Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ допусна издигането на Кристалина Георгиева за ООН, но решението е в Борисов

Цветанов: Очаквайте новини; Бъчварова: Представянето на Бокова не е убедително

18 коментара
Ирина Бокова и Кристалина Георгиева

Индикациите за готвена смяна на българската кандидатура за генерален секретар на ООН придобиха малко по-конкретни измерения в понеделник с подготвящи почвата коментари от София и Брюксел. "Предполагам, че в предстоящите дни ще има определени новини, но нека да изчакаме", заяви зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, който обаче прехвърли топката към Министерския съвет и премиера Бойко Борисов.

Новината, че България ще оттегли настоящия си кандидат за шеф на ООН Ирина Бокова и ще номинира зам.-председателя на Европейската комисия Кристалина Георгиева, се завъртя в медиите през уикенда и претърпя множество метаморфози. Досега няма официално потвърждение нито от когото и да било, но според неофициални информации, потвърдени от различни източници, предложението за рокадата идва от Берлин и е съгласувано с повечето европейски правителства. Премиерът Бойко Борисов възнамерявал да смени българската кандидатура още до края на миналата седмица, но после се разколебал.

Вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова, която е член на ръководството на ГЕРБ, заяви в понеделник, че темата все още не е обсъждана официално в Министерския съвет, но същевременно намекна, че е възможна смяна на българската кандидатура.

"Към момента представянето на Бокова в надпреварата за поста не е убедително и не може да се разчита на окончателно добро решение”, каза Бъчварова пред Нова телевизия.

Вицепремиерът от РБ Меглена Кунева изглеждаше доста по-предпазлива (или най-вероятно неосведомена) по темата. "Надявам се, че ако има някакви въпроси около такъв казус, това ще бъде ангажимент на най-високо ниво в държавата да каже какво мислят. Просто да коментирам публикации в пресата не е сериозно. Аз на този етап няма какво да коментирам, няма субстрат", коментира тя.

На проведеното преди три дни четвърто по ред тайно гласуване в Съвета за сигурност на ООН генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова падна до пето място в класацията, целяща да насърчи или съответно обезкуражи кандидатите за участието им в по-нататъшната надпревара. Привържениците на Бокова продължават да настояват, че тя е жената с най-големи шансове да оглави ООН, изпускайки удобно важната подробност, че кандидатурата не среща одобрение от страна на влиятелни западни държави и че искането на Русия (за чийто фаворит се представя българката) всъщност не е жена да ръководи ООН, а постът да бъде даден на Източна Европа.

В същото време за втори пореден ден от Европейската комисия дадоха силна подкрепа за Кристалина Георгиева, въпреки че не се ангажираха с коментар дали ще влезе в кампанията за ООН.

Самият Бойко Борисов все още мълчи, но се очаква да вземе отношение във вторник или сряда, когато на посещение у нас ще е унгарският премиер Виктор Орбан.

Според източници от Министерския съвет е много вероятно Георгиева да бъде подкрепена още тази седмица. Според неофициална информация Унгария, Латвия и Хърватия, с подкрепата на Германия, смятат да номинират българския еврокомисар за генерален секретар на световната организация.

България също ще застане зад тази кандидатура, която се ползва със силна европейска подкрепа.

Въпреки това все още има възможност правителството официално да не сменя българската кандидатура, въпреки че Бокова няма шансове за надпреварата. На масата все още е и вариантът Ирина Бокова сама да се откаже от кандидатурата си и така да улесни правителството, но засега няма подобни индикации.

ЕК със силна подкрепа за Георгиева

След като в неделя шефът на на кабинета на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер - Мартин Зелмайер коментира, че "би било голяма загуба за ЕК, но Кристалина Георгииева би била силен генерален секретар на ООН и би накарала много европейци да се чувстват горди", в понеделник говорителят на институцията Александер Винтерщайн продължи с високите оценки по неин адрес.

"Кристалина Георгиева все още е част от Европейската комисия, много важен член на екипа, отговаря за десетина служби на институцията и върши изключителна работа", каза Винтерщайн.

Той посочи, че ЕК е запозната с медийните спекулации по темата и няма да ги коментира.

"Всички ние сме имали възможността да се насладим на нейния изключителен талант и богат опит. Председателят на ЕК също преди време направи подобна оценка. Туитът (на Зелмайер) повтаря мнение, вече изразявано от Юнкер и споделено от всички, не само в Брюксел, по отношение на изключителните качества на Георгиева. Всеки, който работи с нея, споделя това мнение. Заради това бе написан този туит", поясни говорителят.

В същото време съгласно дипломатическата практика германското правителство не потвърди медийните съобщения, базирани на неофициални източници, за проведени консултации между Германия и Русия за кандидатурата за поста генерален секретар на ООН.

"Не коментирам темата за поверителни разговори на канцлера. В момента за длъжността генерален секретар претендират 10 кандидати, Кристалина Георгиева не е между тях", заяви лаконично говорителят на германското правителство Щефен Зайберт.

