Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ и ДПС подготвят обезсмислянето на съдебната реформа

18 коментара
ГЕРБ и ДПС подготвят обезсмислянето на съдебната реформа

По всичко личи, че ГЕРБ и ДПС подготвят генерална подмяна на съдебната реформа, чрез която да се торпилира основният замисъл на промените, внесени от правосъдното министерство – премахване на зависимостите на магистратите и на съществуващата олигархия в системата. По план гласуването на конституционните промени в парламента трябва да е в края на юли, но експертните аргументи в подкрепа на проекта не доведоха до промяна в позициите на БСП, ДПС и АБВ, които остават негови противници. Това означава, че проектът няма да получи нужните 160 гласа на първо четене и така цялата конституционна процедура се проваля, а заедно с нея и съдебният закон.

Така поне изглеждаше картината до края на миналата седмица. В тази критична ситуация, наблюдавана с внимание от европейските партньори на България, съдебната реформа е на път да бъде "спасена" не от друг, а от ДПС.

В края на миналата седмица премиерът Бойко Борисов пи кафе с лидера на движението Лютви Местан в Момчилград и двамата демонстрираха топли политически и лични чувства. Ден по-късно Местан обяви, че ДПС биха дали подкрепа за съдебната реформа, ако неин основен двигател стане Бойко Борисов, а не Реформаторският блок (РБ), чийто конституционен проект трябвало да се оттегли, след което да се постигне съгласие за съдържанието и посоката на съдебната реформа и след местните избори в кратки срокове тази реформа да се реализира.

Подобни послания обаче могат да се тълкуват като заблуждаващи или отвличащи вниманието от основния план, който ГЕРБ и ДПС до голяма степен са сглобили. Както научи Mediapool, условията, които вече се обсъждат неофициално между представители на двете партии, ще обезсмислят изцяло разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС), което е залегнало в настоящия конституционен проект и е основополагащо за по- нататъшната реформа.

Идеята е кадровият орган на Темида да бъде разделен на съдийска и прокурорска камара, но кариерните въпроси да бъдат решавани от общия пленум между двете.

Подобен компромис всъщност ще закрепи настоящото положение и ще направи разделянето на съвета безпредметно, тъй като основната цел на промените в конституцията е да премахне възможността прокуратурата да кадрува в съда. Ако ГЕРБ спазари подкрепата на ДПС при условие, че общото събрание на двете колегии на ВСС ще гласува кариерните решения, разделението няма да е реформа, а декорация.

Според информация на Mediapool идеята ще бъде огласена от ДПС като условие за подкрепа на първо четене, или между следващите четения на конституционните промени. Така уж двете партии ще "поправят" проекта и няма да се стигне до пожеланото от Местан оттегляне на проекта на РБ (както лидерът на ДПС нарича предложенията на ГЕРБ, РБ, ПФ и част от БДЦ, съдържащи основите идеи на правосъдното министерство, подкрепени от премиера Борисов и правителството).

Така Борисов ще може да си припише поредната заслуга, след като вече нахока правосъдния министър Христо Иванов, че не е осигурил подкрепа за предложенията.

Председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев, който е считан за протеже на ДПС, наскоро даде препоръка именно за такова прекрояване на конституционната реформа, което ГЕРБ и ДПС тайно договарят. Преди седмица Колев каза пред бТВ, че по кариерни или дисциплинарни въпроси съдиите не бива да се капсулират, а да чуват и "едно независимо мнение – на прокуратурата".

Още през месец май представители на ГЕРБ подеха разговори в тази посока. Подобна теза защити и проф. Снежана Начева, близка до лидера на АБВ Георги Първанов.

Застъпниците на съдебната реформа в настоящия ѝ вид неведнъж са подчертавали, че тя е възможно най-компромисният вариант, който би гарантирал някаква възможност за по-сериозна промяна. Прекрояването на проекта в исканата от ДПС посока слага кръст на надеждата за съдебна реформа.

"Още първата мярка от стратегията за съдебна реформа ясно каза, че смисълът на цялото разделение е именно кариерните решения да се вземат във формат, в който последна дума имат мнозинство съдии, избрани от съдии. Ако прехвърли тази отговорност на Пленума на ВСС, това обезсмисля цялата реформа и по-скоро я превръща в карикатура", обясниха пред Mediapool народни представители от Реформаторския блок.

Това според тях ще се случи, защото отново последна дума ще има формат на голяма парламентарна квота, заедно с прокурори и следователи, но решението ще се взема двустепенно – първо от колегиите, после от пленума, с което процесът ще бъде още по-непрозрачен и тромав. "Тоест, имитацията на реформа ще влоши нещата в сравнение със сегашното им състояние", сочи анализът на РБ.

Подмяната на съдебната реформа с нейна имитация се подкрепя от прокуратурата и мнозинството във ВСС, които се обявиха против проекта на правосъдното министерство. В началото на юли премиерът Борисов директно зададе прокурорски курс на съдебната реформа, подкрепяйки предложенията на прокурорската асоциация за промяна на процесуалните закони и ускоряване на делата.

"Ако искаме да има реален ефект, трябва да бъде съкратен съдебният процес. Ако правим съдебна реформа, това трябва да е основната ѝ част", заяви той.

Според източници на Mediapool, в момента ГЕРБ обмислят сценарий за максимално отлагане на първото гласуване на конституционната реформа, така че второто и третото четене да не са преди местните избори. Причината е, че на първо четене се гласува внесеният проект в общия му вид и ако той мине, на следващите четения се гласува текст по текст, когато ще станат явни скритите договорки с ДПС за промяна в смисъла на проекта.

