Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия призна турския геноцид над арменците

Анкара определи резолюцията като "историческа грешка"

7 коментара
Германия призна турския геноцид над арменците
Долната камара на германския парламент - Бундестагът, прие с голямо мнозинство резолюция със символно значение, обявяваща убийствата на арменци от османските сили през 1915 г. като геноцид, съобщиха световните агенции.
 
Резолюцията разгневи Турция, изключително важен партньор за Германия и европейските ѝ партньори за намаляване на притока на мигранти към Западна Европа по силата на двустранното споразумение между ЕС и Турция, сключено под егидата на канцлера Ангела Меркел.
 
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че резолюцията сериозно ще засегне турско-германските отношения. Той каза, че първата стъпка на Анкара е да повика за консултации в Турция посланика си в Германия. 
 
Турската страна ще вземе окончателно решение по въпроса, след като разгледа текста, приет от германския парламент, каза още Ердоган. 
 
"Признаването от Германия на някои безпочвени и изопачени твърдения представлява историческа грешка", написа турският правителствен говорител Нуман Куртулмуш в профила си в Туитър. 
 
Той добави, че Анкара приема тази резолюция за недействителна.
 
Местни наблюдатели не изключват, че след приемането на резолюцията Анкара може да отзове ръководителя на дипломатическата си мисия в Германия.
 
Вестник "Бе Цет" съобщи, че вече е взето принципно решение за това.
 
Арменското министерство на външните работи приветства приетата от Бундестага резолюция.
 
Макар и Анкара да приема, че много арменци християни са били избити от османските сили, тя отрича, че загиналите са стотици хиляди, че е имало организирана кампания за избиването им, както и каквито и да било заповеди от този род от османските власти. 
 
Днешната резолюция бе приета с подкрепата на всички партии в Бундестага. Тя бе внесена от консервативния блок на канцлера Меркел ХДС/ХСС, коалиционния партньор - Германската социалдемократическа партия и опозиционната формация "Зелените", посочва Асошиейтед прес. Гласуването бе с вдигане на ръка, като при него един депутат се въздържа, а един гласува против.
 
Меркел, която трябваше да участва в гласуването, тъй като освен канцлер е и депутат, не бе в залата поради невъзможност да присъства заради програмата си. Говорителката ѝ Кристиане Вирц обаче даде ясно да се разбере, че канцлерът подкрепя резолюцията.
 
При откриването на днешните парламентарни дебати председателят на Бундестага Норберт Ламерт призна, че засягането на исторически събития може да бъде болезнено.
 
"Но знаем също, че честната и самокритична оценка на миналото не заплашва отношенията с други страни", каза той. 
 
"Всъщност тя е предварително условие за разбирателство, помирение и сътрудничество."
 
Ламерт заяви, че сегашната власт в Турция не носи отговорност за събитията преди сто години, "но споделя отговорността за това, което ще се случва с тях в бъдеще".
 
Дебатите преминаха в присъствието на посланиците на Армения и Турция. 
 
Очаквано арменският външен министър Едвард Налбандиан определи решението на Бундестага като "ценния принос на Германия не само за международното признание и заклеймяване на арменския геноцид, но и за универсалната борба за превенция на геноцида и престъпленията срещу човечеството“.
 
Жертва на масовите убийства на арменци в Османската империя стават милион и половина души. Геноцидът е признат от 29 държави.
 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. koisvoi
    #7

    Турчулята не бяха ли първи приятели и любимци на нашенските толерасти бе!? Много им се радваха на свалени в гръб самолети и други "славни" дела... или нещо ми изневерява паметта? То затова толерастията е болест - лесно е да каканижеш политически коректни тезиси днес без да мислиш какво може да стане утре, нали!? А то ВИНАГИ става.

  2. Kiril Kovatchev
    #6

    Колкото повече Ердоган се вживява в ролята си на султан, толкова по-лесно става за европейците да водят принципна политика спрямо Турция. Да пита приятелчето си Путин какво става като се изпокараш със света. О, чакай забравих че те вече не са приятелчета. Също както Хитлер и Сталин бяха приятелчета и се обичаха, докато не се скараха и не се сбиха.

  3. mariannikolov65
    #5

    Хем днешните турски управници не са представители на Османската империя, хем винаги се докундисват не на шега, ако някой напомни за този позорен и нечовешки акт от историята на султанска Турция. Уж са съвременни "демократи" ислямистките управници на днешната Турската република, хем нещо много се засягат на османщина!

  4. Калико Джо
    #4

    Както германците признават за грешките си от миналото и се покайват искрено за това, не е толкова трудно и за Турция да признае за това престъпление от миналото, да се извини и да тръгне с вдигната глава напред. Ама сме си балканци и никога не сме правили никакви грешки в историята си и други са ни все виновни...

  5. Bлaдo
    #3

    ашкоолсун и аферим на германците!, че като се сетя нашият парламент каква половинчата декларация прие - малко ме е срам...

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Точни-Не ги е страх от ЕРДО! Берлин: Кланетата на арменци в Турция са геноцид Бундестагът прие резолюция със само един глас против

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Нашият Парламентът призна "масово изтребление", а не "геноцид" над арменците Решението бе прието с 157 гласа за, 36 бяха против. Измененията бяха по предложение на ГЕРБ. Преди това Борисов заяви, че ГЕРБ ще предложи парламентът да подкрепи искането за признаване на избиването на арменци в Османската империя, като думата "геноцид" бъде заменена с "масово изтребление". Той бе категоричен, че трябва да се прави разлика между действията на Османската империя и днешната турска държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.