Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поръчка на софтуер породи съмнения, че ГДБОП ще може да шпионира Вайбър, Фейсбук и Скайп

14 коментара
Поръчка на софтуер породи съмнения, че ГДБОП ще може да шпионира Вайбър, Фейсбук и Скайп

Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) вече може да извлича информация от най-популярните мобилни приложения като "Вайбър", приложението на Фейсбук "Месинджър", "Уотсап", "Скайп" и други. Шпионският софтуер, който пробива мобилни устройства, е купен с обществена поръчка, съобщи вестник “Сега“.

От поръчката не става ясно за какво точно ГДБОП ще използва новия си софтуер - дали той ще се прилага само за сваляне на информация от мобилни устройства, иззети като веществени доказателства, или пък целта е събиране на информация чрез отдалечен достъп.

Във втория случай на ГДБОП със сигурност ще им трябва разрешение за прилагане на СРС, което се дава от съда. Няма гаранция обаче, че проследяването няма да се случва и без съдебна санкция. Програмата за проследяване има множество функции, става ясно от документацията по обществената поръчка.

Сред тях са "извличане, визуализиране и анализ на получени и изпратени имейли, получени и изпратени съобщения от приложения за незабавни съобщения като "Вайбър", "Скайп", "УатсАп", "Фейсбук Месинджър", "Уичат", "Лайн", "КакаоТолк", "Кик Месинджър" и др." Софтуерът може да извлича SMS-и и MMS-и. Сред другите функции са показване и анализиране на записаните контакти, четене и клониране на СИМ карти и карти памет, анализиране на налични графични, видео, музикални, текстови и таблични файлове, както и анализиране на лог файлове.

В документацията е посочено, че софтуерът трябва да може да анализира над 10 хил. разновидности на мобилни устройства. Тук са включени следните видове техника - мобилни телефони, таблети, модеми, сателитни навигационни устройства (GPS), преносими музикални плейъри. В поръчката е посочено, че програмата трябва да има функция за "физическо и логическо копиране на данни от мобилни устройства".

Търгът е обявен в началото на годината и е приключен преди десетина дни. За продукта са платени близо 18 хил. лв. без ДДС. Парите идват по линия на Норвежкия финансов механизъм по проекта "Съвместни усилия за борба с трансграничната организирана престъпност". На търга се е явила само една фирма, става ясно от документацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bobyhranov
    #14
  2. Pilgrim
    #13

    Вече можела да извлича........просто сега обябява че започне да "извлича" макар че гое правила и досега ,де със разрешението на съда,де без него.Явно че целият свят се превръща в една полицейска страна и наистина приказките за глобал вилидж са факт. Това в скорошната промоция! на М.адам Габриел, която обяви борба с "фейкнюз" не е съвпадение макар че тя е кукла на конци.Сега троловете ще ги изловят, внимавайте Мони и разни владовци. Очаквам Габриел да се включи с фейкнюз от Брюксел и вашингтон, а честните и здравомислещи хора трябва да си пуснат джаджите в селските тоалетни.

  3. Чавдар Николов
    #12

    Не знам защо, но ми се струва, че победителят в търга ще бъде като в една песничка на Битълс "Made in the USSR"...

  4. Dr. Web Browsing
    #11

    Кауза пердута: със или без социални мрежи, който шпионира, си шпионира. Оставете ги, както и всички съвременни технологии за комуникация с такав цел. А иначе, колко хубаво е това, че не сме били някоя бивша митрополия (а весело и "доволно сме си спинкали под чужда администрация" почти около 670 години) та сега някои "обезверели, освирепяли, подведени и излъгани от тарикати" тълпи от хора да искат да ни превземат и "атакуват със задна дата".

  5. Herr Mamul
    #10

    Интересува ме кога ГДБОП ще пипне гадните и мазни цигански барони, които въртят джебчийството и телефонните измами и стотици си измряха заради тях??????

  6. вашата леля
    #9
  7. edin.drug
    #8
  8. edin.drug
    #7
  9. bobyhranov
    #6
  10. вашата леля
    #5

    така, нека поясним: повечето от изброените софтуери за IM (instant messaging) държат локални копия (cache) на последно ползвани чатове/разговори. въпросния кеш за повечето от изброените приложенията не се пази в plain text, т.е. информацията освен, че е криптирана (закодирана) по някакъв начин с идея предпазване от зловреден софтуер, който ако попадне на устройството би могло да я прочете и прати на създателя му (а.к.а да ви откраднат акаунта/логовете), то и се пази в папки на устройството, които

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.