Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Газпром" оцени "Турски поток" на 6 млрд. долара

1 коментар
"Газпром" оцени "Турски поток" на 6 млрд. долара

Инвестицията в строежа на газопровода "Труски поток" се ценява на 6 млрд. долара и проектът може да бъде реализиран изцало само за сметка на средства на "Газпром", заяви зам.-шефът на руската компания Андрей Круглов, цитиран от руски медии в четвъртък.

"Размерът на планираните инвестиции в "Труски поток" е от порядъка на 6 млрд. долара. Що се отнася до проектното финансиране, ние говорихме, че такава възможност съществува за морската част от "Турски поток". Още повече, ние планирахме "Турски поток" да се осъществи за сметка на средства от "Газпром", заяви Круглов на пресконференция.

В началото на юни той заяви, че концернът преговаря с руски и чужди банки за осигуряване на проектното финансиране на "Турски поток".

От публикациите в руските медии не се разбира дали тази оценка е за едната тръба на газопровода от Русия по дъното на Черно море до Турция, чието изграждане компанията обяви, че е започнала в началото на май.

Предишната обявявана стойност на проекта бе за 11.4 млрд. евро, но бе за двете тръби на газопровода. Втората обаче все още е под въпрос, тъй като в сключеното между Москва и Анкара междуправителствено споразумение е регламентирано със сигурност изграждането само на първия лъч на съоръжението, който ще доставя газ само за нуждите на турския пазар.

"Газпром" планира втората тръба да снабдява Западна Европа след 2019 г., когато Москва смята да спре транзита на руски газ през Украйна. Реализацията на този лъч от "Турски поток" обаче все още е под въпрос като разглежданите от руския концерн възможности са две. Първоначално озвучената е втората тръба да продължава по сухопътно трасе през Турция до Гърция, където да има хъб. После "Газпром" започна да планира възможност маршрутът да е до турско-българската граница и да се комбинира с бъдещата газова връзка, но София започна да настоява втората тръба да продължи по морското дъно до Варна, за да стане част от планирания от правителството на Бойко Борисов газов хъб "Балкан".

Преговорите по този вариант продължават.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. С.Славов
    #1

    Известният анализатор Крутихин казва,че \\\"турецкий паток\\\" е политически проект и няма рентабилност .За Сахалин-Хабаровск-Владивосток думите му са : от едната страна няма газ,от другата пазар / от това печелят само доставчици и строители/ . Китай ще ползва втечнен газ от Щатите ,а руският ще е резервен вариант.При падащи цени на нефт и газ ще бъде трудно да се набави ресурс за инвестиции.Решение би било данъчни облекчения за сметка на бюджета,а това означава изпразване на Резервния фонд.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.