Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма новини за оставки от Реформаторския блок

Гласуването на конституционните промени раздели депутатите от РБ, но трусовете може да се ограничат само до ДСБ

7 коментара
Снимка: БГНЕС (архив)

Най-търсените и дефицитни новини на 10 декември бяха тези от Реформаторския блок (РБ), чиито отделни политици и партии трябва да решат дали остават в управлението или минават в опозиция. Ситуацията се обърна предишния ден, когато ГЕРБ бламираха коалиционния си партньор РБ и заедно с ДПС, БСП, АБВ и БДЦ потопиха съдебната реформа чрез приетите на второ четене конституционни промени. Последва оставката на правосъдния министър Христо Иванов, а веднага след това съпредседателят на РБ и лидер на ДСБ Радан Кънев обяви, че минава в позиция, същото направи и депутатът от ДСБ Гроздан Караджов.

Караджов прогнозира, че около 15 депутати от РБ ще направят същото. Засега обаче никой не е обвил публично да има такива намерения. Очакват се официални позиции на партиите от РБ. Първата партия, която сърба ръководството си, беше СДС, чийто лидер Божидар Лукарски още преди гласуването на конституционните промени влезе в кампанията на контролираните от Пеевски медии с нападки срещу Христо Иванов, че създава напрежение в управлението.

Залозите са, че СДС твърдо ще предпочете властта. Докато медиите очакваха новини от СДС, пристигна почти сензационно съобщение от "Движение България на гражданите" (ДБГ) на Меглена Кунева. В него се казваше, че заради саботажа на реформите ДБГ оттегля подкрепата си за управлението и хората си от кабинета. Последва опровержение от ДБГ - имейлът им е бил хакнат и разпратената позиция е фалшива.

Димитър Делчев от ДБГ заяви, че партията не е съгласна с орязаната съдебна реформа и 4час по-скоро ще вземем решение за това дали да продължим да подкрепяме правителството, необходимо е да се съберат изпълнителните органи на петте партии и след това да вземем решение в парламентарната група на РБ”.

За момента най-спряганите имена за нов министър на правосъдието са тези на Меглена Кунева и Даниел Вълчев от ДБГ.

Десницата си прави харакири, защото Радан Кънев е най-знаковата фигура в парламентарната група, коментира пред журналисти в Народното събрание Румен Христов от СДС. Той разкритикува излизането на Кънев от пленарната зала при гласуването на спорни текстове от промените в Конституцията. Не ми направи добро впечатление, защото един лидер остава заедно с останалите в екипа и казва гласуваме така или така, обясни Христов, като добави, че е било редно да остане, защото е неформалният лидер на групата.

Румен Христов, който е председател на земеделската комисия в НС, допълни, че решението дали ще си подаде оставката от този пост, ще го вземе в четвъртък НИС на СДС. До 19.30 от СДС нямаше съобщение за решението.

Според Румен Христов няма причини Блокът да се разделя, а емоционалните решения не са най-доброто нещо. Той подчерта, че десницата си е правила няколко пъти знакови харакирита, от които не е спечелила. Христов напомни за Филип Димитров и неговата оставка, коментирайки, че пет години след това България е била "хвърлена на кучетата". Така че прибързаните решения не са добра реакция, обобщи политикът, цитиран от БТА.

"Аз лично не мисля, че ще има други оставки от правителството, няма защо да има”, коментира зам.-председателят на АБВ Румен Петков в четвъртък следобед пред бТВ. Неговата партия, както и Патриотичният фронт (ПФ) подкрепят със споразумения коалиционното правителството между ГЕРБ и РБ. Водената от Георги Първанов АБВ обаче отдавна иска оставките на министрите на външните работи и на отбраната, които са от РБ. Първанов водеше и битка срещу Христо Иванов, която в крайна сметка спечели.

Един от знаковите министри, чието решение с очаква с повишено внимание, е Петър Москов, който е зам.-председател на ДСБ. В четвъртък той имаше среща в София с еврокомисаря по здравеопазването Витянис Андрюкайтис, но журналисти не бяха поканени.

Според неофициална информация Петър Москов ще остане в правителството. В полза на това се тълкува факта, че от здравното министерство са препотвърдили общия му ангажимент с премиера Борисов за следващата седмица, когато ще откриват отделение в Пирогов.

Противоречиви са индикациите за министъра на отбраната Николай Ненчев, лидер на земеделската партия в РБ, но засега няма потвърждение, че ще напуска поста си.

Министърът на образованието Тодор Танев, също от квотата на РБ, още сутринта обяви уверено, че "на този етап въпросът с моята оставка не стои", а и премиерът, който го е назначил, не му я искал.

Така стигаме до министър-председателя Бойко Борисов, който вече втори ден се държи така, сякаш не е имало оставка на Христо Иванов и с управлението всичко е наред.

Борисов не е правил никакъв официален коментар на гласуваните конституционни промени, които са нещо като кулминация на съвместните маневри между ГЕРБ и ДПС за подмяна на съдебната реформата и принудителна оставка на основния им двигател Христо Иванов.

