Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ и ДПС окастриха устрема на БНБ да затегне свързаните кредити

Отпада най-важната мярка – да се следи "икономическата и деловата свързаност" на кредитополучателите

5 коментара
Менда Стоянова (ГЕРБ) и Йордан Цонев (ДПС). Снимка: Архив БГНЕС

ГЕРБ и ДПС окастриха устрема на Българската народна банка (БНБ) да затегне по-сериозно контрола върху кредитите към свързани лица. Именно по тази схема бяха източени милиарди от КТБ, което доведе до нейния фалит.

В средата на ноември, повече от три години след краха на четвъртата по големина банка у нас, БНБ се сети да затегне контрола върху свързаните заеми, и то не толкова по своя инициатива, колкото заради натиска на Международния валутен фонд и Европейската комисия.

За целта централната банка написа проект за промени в Закона за кредитните институции, който мина експресно през Народното събрание, и без междуведомствено съгласуване, за малко над две седмици.

След извънредно заседание на бюджетната комисия във вторник по предложение на депутата от ДПС Йордан Цонев от проекта е отпаднала една от най-важните разпоредби. Според нея в кръга на свързаните лица, които трябва да се наблюдават и докладват на БНБ на всеки три месеца, трябваше да влязат фирми в "икономическа и делова свързаност" със съответната банка-кредитор. БНБ дори трябваше да разработи с наредба индикатори за такъв тип свързаност, което е много по-широко понятие от критериите за свързаност през собствеността.

Благодарение на идеята на Цонев, която бе подкрепена от ГЕРБ и по време на второто четене на промените в пленарна зала в сряда, свързаността и занапред ще се следи само чрез по-тесния критерий (тоест през собствеността), който често удря в стената на офшорни фирми или подставени лица.

Целта на промените в законопроекта на БНБ бе не само да се разшири кръгът на свързаните лица, но и на видовете сделки, които ще подлежат на докладване и контрол.

И след окастрянето на текстовете за свързани лица ще се броят фирми, върху които акционерите или администраторите на дадена банка имат пряк или непряк контрол, а също и лицата, с които шефовете и служителите на трезорите живеят във фактическо съжителство.

Според друга разпоредба за свързани субекти ще се считат и "лицата, които упражняват пряко или непряко контрол върху банката".

В момента подобни заеми се отпускат с решение на управителния съвет на финансовата институция, докато занапред ще се иска и предварително одобрение от надзорния съвет.

Според текстовете банките ще приемат вътрешни правила за наблюдение и докладване на кредитите към свързани лица. От трезорите ще се изисква да изработят механизъм, по който да стигат до "действителния собственик" на кредитополучателите си.

БНБ пък ще разпише наредба, с която банките ще ѝ докладват на всеки три месеца в специален отчет свързаните си заеми.

По предложение на ГЕРБ, патриотите и ДПС се приеха и изменения в Закона за БНБ, според които централната банка би трябвало да стане по-прозрачна. Според текстовете БНБ ще трябва да публикува на интернет страницата си решенията на управителния си съвет освен когато те съдържат професионална, банкова, търговска или друга защитена със закон тайна.

В този си вид обаче текстовете ще доведат до сравнително слаби практически промени, защото централната банка си е разписала в сегашното законодателство, че почти цялата ѝ дейност по отношение на банковия надзор е "професионална тайна". За разлика от най-строго пазените държавни тайни с гриф "Строго секретно", които се пазят за срок от максимум 60 години, професионалната тайна на БНБ е за вечни времена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Оставете банките да си вършат работата. Според Атанас Буров, едно от предимствата, което е имал пред другите банкери, било, че имал собствено финансово разузнаване навсякъде, където го изисквала работата му. Другото предимство било, че назначавал само добре подготвени кадри, като заобикалял баджанаците. Държавата не го е надзиравала, а бил най-добрия в бранша.

  2. Entdecken
    #4

    Нпрэтив - всеки касиер е завължен да знае кяк са зашитени банкнотите за да може да ги различава от фаршивите.

  3. Umoren
    #3

    "Строго секретна" е само информацията за банкнотите и тяхната защита! И нея ли я искате разсекретена?

  4. бакърджиев
    #2
  5. Entdecken
    #1

    Както е всеизвестно на целия български народ Данчо-Ментата и Мента Стоянова са основните врагове на българската финансова система, които да пореден път работят за незаконното обогатяване на мафията за сметктя на всички съвестни българи...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.