Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Година след като отвори границите за бежанците, Меркел е изправена пред ново изпитание - как да ги интегрира

2 коментара
Година след като отвори границите за бежанците, Меркел е изправена пред ново изпитание - как да ги интегрира

Като много бежанци в Германия Джафаар Халуест казва, че е разочарован колко много време отнема обработката на документите му, за да може да се включи в трудовия пазар и да започне да си изгражда нов живот в най-голямата европейска икономика.

"Искаме да работим и да учим, а не да спим и да се размотаваме", каза 23-годишният иракски компютърен техник.

Германската бюрокрация обаче се затруднява да обработи около 500 000 молби за убежище, които са се натрупали, откакто канцлерката Ангела Меркел отвори границите за мигранти преди година.

Медийните съобщения, че някои мигранти са извършили сексуални нападения и са обирали жени в новогодишната нощ в западния германски град Кьолн може да помрачат наследството, което ще остави Меркел като канцлер.

Поредица от терористични нападения през юли в Германия и другаде в Европа, съчетани с натиска да се обработват по-бързо молбите за убежище, породиха нови критики към Меркел за начина, по който се справя с бежанската криза.

Рейтингът на Меркел в резултат на това трайно спада и се появяват напрежения в политическата коалиция, водена от нейния Християндемократически съюз (ХДС).

Вицеканцлерът и министър на икономиката Зигмар Габриел се присъедини към призива на лидера на съюзниците от баварския Християнсоциален съюз Хорст Зеехофер да се наложи ограничение на броя на новопристигащи мигранти. Той заяви, че канцлерката е подценила мащабите на необходимите за интеграцията усилия.

"Разбира се, има такова нещо като горна граница и това в крайна сметка е интеграционният капацитет на страната", каза в телевизионно интервю в неделя вечер Габриел, който е лидер на Германската социалдемократическа партия.

Меркел предприе мерки за затягане на сигурността и по-строги закони за предоставяне на убежище в опит да успокои обществените страхове от терористична заплаха и да отблъсне критиките към начина, по който се справя с бежанската криза.

По отношение на интеграцията има още възможности за подобряване на заетостта сред бежанците. Миналия месец в Германия бяха регистрирани около 322 000 търсещи работа бежанци при 673 889 незаети работни места и 172 224 места за обучение.

Над 30 000 бежанци вече са си осигурили работа в хранителни заведения, строителния сектор и дори хуманитарни организации в Германия.

Въпреки тези постижения, за бежанците може да е трудно да си намерят добра работа в Германия, смята икономистът от Комерцбанк Йорг Кремер.

"В последните месеци вече забелязваме признаци, че възможностите за назначаване на бежанци от неевропейски страни са ограничени. Освен непознаването на езика, доста голяма част от бежанците нямат основно образование", обясни той.

Затова много от най-големите германски компании като застрахователят Алианц, химическият гигант БАСФ, инженерният конгломерат Сименс и автомобилостроителите Фолксваген и Бе Ем Ве не са се разбързали да наемат бежанци.

Меркел пък е свикала за следващия месец среща на върха с водещи германски бизнес лидери, на която да ги убеди да назначават повече бежанци.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. larry
    #2
  2. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Германия - страната на старците.Трябва работна ръка! Само 13 на сто от германците са под 15-годишна възраст. По брой на старите хора Германия е на първо място в Европа и на второ в света. Дори и множеството имигранти не помагат - германското общество категорично застарява. По-умни ли са германците от нас? За застаряващата и даже умираща българска нация явно единственото спасение е да си внесем нормални хора. Можеше и българи - от Украйна, Русия, Молдова, но управляващи не направиха нищо по въпроса.Цели професии се опразват-в здравеопазването,инженери и др.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.