторник вечер, когато официално изтича действащата спасителна програма за Гърция, да бъде свикана нова извънредна среща на държавните и правителствените ръководители от еврозоната, или на министрите на финансите (еврогрупата).

Компромисът в петък беше много близо. Одобрихме днес призив за връщане към преговорите до утре вечер, съобщи Шулц. Ще тичам и ще се боря, за да убедя гърците да останат в еврозоната и с нас, готов съм да пътувам до Атина и да разговарям с хората.

Споразумението, предложено от ЕК, означава 30 милиарда евро да постъпят направо в Гърция, извън средствата срещу безработицата и за развитието на ифраструктурата. Това е възможност, а не унижение, коментира председателят на ЕП.

По неговите думи свикването на референдум е правно основателно действие. Шулц поясни, че макар да не е ясен въпросът на референдума, очаква се той да очертае отношението към предложенията на ЕК. Последните предложения на ЕК не предвиждаха повишаване на ДДС за тока и лекарствата, нито намаляване на пенсиите и заплатите; имаше предложение за по-високи данъци за големите богатства и за намаляване на отбранителните разходи, уточни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #11

    Нищо няма да обявява Гърция, просто няма да плати.... за това не нужно да се бие барабана....

  2. nik
    #10

    Гърция влезе в дългова спирала след олимпиадата.Тогава външният /държавен/ дълг надхвърли брутния вътрешен продукт.И начена дългова турболенция. И други, и най-развити световни икономики са с дълг колкото или повече от брутния вътрешен продукт. В Япония, например, той е между 120 и 190% спрямо вътрешния продукт.Но лихвата при японците е 1,4%, защото почти целият дълг - 94% се финансира от японски купувачи на държавни ценни книжа. И Америка е с дълг около вътрешния си продукт, но и там лихвата е 1,94%.

  3. mano
    #9
  4. boby1946
    #8

    реформатор на деформаторите

    Не си струва дори и при 320 милиарда задължение и гърците го знаят. Този дулг се дължи на натрупването на свободни пари ( и тяхното изпапкаване за социални дейности) в слабо развити икономики. Процеса е ясно описан в книгите на Пол Кругман. Излизайки от европейския съюз и въвеждайки драхмата Гърциа наистина се отписва от дълга си в Евро. Но то тогава стандарта на живот ще падне рязко, инфлацията ще скочи за де се достигне баланс между паричните средства и икономиката.

  5. мила
    #6

    Абе дайте малко по-твърдо с гърците,сякаш им се молите да ги спасите.

  6. Entdecken
    #5

    Еврото вече от 5-10 години е резервна валута. Могат да си позволят да понапечатат малко евро за "бедните" гърци. Хем ще покажат на кремълския гном колко е далеч от мечтата си да се прави на велик диктатор без парично покритие.

  7. Entdecken
    #4

    Гърците имали 90 милиарда евро несъбрани данъци. Какво очаквате от такава държава? Всеки лъже всеки а заедно лъжат европейците. Един познат даде на съседа си 5000 лева на заем. След месец онзи идва и му иска оше 5000 за да ги завърти и да му върне всичките. Познайте до три пъти какво стана. Нищо не му върна разбира се.

  8. Makedon4e
    #3

    Медиапоол, Правите досадни грешки с подмяна на смисъла - Шефът на ЕП: Възможно е да спрем часовника ПО/!!! провеждането на референдума. "по" или "до"? Проверете си за къртици.

  9. Знайко
    #2

    Какви са тези молби, нали сте горди гърци. Нали народът ще решава. Хлопвате вратата за преговори, пък после: сълзи и сополи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.