Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ ще има 84 депутати, БСП – 39, ДПС-38, РБ-23, ПФ-19, ББЦ-15, АБВ и "Атака" – по 11

Рекорден брой невалидни бюлетини, ЦИК заличи петима избрани депутати

11 коментара
ГЕРБ ще има 84 депутати, БСП – 39, ДПС-38, РБ-23, ПФ-19, ББЦ-15, АБВ и "Атака" – по 11

В 43-то Народно събрание ГЕРБ ще има 84 депутати. Втората политическа сила БСП ще изпрати 39 народни представители, а ДПС само с един по-малко – 38. Реформаторският блок ще има 23 депутати, Патриотичният фронт – 19, "България без цензура" – 15, а "Атака" и АБВ по 11. Така изглежда разпределението по мандати, направено от ЦИК в четвъртък на базата на окончателните резултати от предсрочните парламентарни избори.

Комисията заседава за последно, за да изчисли преференциите и недействителните бюлетини, така че да се получат точните мандати, разпределени по партии.

Имената на новите депутати, както и преференциите, ще бъдат обявени до края на седмицата.

Рекорден брой недействителни бюлетини, най-много при ДПС

Рекорден е броят на невалидните бюлетини - 218 125, което е над два пъти повече от предишните избори.

"Защо е такъв техният брой не бих могла да кажа, но 54 хиляди от този брой са недействителни по отделните партии, участвали в изборите. По-голямата част от този брой, над 160 хиляди, са празни бюлетини или такива, в които има отбелязване за повече от една кандидатска листа", коментира говорителят на ЦИК Камелия Нейкова.

По данни на ЦИК гласувалите на изборите в България и чужбина са 3 501 000 души. Действителните гласове, които се разпределят между партиите, са 3 283 000.

ДПС е с най-голям брой недействителни гласове – 15 093.

Действителните гласове за ГЕРБ са 1 072 491 (32.67%) и 11 923 недействителни.

"БСП Лява България" е получила 505 527 действителни гласове (15.4%) и 8814 недействителни.

ДПС има 487 134 действителни гласа (14. 84 %) и 15 093 недействителни.

Реформаторският блок събира 291 806 действителни гласове (8.89%) и 2170 недействителни.

ПФ има 239 101 действителни гласове (7.28 %), 2833 са недействителните гласове.

ББЦ има 186 938 действителни гласове (5.69%), 2516 са недействителните гласове.

"Атака" получава 148 262 действителни гласове (4.52%) и 3667 недействителни.

АБВ има - 136 223 действителни гласове (4.15%), 1202 са недействителните гласове.

Гласувалите според подписите в избирателните списъци да 3 500 585 души, обяви Алексиева. Намерените в урните бюлетини са 3 501 269. Действителните бюлетини са 3 283 192, а 4-процентната бариера за влизане в парламента, е 131 326. 6 гласа.

Синдромът 9/9 пренареди десет листи на ГЕРБ

Преференциалният вот пренареди няколко от листите в избирателните района, като синдромът 15/15, който порази БСП на евроизборите, сега удари партията победител ГЕРБ, при която има преференциално разместване в десет листи по схемата 9/9. Всичките тези десетима кандидати са били на 9-о място в партийните листи, какъвто бе и номерът на бюлетината на ГЕРБ и най-вероятно вотът за тях е резултат от объркване на избиратели, които са зачертавали девятката и в квадратчето, и в кръгчето. В тези листи деветите по ред се качват нагоре.

След отчитане на преференциите с номер 9, ЦИК потвърждава засега разместване в листите на ГЕРБ в десет избирателни района – Силистра, Пазарджик, Пловдив - област, Софийска област, 25-и и 23-и софийски райони, Хасково, Стара Загора, Плевен и в Благоевград.

При ДПС има разместване в Благоевград, където третият се качва нагоре и в Разград – осмият. За БСП разместване има в Софийска област, където петият се качва нагоре, а във Варна – 4-ят, в Пазарджик – 12-ят, в Пловдив област – 8-ият и и в 23-и софийски район – деветият.

Вече стана ясно, че трима новоизбрани с преференции за народни представители от ГЕРБ се отказват да влязат в парламента преди негово конституиране. Заявленията на Стилиян Митев от листата в Добрич, Петко Ненов от Сливен и Дочко Дочев от Плевен са уважени от Централната избирателна комисия (ЦИК).