Премиерът обаче намери начин да изрази отношението си към тези събития, като изказа благодарност на парламента, "че вчера демонстрира толкова голямо единство и стабилност". Той каза това в изявлението си след подписването на окончателното инвестиционно решение за изграждане на междусистемната газова връзка Гърция-България, внушавайки огромните успехи на управлението.

Гласуването на конституцията раздели РБ: ДСБ и гражданска квота срещу ДБГ и СДС

Разнобоят между партиите в Реформаторския блок, известен още при влизането им в управлението, се затвърди през изтеклите 13 месеца и стана особено явен при гласуването в сряда на ключовия текст за квотите във Висшия съдебен съвет.

Макар че на думи целият РБ подкрепя съдебната реформа, вотът показа, че депутатите от ДБГ и СДС всъщност се припознават като част от мнозинството на ГЕРБ и ДПС.

Гласуването по спорното предложение на АБВ за разпределението на квотите в прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) стана причина за оставката на правосъдния министър Христо Иванов. Приетият на второ четене текст предвижда депутатите да избират петима представители в прокурорската колегия на ВСС. Останалите членове на прокурорската колегия ще са шестима - главният прокурор и негови подчинени.

В първоначалния вариант квотите трябваше да са равни по брой - по шестима представители. Съпредседателят на парламентарната група Радан Кънев, Станислав Иванов (син на бившия хасковски кмет Георги Иванов) и Борислав Миланов от СДС не са участвали в гласуването, сочи разпечатката, цитирана от "Дневник".

Останалите 20 депутати от Реформаторския блок са гласували 10 "против" и 10 "въздържал се".

"Против" прокурорската поправка, лансирана от АБВ и подкрепена от останалите партии, са гласували: Атанас Атанасов (ДСБ), Борислав Великов (БНД), Борис Станимиров (ДСБ). Валентин Павлов (ДСБ), Вили Лилков (ДСБ),Гроздан Караджов (гражданска квота), Иван Иванов (гражданска квота), Корман Исмаилов (НПСД), Мартин Димитров (гражданска квота) Петър Славов (гражданска квота).

"Въздържал се" са гласували предимно депутатите на Меглена Кунева и СДС. Това са: Антони Тренчев (ДБГ), Бойка Маринска (ДБГ), Димитър Делчев (ДБГ), Димитър Шишков (ДБГ), Димитър Танев (ДБГ), Костадин Марков (СДС), Найден Зеленогорски (ДБГ),Настимир Ананиев (ДБГ), Никола Хаджийски (СДС), Румен Христов (СДС).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #7

    P S Разбира се, разсъжданията ми по-долу не означават, че не си давам сметка за хулите, манипулациите и простотиите, които ще тръгнат по адрес на Д С Б като партия, или по г-н Радан Кънев, като неин лидер - те са опасните!! Защото майсторите на тези гадории - дс-комуноидите, ще ги сервират при всички положения!!! Няма значение какво ще бъде предприето - манипулаторите от вида агент бор и бреза, както и палашите в "независимите" парцали на лоената топка, ща бълват змии и гущери, а зурлите им ще се покрият с жълта пяна....

  2. Nikola Nikolov
    #6

    ЧЕСТ МУ ПРАВИ ДОСТОЙНОТО ПОВЕДЕНИЕ НА Г-Н ХРИСТО ИВАНОВ!ЧЕСТ ПРАВИ, СЪЩО ТАКА ДОСТОЙНОТО ПОВЕДЕНИЕ НА Г-Н РАДАН КЪНЕВ!
    НО..., с риск да подразня някого от истинските, нормално мислещи хора тук, ще изразя мнение, което, моля, да бъде коментирано.
    Преди време, когато Д С Б пое курс към колаборация с нарциса от Банкя, съвсем спонтанно реагирах и, не само че бях бесен, но и се дистанцирах, както от позицията им, така донякъде и от тях.С течение на времето, осъзнах, че това решение на ръководството на

  3. lubobansko12
    #5

    Предизвестени предателства на известни предатели. СДС за пореден път хвърли надеждите за по-добро в България "на кучетата". Кунева си ни беше ясна. Патреотите са русофилки. Другите са ясни - Статуквото ще довърши започнатото на 09.09.44г. - Ликвидация на Отечеството. Комунистическата диктатура се завръща с фанфари. Путин ще приема скоро парада.

  4. морски
    #4

    Лукарски заедно с Кунева са най-големите мърши в РБ,че и в правителството. Утре като има избори,пак ще са наредени на първо място в листите.нещастници!!!

  5. Знайко
    #3

    Я-а-а! В политиката имало място за чест и достойнство. Само че, тъпият народец (салатката и ракийката) явно не може да оцени това.

  6. Явор от Германия Костовист
    #2

    Не че не се очакваше, но така поне стана очевидно, кои са за реформи . Единствено ДСБ. Бойко имал по-важен мач. Кунева, Въздухарски и другите "реформатори" от ДБГ и СДС пък се "въздържали"???

  7. Miau
    #1

    Това си беше едно изкуствено обединение, а не че сега са се разцепили.Гълтахме жаби да приемем снахата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.