Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Глоба до 1000 лв. за ровещи в боклука клошари

Намалява се банковата гаранция за рециклиращите площадки, но се разширява обхватът й за автоморгите и електронните отпадъци

6 коментара
Глоба до 1000 лв. за ровещи в боклука клошари

Клошарите, които изпразват контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки, ще бъдат глобявани между 300 и 1000 лв. Същата санкция ще се налага и за нарушаване целостта на този вид съдове, разхвърлянето на боклука от тях и запалването им. за изхвърляне на отпадъци на неразрешени за това места. Това предвиждат промени в Закона за управление на отпадъците, публикуван за обществено обсъждане, съобщиха от Министерството на околната среда и водите. Кой ще следи обаче клошарите, ще ги санкционира и най-вече как ще се събират глобите не става ясно.

Внесените корекции предвиждат още значително намаляване на банковата гаранция, плащана в момента от площадките за събиране на отпадъци от цветни и черни метали, но в същото време се разширява обхватът ѝ и тя вече ще се плаща и от обекти, които се занимават с рециклиране на излезли от употреба автомобили и стари електроуреди. Въвеждат се изисквания и към площадки за рециклиране на негодни кораби. Освен това площадките за вторични суровини се местят извън населените места, а общините ще са длъжни да организират прием на отпадъци.

В момента търговците на отпадъци от черни и цветни метали плащат по 25 хил. лв. гаранция за фирмата и по 5 хил. лв. гаранция за всяка от площадките, на които извършва дейността си. Според промените фирмената гаранция ще падне на 15 хил. лв., но тази за обект се запазва на 5 хил. лв.

Големият размер на банковите гаранции неведнъж бе сочен от представителите на този вид бизнес като пречка за извършване на дейността им, довело до намаляване на легалните площадки за вторични суровини от цветни и черни метали и ръст на нелегалното им изкупуване, което помага за кражбите от инфраструктурни обекти.

Вече такива гаранции ще трябва да се плаща и за фирма и площадките ѝ за дейности с излезли от употреба моторни превозни средства, електрическо и електронно оборудване.

Гаранции се въвеждат и за организациите, които се занимават с оползотворяване на отпадъци от опаковки, стари коли и електронно оборудване. Техният размер ще е 50 хил. лв. За организациите за оползотворяване на отработени масла нужното обезпечение ще е 20 000 лв. Организациите за рециклиране на негодни за употреба батерии и акумулатори  и излезли от употреба гуми ще плащат по 10 000 лв. банкова гаранция.

Лицата, които изпълняват задълженията си индивидуално, също ще внасят по сметка на екоминистерството обезпечение. По 10 хил. лв. ще е то за лицата с разрешение за оползотворяване на собствените отпадъци от опаковки, стари коли и електроуреди. За индивидуалното оползотворяване на отработени масла ще се внасят 5 хил. лв. Три хиляди лева ще дължат лицата, притежаващи разрешение за индивидуално изпълнение на задълженията си за оползотворяване на стари гуми, акумулатори и батерии.

"Мярката цели ограничаване на нелоялната конкуренция в този бранш. При предварително третиране на автомобили и електроуреди се добива голямо количество отпадъци от черни и цветни метали, а лица без разрешение за дейност със скрап нелегално приемат металите, избягвайки изискването за банкова гаранция. Въвеждат се и по-строги изисквания за регистрация на лицата, извършващи дейности като търговец или брокер на отпадъци. Целта е да се избегнат злоупотреби и да се даде възможност на компетентните органи да упражняват по-ефективен контрол върху този вид дейност", аргументират корекциите от екоминистерството.

Предвиждат се и изисквания за местоположението на т.нар. пунктове за вторични суровини. В момента многобройните площадки за събиране и съхранение на отпадъци от хартия, пластмаса, стъкло и отпадъци от опаковки най-често са разположени в междублокови пространства, в трафопостове и други градски части. В Министерството на околната среда и водите са постъпвали многобройни жалби срещу шума и замърсяванията от тези пунктове. Затова ведомството ще разпореди пунктовете за вторични суровини ще трябва да бъдат преместени само в промишлени или складови зони.

С новите разпоредби ще се уеднаквят и изискванията към бизнеса с отпадъци от хартия, пластмаса и стъкло и към площадките за отпадъци от черни и цветни метали, които са разположени единствено в промишлените или складови зони още от 2012 г.

С промените се прецизират разпоредбите по отнемането на разрешенията и усвояването на банковите гаранции с цел да не се допуска кумулиране на наказателни норми, особено за дребни нарушения. Премахват се възможностите за едновременно отнемане на разрешение, усвояване на банковата гаранция и налагане на имуществена санкция.

Въвеждат се изключения от изискването за изготвяне на План за управление на строителните отпадъци, за дейности, при които се образуват малки количества отпадъци, за които разработване на план би представлявал излишна административна тежест.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Elka Vasileva-Filcheva
    #6

    Не е срамно да си клошар. Поклон пред българските клошари, които са нашите ЮРОДИВИ РАДИ ХРИСТА. а тези, които са измислили наглия си закон - И ВАШИЯТ РЕД ЩЕ ДОЙДЕ. ВСЕВИЖДАЩОТО ОКО ВИ ГЛЕДА. Но онази глоба, която ви чака в ада дали ще можете да си я платите? Мислете за богаташа и бедния Лазар и хубавичко си направете сметката колко тежат народните сълзи. Господното правосъдие няма да ви отмине. НИКОГА.

  2. Жана Йорданова
    #5

    Ай стига бе! Е сега вече ги уплашихте сериозно, до казан няма да припарят. :D

  3. daskal
    #4

    Това дори не е и глупост. То е измиване на ръце. Като кметските забрани да се къпем в неохраняеми водоеми. Може да опитат да направят нещо далеч по-смислено - например да осигурят някаква заетост, работа на тези хора. Да речем да събират пръснатите пластмасови и хартиени боклуци къде ли не из градове, села и сред природата и да ги предават срещу заплащане. Ама кой да слезе долу, сред нас? Кой да го направи?

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Тази тъпотия /те знаят ,че няма да съберат и лев глоба/ е да ги сплашат, за да остане повече отпадъци /Пример, София : 7,8-те фирми с договор , които са избрани да ги усвояват/. От една страна плащаме "Данък" смет, от друга събираме разделно /работим/ за тези фирми.

  5. blue velvet
    #2

    Абсолютни глупости и абсурден закон. Клошарът как ще плати 1000 лева глоба. Тои е клошар точно защото ниама пари! Ако ги имаше нямаше да рови в казана.

  6. И какво от това
    #1

    Демокрацията се срамува от себе си!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.