Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ и РБ ще преговарят до февруари по сроковете на стари приоритети

Кунева скастри Зеленогорски за заканата му подкрепата да бъде оттеглена, ако до 6 месеца няма значими резултати

3 коментара
Найден Зеленогорски

Разговорите между Реформаторския блок (РБ) и ГЕРБ по предложения от Блока анекс към коалиционното споразумение започнаха официално в сряда с предупреждението на съпредседателя на РБ Найден Зеленогорски, че лично той ще предложи да напуснат мнозинството, ако до шест месеца няма значителен напредък по съдебната реформа и антикорупционното законодателство.

Изготвеният от РБ проект съдържа и други приоритети, като повечето от тях са предложения за внасяне или приемане на вече планирани закони, както и иницииране на "широки дискусии". Въпреки това договарянето на анекса ще стане след поне още пет срещи и реалното споразумение се очаква в началото на февруари, а не до 25 януари, както анонсира по-рано председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Идеята за анекса е на партията на Меглена Кунева ДБГ. Тя го предложи в края на м.г., след като ГЕРБ бламираха съдебната реформа, вследствие на което ДСБ на Радан Кънев оттегли подкрепата си за управлението.

Залогът с предложения анекс на практика е нулев, тъй като всички партии от РБ без ДСБ декларираха подкрепата си за правителството. Даниел Вълчев от ДБГ, който, по думите на депутата от РБ Борислав Великов, е "моторът" както на Реформаторския блок, така и на коалиционния анекс, заяви, че целта е да се даде импулс на реформите.

Според Цветан Цветанов пък коалиционното споразумение няма необходимост от "ремонт" и това се споделяло както от ГЕРБ, така и от РБ.

В първия официален кръг от преговорите са разгледани предложенията за промени в изборното законодателство и приемането на електронното гласуване, съдебната реформа след промените в Конституцията, усилията на страната ни за влизане в Шенген, административната реформа, а също и законът "Антикорупция” на Меглена Кунева, който миналата година бе отхвърлен в парламента.

"Ако заскърцат по отношение на съдебната реформа и по отношение на антикорупционното законодателство, на електронното гласуване и промени в изборното законодателство, очевидно е, че имаме голям проблем. Още повече, че в нашата декларация сме заложили категорично на третия месец да се погледне какъв е напредъкът по отношение на съдебната реформа и по отношение на привеждане на Закона за съдебната власт в съответствие с промените в Конституцията”, заяви Найден Зеленогорски (ДБГ) преди началото на срещата.

На въпрос има ли вероятност реформаторите да напуснат управляващата коалиция, Зеленогорски отговори: "Аз лично ще предложа да напуснем мнозинството. Ще го обсъдим в рамките на РБ на шестия месец, ако няма значителен напредък по отношение на тези изключително важни неща - съдебната реформа и антикорупционното законодателство и тогава ще се вземе единно общо решение. Но аз не бих искал това да звучи като ултиматум, по-скоро бих искал да звучи като едно притискане не на партньора, а на екипите в министерствата и на колегите в българския парламент да си свършим работата. Обществото очаква от нас борба с корупцията. Хората очакват ефективно съдебно законодателство, ефективна съдебна реформа и ефективно съдопроизводство. Нима очакваме да оставим нещата до такава степен да се развият, че хората да си правораздават по улиците, защото извинявайте последните случаи ни показват точно това. Хората нямат вяра в съдебната система и се налага ежедневно да излизат на протести, за да има гарантирано ефективно съдопроизводство, т.е нещо куца, нещо трябва да бъде поправено и то ще бъде поправено."

В една такава външнополитическа среда да тласнем България към предсрочни парламентарни избори и тя да попадне в спирала надолу би било адски контрапродуктивно, коментира Зеленогорски по темата за евентуален предсрочен вот.

Кунева: Не се започва с негативен анализ

Отношение взе и лидерът на ДБГ Меглена Кунева. Тя се солидализира с казаното от партийния си заместник си Зеленогорски, но подчерта, че "когато се правят едни преговори, не се започва с негативен анализ. Започва се с това, че ние очакваме да се свърши колкото се може повече в рамките на следващите 6 месеца. А в момента това "колкото се може" се обсъжда между РБ и ГЕРБ. Въпросът е да не трупаме само думи, а да имаме закони, които веднага да започнат да работят и да дават резултати. Това може да се прави още отсега."

Тя отказа да коментира изявленията за предсрочни избори. Добре е да се съди по делата, не по думите - РБ е за ускоряване на реформите. За нас приоритети са съдебната реформа и антикорупционното законодателство. Не може при всяка трудност да се казва "по-добре е да започнем отново", така се губи време, каза още Кунева. По думите ѝ пълният мандат ще гарантира изпълнението на правителствената програма и всички партии от управляващата коалиция трябва да положат усилия за постигане на политически консенсус за темпото на реформите.

"Време е да се съберат властите - законодателна, изпълнителна и президентската институция, за да излезем с общи мерки по големите проблеми като корупцията в съдебната система и ускоряване на съдебната реформа", предложи Кунева.

Тя избори различни възможни решение на казуса със есемес-скандала - ВСС да сезира Инспектората, да излезе с декларация за позицията си, като допълни, че е важно всеки да направи нужното, за да гарантира разделението и ефективността на властите и публичния интерес.

"Трябва до минимум да се намали комуникацията между политици и представители на съдебната власт и това мое мнение беше материализирано в един законопроект за промени в Наказателния кодекс, предизвикал смут в обществото и гилдията. Този законопроект беше стъпил на механизма на общуване между политици и магистрати в САЩ и Западна Европа", каза още Найден Зеленогорски, запитан за SMS-гейт и общуването между членове на Висшия съдебен съвет и изпълнителната власт.

Зеленогорски припомни, че законопроектът е бил изтеглен заради огромния шум, който се е вдигнал, но допълни, че отново работят по него, за да се създаде европейски механизъм на такава комуникация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boriana Boneva
    #3

    http://clubz.bg/33388-edno_kym_edno_predlojenieto_na_reformatorskiq_blok_kym_gerb това са предложенията на остатъчния РБ към ГЕРБ. По добре тях публикувайте, че да стане ясно как многото думи убиват действията. Великите планове заприличват на карикатура когато не са съразмерени с възможностите и реалността.

  2. Boriana Boneva
    #2

    толкова го оплескаха в началото на съдебната реформа, че сега както и да кърпят през дупките ще вее вятър. Явно някои хора не разбират, че резултатите не се постигат само с фактологически постижения, но тук влияе и психологическия елемент. В случая, цяла България разбра че тази реформа е с отслабено жило, рехава и със залиняло начало. Като полуиветряло лекарство. Кой ще вярва в лечебната й сила.

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Зеленогорски отговори: "Аз лично ще предложа да напуснем мнозинството. Ще го обсъдим в рамките на РБ на шестия месец" И Кунева готова да напусне коалицията, ако до 6 месеца няма напредък по съдебната реформа Преговорите обаче не трябвало да почват с негативен анализ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.