Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гибелта на стотици имигранти в Средиземно море може засрами Европа и да промени сегашната й политика

15 коментара
Гибелта на стотици имигранти в Средиземно море може засрами Европа и да промени сегашната й политика

Възмущението, пред което лидерите на Европа са изправени заради смъртта на стотици бежанци, опитали се да достигнат бреговете на континента, може да доведе до промяна в политика, която критици осъдително описват като "да оставим хората да се удавят, за да възпрем други в отчаяна нужда".

Защитният ров, който Средиземно море образува между крепостта Европа и неможещите да се похвалят с нейното благополучие съседи, може да стане малко по-малко труден за преминаване, но вниманието ще остане съсредоточено върху разубеждаване на потенциалните мигранти да достигат до континента по начини, които не крият риск от удавяне в морето.

В опит да реагират на смъртта на до 700 души на риболовен кораб, опитали се да стигнат от Либия до Италия, външните министри от ЕС се срещат днес, а държавните и правителствените ръководители, някои от които вече призовават за промяна, също може да се съберат скоро. Те обаче трябва да се справят с дилемата, която ги накара през октомври да свият обхвата на спасителна операция, от страх да не стане, както каза германският вътрешен министър, "мост към Европа за стотици хиляди хора, бягащи от войната и глада в Африка и Близкия изток. Правителствата, обкръжени от антиимигрантски партии, сега изпитват обратния ефект от пренебрегването на хуманитарното бедствие.

"ЕС може да разполага със средствата за спасяване на бежанците, бягащи от ада на Сирия и Либия, но ги оставя да се удавят", написа за в. "Зюддойче цайтунг" германският юрист Хериберт Прантъл.

"Европа използва загиналите бежанци, за да се предпази от други", каза той. "Европа затяга коланите".

Председателят на Европейския парламент говори за "срам".

Според активистите, изразяващи подкрепа за бежанците, последните са окуражени, че общественият отзвук може да донесе промяна, макар и ограничена от егоизма на един континент, докачлив на тема безработица и терористични заплахи.

По-лесният достъп до убежище на южното крайбрежие и опитът за слагане на край на кавгата между държавите от Европейския съюз за това кой колко бежанци да приеме, са елементи от стратегия, по която работи изпълнителната власт на ЕС.

В краткосрочен план обаче, броят на загиналите може да обърне тенденцията в полза на тези като италианския премиер Матео Ренци, които призовават за повече ресурси за спасяването на човешки животи, и в ущърб на онези, които оприличиха миналогодишната спасителна операция на Италия "Маре нострум" на фериботна услуга за нелегални пътници.

"Проблемът със загиването на мигранти най-сетне стана значим на международно ниво", каза в Женева Ленард Дойл, говорител на Международната организация по миграция. "Започваме да виждаме как хората реагират на хуманитарния аспект" на този проблем.

ПРИТЕГАТЕЛЕН ФАКТОР

Британското правителство отправи критики към операцията на ЕС за издирване и спасяване на мигранти, казвайки че тя може да изкара още мигранти в морето.

"Те създават неволен "притегателен фактор", насърчавайки повече мигранти да опитат опасното прекосяване на морето – нещо, което води до още трагични и ненужни жертви", каза през октомври държавният министър Джойс Ейнли пред парламента в Лондон.

Ръководителката на външната политика на ЕС Федерика Могерини също цитира "притегателния фактор" във видян от Ройтерс документ, който ще бъде връчен днес на външните министри в Люксембург. Той е изтъкнат като един от рисковете, които крие предложението за евентуални морски патрули на ЕС за борба с контрабандата на оръжия и петрол в Либия.

Дойл обаче каза: "Няма доказателство, че една животоспасяваща мисия ще бъде притегателен фактор".

Статистическите данни са неясни, заяви Нилс Френзън, преподавател по право в Южнокалифорнийския университет, който помогна за оспорването на отговора на САЩ на притока на бежанци от Хаити през 90-те години на миналия век.

Макар че броят на мигрантите се повиши през годината, когато Италия започна операцията си "Маре нострум" в отговор на масово удавяне през 2013 г. недалеч от остров Лампедуза, Френзън каза, че това увеличение съответства на "стимулиращия фактор" на нарастващото насилие в Сирия и Либия.

Враждебността срещу имиграцията, дори срещу тази от други страни от ЕС, доведе до "пасивен подход" на европейските лидери.

Според него за тях ще е трудно дори да построят бежански лагери в Северна Африка и Близкия изток, както американските власти държаха бежанците от Хаити през 90-те години на 20-и век във военноморската база "Гуантанамо" в Куба.

"Ще трябва да търсим програма, която ще доведе стотици хиляди хора", каза Френзън. "Тези лагери се превръщат в независими анклави и проблемите в областта на сигурността са кошмар."

МОРАЛНО КЪСОГЛЕДСТВО

Като оставим настрана хаоса в Сирия, Ирак или Либия - настъпил отчасти в резултат на европейските намеси там - голямата бездна в благосъстоянието в Средиземноморието ще продължи да привлича икономически мигранти. Националният доход на глава от населението в ЕС е 30 пъти по-висок от този в много африкански държави - неравенство, което е 10 пъти по-голямо от това от двете страни на строго охраняваната граница между Мексико и САЩ.