Според неофициална информация по време на срещата на Г-20 канцлерът Ангела Меркел е лансирала пред руския президент Владимир Путин кандидатурата на Кристалина Георгиева. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова опроверга тази информация, което бе разтълкувано от българските привърженици на Бокова като позиция в подкрепа на кандидатурата ѝ. Москва обаче не казва в прав текст, че няма да търси консолидация в Съвета за сигурност на ООН около друг източноевропейски кандидат, който е приемлив за нея.

Българската кандидатура между Бокова и Георгиева

Преди около месец американският експерт по въпросите на ООН Ричард Гоуън заяви, че Великобритания почти сигурно ще наложи вето върху кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на световната организация, но допуска възможността Кристалина Георгиева да се включи в надпреварата.

Правителството на премиера Бойко Борисов официално издигна кандидатурата на Бокова през февруари тази година , но предпочете да се позове на решението на кабинета "Орешарски" от лятото на 2014 г., вместо да се ангажира със собствено. Номинацията дойде след силен натиск от лидера на АБВ Георги Първанов, чиято партия участваше в управлението със собствен министър по това време и подкрепяше управлението.

Така въпреки ясните сигнали от страна на Великобритания и други западни страни, че Бокова няма да получи необходимата подкрепа, кабинетът заложи на обречената ѝ кандидатура, която не се приема еднозначно и в България.

Съветът за сигурност ще гласува тайно, докато бъде постигнато единодушие сред страните, които са негови постоянни членки, за някой от претендентите за приемник на Бан Ки-мун, чийто втори петгодишен мандат изтича в края на годината.

Петте постоянни членове в Съвета за сигурност на ООН са Китай, Франция, Русия, Великобритания и САЩ и именно от тях зависи избора на новия генерален секретар на ООН.

Десетте непостоянни страни-членки в Съвета в момента са Ангола, Египет, Япония, Малайзия, Нова Зеландия, Сенегал, Испания, Украйна, Уругвай и Венецуела.

Следващият генерален секретар на ООН трябва да спечели 9 от общо 15-те гласа, включително на всичките пет страни постоянни членове на Съвета за сигурност.

В последните месеци Великобритания, която е постоянен член на Съвета за сигурност и има право на вето, даде ясен сигнал, че би блокирала кандидатурата на Бокова. Така, според анализатори, ако влиятелните държави искат новият шеф на ООН да е жена от Източна Европа, трябва да се смени кандидатурата.

Ако Георгиева бъде издигната за генерален секретар на ООН, се открива и въпросът кой ще бъде следващият български еврокомисар. Кристалина Георгиева отговаря за ключовия ресор - бюджет и финанси и няма гаранции, че следващият български представител в Европейската комисия ще го запази, защото той се определя от председателя на комисията. Предположенията са, че българското правителство ще предложи за поста настоящия президент Росен Плевнелиев, който отказа да се кандидатира за нов мандат на изборите на 6 ноември.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #18

    Очаквайте поредното клякане на обтекаемото мекотело КАПО ДИ ТУТИ КАПИ пред московския сатрап.

  2. ivancho ivanov
    #17

    От политическо лъкатушене има само загуби и г-н Борисов би трябвало да знае това. Другарката по необходимост, Бокова е поклон към Путин, което беше грозно - с нищо не блестеше, а и с произхода си вредеше! Говори се, че Първанов го заплашил с поддръжката в парламента - ами да я изтегли пък да види света България без Бокова! Не може да няма достойни хора в источна Европа, може и жени. Кристалина Гроргиева си е добре на тоз висок пост! " Не би било трудно на човек да взема решения, ако си знае ценностите в живота му" - Маргарет Тачър!

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  4. Мария124
    #15

    Европейската комисия няма роля при избора на генерален секретар, обаче. Недейте да обърквате хората и да създавате впечатление, че щом ЕНП подкрепя КГ или пък хората на Юнкер се чудят как да се оттърват от нея означава, че е подходяща за генерален секретар на ООН. Забравяте, че в СС на ООН членуват и Китай, и Русия, и САЩ. Които, меко казано, не им пука какво е мнението на началника на кабинета на Юнкер.

  5. иван клепаров
    #14

    Др.Бокова не става за такъв висок и престижен пост. Тя е типичен червен московски възпитаник и нищо повече. Проверете и работата като посланик във Франция и случая Борилски и ще ви стане ясно коя е тя.Защо Кремъл я защитава така твърдо и настоява за нея. Нали е българска кандидатура, а не руска.

  6. pepe
    #13

    Каква излиза тя? ГЕРБ са се уплашили, че други ще предложат Сталинка и ще им измъкнат черджето изпод краката. Та затова са притиснати да развалят далаверката с комитата и азиатаския север. :)

  7. brambar
    #12
  8. Коментарът е изтрит в 15:44 на 12 септември 2016 от автора.
    #11
  9. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #10
  10. Гармиш
    #9

    Ако нашите малоумници се бяха разбрали с Ангола, Сенегал и Уругвай щеше поне да има някакъв смисъл, а сега - Кристалина пълен резил

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.