Председателят на парламента Цецка Цачева дори лансирала идеята гласуването на първо четене, планирано за края на юли, да се измести за края на август, когато е последният възможен момент. Според конституцията поправки в нея трябва да бъдат разгледани от Народното събрание не по-късно от три месеца от тяхното внасяне. Този срок формално ще изтече в края на август, когато депутатите ще бъдат във ваканция. "Можем да обявим часовника за спрян и вотът да бъде насрочен за началото на септември", обясниха от ГЕРБ.

Ако тогава в пленарна зала петата поправка на конституцията получи подкрепа на 160 депутати, тя ще трябва да бъде разгледана между три и пет месеца по-късно, когато местният вот вече ще е в историята.

С подобен план се напасва и ясният график, който Лютви Местан спусна на Борисов, посочвайки, че промяната в системата на съдебната власт трябва да започне да се обсъжда наново в прекроен вид след местните избори, които ще покажат реалната тежест на партиите в парламента. Очакванията са ГЕРБ и ДПС да бъдат безусловните победители на местните избори.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Perde Visa
    #18

    Не мога да разбера, защо вместо усилията за конституционна промяна в структурата на ВСС, не се промени функционално. Така вместо формата ще се промени съдържанието, което е по - важно. Как? Въвежда се законо изискване, към основанията за отвод - формални такива, КАТО ИЗБРАНИТЕ ОТ СЪДЕБНАТА КВОТА НЕ ГЛАСУВАТ И НЕ РАЗИСКВАТ КАДРОВИ И ДИСЦИПЛИНАРНИ ВЪПРОСИ НА ПРОКУРОРИ И ОБРАТНО, КАТО КВОРУМА СЕ ОПРЕДЕЛЯ ОТ ОСТАНАЛИТЕ. Това не е нов правен институт, доколкото при самоотвод и отвод по други причини не гласува съответният член на ВСС и кворума се определя от останалите. КРАЙ НА ПРОБЛЕМА И СТАРТ НА РЕФОРМАТА

  2. Entdecken
    #17

    Бих казал че това е шанс РБ и по специално за ДСБ и СДС да се разграничат от мутрата и да го оставят да пасе с доста по-нисък рейтинг. Той обаче не е толкова неопитен и няма да се хване с ДПС.

  3. Какво може да се очаква от една измислена партия опитваща се да се прави на десница. Каква реформа може да се очаква от милиционери, пожарникари и физкултуници покрепени, да не кажа водени за носа, от старите агенти от ДС/КГБ?

  4. Десен бесен
    #15

    Ако сценария се случи, което е най-вероятно - РБ трябва веднага да излезе от управлението! Ако остане ще компрометира и себе си. Яд ще ме е и за здравната реформа на Москов, но като гледам се готвят да му намажат ските и на него. Боко трябва да знае, че след кафето с Местан се сложи краят на Орешарски, а след чая с него ще бъде неговият край.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  6. Ганьо Сомов
    #13

    „ГЕРБ и ДПС подготвят обезсмислянето на съдебната реформа“ – всъщност това заглавие може да преформулира и по друг начин, без да променя смисъла си. След местните избори ГЕРБ и ДПС се канят ЯВНО да си поделят властта, за разлика от в момента, когато е същото, но задкулисно. Какво тук значат някакви си коалиционни "аматьори" деформатори и компания ренегати...

  7. Колчо
    #12

    Очаквах и все още очаквам отговор от противниците на съдебната реформа на един елементарен въпрос - в коя страна от Европейския съюз ПРОКУРОРИ И СЛЕДОВАТЕЛИ ИЗБИРАТ,ПОВИШАВАТ,ПОНИЖАВАТ И УВОЛНЯВАТ СЪДИИ И ШЕФОВЕ НА ВКС И ВАС, а така също СЪДИИ ИЗБИРАТ ГЛАВЕН ПРОКУРОР,ПОВИШАВАТ,ПОНИЖАВАТ И УВОЛНЯВАТ ПРОКУРОРИ? Мисля,че това е един умишлено внедрен абсурден патент само на нашата посткомунистическа конституция,изфабрикувана в КОТИЛОТО НА ТОГАВАШНАТА КОМУНИСТИЧЕСКА НОМЕНКЛАТУРА,ПРЕРАСТНАЛА ПРЕЗ ГОДИНИТЕ В ДНЕШНАТА ОЛИГАРХИЯ!

  8. Диана
    #11

    И заглавието на тази статия много ми харесва-казва всичко за съдебната реформа - няма да я бъде, докато ГЕРБ и ДПС са й главатарите. От банда разбойници искаме да бранят правосъдието...Къде го има това?!

  9. Диана
    #10

    Цацата се оплете в собствените си мрежи - хем Гл. Прокуратура се самосезирала по повод публикацията на в. "тру(п)д" този месец, макар да не е проверила има ли журналист във вестника с име Калоян Стойков (оказа се Гл. редактор - Петьо Блъсков!), хем не се самосезирала в 2013 година, когато имаше обширна публикация на известен журналист във в. "Капитал"с множество данни за кухи фирми и източване на КТБ.Щото Цацаров не бил четял цялата преса...Да, явно "чукча не читатель"...чукча-цаца ДПС-деятел и слагател.

  10. Проданов
    #9

    Тоя манипулатор Б.Б съвсем го удари през просото.Какви изявления спрямо ДПС даваше в началото и какво прави сега.Относно промяната в конституцията (а може и без нея) трябва да е обратния смисъл на това което искат ДПС.ВСС може да остане единен ,а кариерните въпроси да се решават от отделни колегии -за съдии и прокурори.Преди да станат членове на съвета те са били в съдебни дела, които много от прокурорите са губели.Е как да има топло отношение и безпристрастно да решават съдбата на съдия които не е решил дело в тяхна полза.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.