Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия и Франция сдържат амбициите на НАТО и ЕС в Либия

0 коментара
Германия и Франция сдържат амбициите на НАТО и ЕС в Либия

Европа отначало смело заяви, че ще помага на новото подкрепяно от ООН правителство на Либия, но сега вече не е толкова категорична. Германия и Франция се въздържат от това да играят по-голяма роля във възстановяването на провалената държава, защото си спомнят с ужас военновъздушната кампания на Запада през 2011 г., помогнала за свалянето на диктатора Муамар Кадафи. Това пише в четвъртък агенция Ройтерс в кореспонденция от Брюксел

Европейският съюз и НАТО казаха, че ако бъдат помолени, са готови да помогнат на правителството на националното единство в Триполи в борбата с каналджиите, които изпращат мигранти в Средиземно море към Европа. Над Триполи пък е надвиснала заплахата "Ислямска държава", чиито бойци разшириха територията ѝ, възползвайки се от конфликта между доскорошните две правителства.

Либийският министър-председател Файез ел Сарадж отправи молба за оказване на помощ в обучението на либийските служби за сигурност, но Германия и Франция искат ООН да направи първата стъпка. Западни дипломати в Ню Йорк казват, че ще са необходими големи усилия, за да бъде осигурена подкрепата на Русия, която обвинява Запада, че през 2011 г. е отишъл твърде далеч в Либия. Освен това напрежението между Русия и Запада сега е в най-високата си точка от края на Студената война.

Въпреки че според висш дипломат от западна държава "няма логика Русия да налага вето" на резолюция на Съвета за сигурност на ООН, Германия каза, че НАТО вероятно ще има нужда от покана от страна на ЕС, ако иска да помогне в Либия.

Европейците получиха това, което искаха, а именно правителство на националното единство, базирано в столицата", каза Матия Тоалдо, експерт по Либия от Европейския съвет за външна политика (ECFR). "Те трябва да внимават да не го натоварват с нереалистични искания, например да сложи край на мигрантската криза или да победи "Ислямска държава".

Германия е предпазлива и не иска да поема дългосрочен ангажимент. Затова смекчи тази седмица тона на изявление на външните министри на ЕС. Тя настоява блокът да иска одобрение от Съвета за сигурност на ООН дори за пресичане на трафика на оръжия в открито море, казаха дипломати. Това е отражение на отколешната нужда на Германия да получава мандат от ООН за изпращане на войници зад граница.

Франция изпрати специални части и военни съветници в Либия, а френският министър на отбраната многократно призова военноморската мисия на ЕС да разшири обсега си на действие, като обхване и либийските териториални води. Но френските дипломати в Брюксел са по-предпазливи, когато стане дума за голяма натовска роля, въпреки че миналия месец ръководителката на европейската дипломация Федерика Могерини предупреди, че около 450 000 бежанци в Либия може да избягат в Европа.

За разполагане на сили на НАТО за бойни действия въобще не се говори. "Стремим се към поддържаща, дискретна роля", казва пред Ройтерс високопоставен френски дипломат, участващ във формулирането на френската политика в Либия. "Рисковете са съвсем реални, а ресурсите ни са скромни".

Тези думи контрастират с разгорещената атмосфера от миналия месец в централите на ЕС и НАТО в Брюксел и с тази на специалната вечеря на европейските министри на външните работи и отбраната в Люксембург, на която се обсъждаха военноморската мисия и мисията по сигурността в Либия.

"Очевидно за нас ситуацията не е достатъчно тежка, за да действаме", каза високопоставен дипломат от НАТО. "Трябва ни реална криза".

Либия, която е само на 480 км от европейския бряг, изпадна в анархия през последните пет години и това я направи преден пост за "Ислямска държава" и сборен пункт за мигранти от Субсахарска Африка, подпомагани от трафиканти.

Но неуспехът на западната интервенция през 2011 г. все още тежи на някои западни държавници, макар САЩ да призовават европейците да се заемат по-сериозно с подсигуряване на съседните си територии. "Вашингтон ни казва, че южната граница на Европа свършва в Сахара, а не в Средиземно море", каза представител по отбраната на страна от ЕС, цитиран от Ройтерс.

Великобритания и САЩ искат НАТО и ЕС да играят много по-голяма роля. Американският държавен секретар Джон Кери призова НАТО да се присъедини към военноморската мисия на ЕС "София" за борба с трафикантите в Средиземно море.

Британски депутати казват, че военноморската мисия на ЕС в Средиземно море е твърде ограничена, за да има влияние върху трафикантите, и че е твърде далеч, за да унищожава кораби, да лови трафиканти и да отклонява мигранти, опитващи се да достигнат Европа по море от Либия.

"Мисия, която действа само в открито море, е неспособна да разбие трафикантските мрежи, които процъфтяват във вакуума в политиката и сигурността на Либия и се разпростират в Африка", се казва в публикуван този месец доклад на британския парламент.

Генералният секретар на Европейската служба за външна дейност Ален льо Роа защити мисия "София", казвайки че над 80 трафиканти са били арестувани и до 200 плавателни съда са били унищожени.

Външните министри от ЕС одобриха тренировъчна мисия за либийския военноморски флот и брегова охрана в международни води. Ръководителят на "София", италианецът контраадмирал Енрико Кредендино, каза вчера за в. "Република", че бреговата охрана може да бъде обучена за 14 седмици.

САЩ и бившата колониална сила Италия призовават най-гласно за действие, но Кери каза на срещата на световните сили със Сарадж миналата седмица във Виена: "не говорим за войски и ботуши".

Германия не иска нейни военни да стъпват на либийска земя, но е склонна да възроди програмата на ЕС за гранична охрана в Тунис.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.