От своето място в новия парламент се отказва и Алеко Атанасов, чието 18-о място в листата на ДПС във Варна съвпада с номера на партийната бюлетина. Заради получени преференции той е изместил сложения под номер 2 Ерджан Себайтин.

В 43-тото Народно събрание депутат няма да бъде и Ангел Джамбазки от Патриотичния фронт, който също е подал заявление до ЦИК да не бъде обявяван за избран, тъй като предпочита да остане депутат в Европейския парламент. Отказ от мандатите си са декларирали още Деница Гаджева и Диана Димитрова от "Атака", както и Георги Башев от "България без цензура".

За Реформаторите на този етап преференцията налага една промяна в София, където третият измества втория в листата, но и двамата влизат в парламента.

Приемайки отказа на избраните за депутати още преди да ги обяви за избрани, ЦИК влезе в същия казус както след евроизборите, когато уважи заявлението на Делян Пеевски от ДПС да не бъде обявяван за евродепутат.

Според решение на Конституционния съд от 2001 година, депутатските пълномощия започват от деня на произвеждането на избори, който се счита за начален момент на мандата. По тази логика избраните за народни представители трябва да подадат заявление за отказа си от мандат пред Народното събрание, а не пред ЦИК.

При възникването на казуса "Пеевски", когато той поиска изобщо да не бъде обявяван като евродепутат, членове на ЦИК коментираха, че комисията не може да взема решение, че някой не иска да бъде избран, тъй като по закон не са ѝ вменени такива задължения.

"Задължението ни е само да обявим избраните", казаха и в четвъртък от ЦИК.

Решението на ЦИК през май бе предшествано от дискусии и спорове в ЦИК, като членовете на комисията от квотата на ГЕРБ първо застъпваха тезата, че ЦИК трябва да обяви избраните, а после се завъртяха на 180 градуса и подкрепиха обратното. Така Делян Пеевски въобще не бе обявен като избран за евродепутат, каквато бе волята му.

Сега същото спорно решение на ЦИК се прилага спрямо петимата избрани за депутати в Народното събрание.

"Не е толкова важно какво се случва сега, защото тези хора, като са принудени да се махнат, ще се махнат още в първия ден на НС, ако ЦИК им откаже да не ги обяви", коментираха неофициално от комисията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #11
  2. regulus
    #10

    Бандюги пак се намърдаха в парламента http://pik.bg/бандюги-пак-се-намърдаха-в-парламента-news235003.html

  3. kalapot
    #9

    НОВИЯТ ТЕЛЕФОНЕН НОМЕР НА ПАРТИЯ ГЕРБ Е: 116-97-84

  4. Boriana Boneva
    #8

    една от причините за недействителнте гласове си личи от съотношението. Тя е невежество. На избирателите. Най- малко невежи при РБ и АБВ. Но те имат над 60% вишисти избиратели. Най- много при ДПС. При БСП са повече отколкото при ГЕРБ. При НФ и ББЦ са почти еднакво. Атака обаче надминава значително предните две.

  5. Kalina
    #7

    ГЕРБ БСП АБВ ББЦ = 129 гласа. Не говоря за ДПС... На губещия български народ - моите съболезнования. Проблемът е, че всички губим. Благодарение на балъците и негласуващите. Не забелязвам радост у печелившите, изключвайки ББ.

  6. Anita Mihaylova
    #6

    Честито на печелившите! Хубав или лош това е изборът на България. Сега е време за работа!

  7. LP
    #5

    Доста престъпници ,бездарници и бесполезни провалени муцуни пак се намърдаха в парламента!!!

  8. Troev
    #4

    Много провалили се политици и агенти на ДС влизат отново във властта.

  9. Борето от София
    #3

    Извинявайте, но съм малко ядосан. Какво означава ПРИНУДЕНИ, но казано неофициално?

    До момента имаме петима депутати, които напускат новия парламент, преди първия му звънец. Защо?

    За Ангел Джамбазки е ясно - той е излъгал електората си, че ще стане депутат в Парламента на Република България, а същевременно остава на доста по-висока (и сигурна във времето!) заплата в Европейския парламент. Това тежи само на личната му съвест, ако въобще я има.

    За депутата от ДПС можем да направим "обосновано" предположение,

  10. daskal
    #2

    А сега дойде времето да разберем защо ДПС мълчи и слухти като глиган в царевица.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.