Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ се обяви срещу плановете на правителството за Разузнавателен борд

0 коментара

ГЕРБ се обяви срещу плановете на управляващите да създадат разузнавателен борд към Съвета за сигурност на Министерския съвет. Бордът е залегнал в подготвения от вътрешното ведомство рамков закон за националната сигурност и идеята му е да координира спецслужбите.

Депутатът от ГЕРБ Веселин Вучков коментира в петък, че тези идеи са объркани и предложи дебатът да се върне към подготвения преди година законопроект, който не бе приет заради предсрочните избори.

 

В отговор на негово парламентарно питане вътрешният министър Цветлин Йовчев посочи, че в борда ще участват секретарят на Съвета по сигурността към МС, главният секретар на МВР и шефовете на специалните служби, като няма "да е шапка на службите", а ще дава само становища и предложения.

 

Вучков отбеляза пред Меdiapool oбаче, че остават подозренията, че чрез този борд ще може да се контролират службите и да се филтрира информацията. Освен това той може да доведе и до противопоставяне на професионалисти и политически лица.

 

Законът за националната сигурност трябва да регламентира рамката на сектора, след което да последва и приемането на устройствени закони за Националната служба за охрана (НСО), Националната разузнавателна служба (НРС) и военното разузнаване. Пакетът закони бе изготвен още миналата година под шапката на президентството, но БСП и ДПС обявиха в аванс, че имат други идеи, които обаче все още не са внесени в парламента.

 

Вучков поиска в петък процесът по подготовката на законите да се активизира и припомни, че спецслужбите действат без закони.

 

Разузнавателният борд не е единственият спорен момент около законите.

 

Очаква се въпросът за подчинеността на службите също да бъде решен в пленарна зала, като БСП и ДПС вече обявиха, че не смятат да се съобразят с постигнатото миналата година съгласие Националната служба за охрана (НСО) да остане под шапката на президента, а цивилното разузнаване да премине към изпълнителната власт.

 

Мястото на службите може да бъде регламентирано чрез рамковия закон за национална сигурност или чрез приемането на отделни устройствени закони.

 

Освен това БСП и ДПС лансираха идеята да лишат президента от правомощието му да назначава със свой указ шефовете на Националната разузнавателна служба (НРС) и на Националната служба за охрана (НСО).

 

Президентът Росен Плевнелиев обаче вече обяви, че не е готов да се раздели с още правомощия по отношение на специалните служби. Още в началото на управленския си мандат БСП, ДПС и "Атака" промениха Закона за ДАНС, с който лишиха президента от правомощието му да има последната дума за назначението на председателя на спецагенцията, превърната междувременно в най-мощната силова структура в държавата. Веднага след това за председател на ДАНС бе избран Делян Пеевски от ДПС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.