Ска Келер, която говори за миграцията от името на групата на Зелените в Европейския парламент, обаче вижда как общественият натиск слага край на "циничната" европейска политика, която оставя хора да се удавят.

"Само защото противниците на имиграцията са по-шумни, това не означава, че те са мнозинство", каза тя. "Мисля, че има промяна".

След последните смъртни случаи няма кой знае какво възобновяване на предишните критики към спасителните операции.

Германският вътрешен министър Томас де Мезиер нарече потъването от неделя "трагедия" и каза, че ЕС трябва да увеличи усилията сиза координиране на миграционната стратегия. Андерс Лустгартен, чиято играеща се в Лондон постановка "Лампедуза" изследва как обикновените хора могат да се опълчат на силите, които ръководят отчаяните бежанци и икономическата нищета, критикува безпощадно "моралното късогледство" и злонамереността, която той вижда в орязването на ресурсите на ЕС за спасяване на мигранти.

"Ответният отговор на обществото е единственото нещо, което ще спре това", заяви той за Ройтерс.

И тъй като полемичната му статия за бежанската криза във в. "Гардиън" миналата седмица бе споделена повече от 12 000 пъти в социалните мрежи, Лустгартен смята, че този отговор може би започва.

"Нищо няма да спре ЕС, освен масов политически натиск, и аз мисля, че е доста окуражаващо, че днес има наистина силна човешка реакция", каза той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #15

    До коментар"9" Доказателствата,че Русия подкрепя ИДИЛ са,че тя единствена се възпротиви на ударите срещу Ислямска държава и мотива,че не били законни/?!/,подкрепя открито терористите от Хамаз,диктатора-Асад/два руски кораба,натъпкани с оръжие стоят в Сирийския залив/и само руски самолети могат да летят над контролираните от ИДИЛ територии,която може да провежда руския план,като избива,отрязва пътя на бягащите от погрома хора към вътрешността на континента-Африка,а за обещания,за добър живот в ЕС,всички

  2. Иван Сусанин
    #14

    Абе, лицемерието на Запада е .... немам думи. Кефат ме немците, суперлицемери. Ето от един средно-статистически сайт една много важна мярка: "Maßnahme 2: Stabilität in den Herkunftsländern schaffen" демек да създадем стабилност в онези там държави. Но нито дума за това кой разруши стабилността в онези там държави. Никакъв анализ, който ясно да посочва вината на Големия брат. Ха кажете след това, че само на българите им промиват мозъците !

  3. strobo
    #13
  4. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #12
  5. Иван Сусанин
    #11

    ""ЕС може да разполага със средствата за спасяване на бежанците, бягащи от ада на Сирия и Либия, но ги оставя да се удавят", написа за в. "Зюддойче цайтунг" германският юрист Хериберт Прантъл."

    Премъдри г-н Прантъл, къде мълча, когато вашите
    съюзници от НАТО, САЩ и Франция, доведоха Сирия и
    Либия до това състояние??? То си се знаеше отнапред, че
    разрушаването на тези държави ще доведе до хуманитарна
    катастрофа. Не е нужно да бъдеш много голям стратег,
    за да се досетиш какво ще стане.
    Само Кадафи

  6. Kalina
    #10

    Ако не раждаха по 9 деца и ако работеха като европейци и американци, може би щяха да се оправят в собствените им страни. Обаче религията им налага да дойдат тук и да ни превземат отвътре. А ние им помагаме...

  7. И какво от това
    #9
  8. Филка Русофилка
    #8

    so what (3) и milan (6) много добре са обяснили на Стария куфар Чумов, че на нормалните хора са им ясни номерата на антихриста. Значи, ще се вземат мерки да се потушат огнищата в Ирак, Сирия, Либия, Йемен и после идва ред на кое? ....

  9. Чуамов
    #7

    Бежанската вълна към Рвропа - дело на Путин. И отдолу - плюс до плюса. Хора съвземете се. Не Путин води война - не една, а две в Персийския залив и свали един може би тиранин, но поддържащ ред и стабилност в Ирак политик. Та къде са оръжията за масово поразяване? Не Путин създаде и поддържа ИД, която коли, беси и се бори срещу малкия Асад. Не Путин свали Муамар Кадафи и една стабилна и процъфтяваща арабска страна бе хвърлена в гражданска война. Не Путин инициира и проведе 'арабската пролет', която

  10. milan
    #6

    Нещата са много по-сериозни,отколкото изглеждат!Бежанската вилна към ЕС е по-скоро реализация на плана на Русия-на Путин,да залее ЕС с милиони икономически,защото е са точно такива,емогранти и да го отслаби-икономически,социално,етнически,религиозно и военно.ИДИЛ,за който има все повече доказателства,че се подържа от Москва,насочва и изтласква бежанския поток,с оръжие и обещания,за по-добър живот в ЕС/защото там има твърде либерални закони за тях/,за да дестабилизира ЕС,за да стане той-лесна плячка

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.