Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големи дипломатически маневри на високо равнище във връзка със Сирия

7 коментара
Големи дипломатически маневри на високо равнище във връзка със Сирия

Международната дипломация за Сирия е в нов подем, при който борбата с тероризма е издигната в лозунг и абсолютен приоритет, но интересите на участниците в заплетения конфликт продължават да са много раздалечени, а изгледите за напредък - несигурни.
Днес руският президент Владимир Путин е в Техеран, френският президент Франсоа Оланд утре е във Вашингтон, а в четвъртък - в Москва, така че тази седмица ще има сериозни дипломатически маневри за Сирия на високо равнище.

Преговорите между важните фактори по сирийския въпрос, които от месеци тъпчеха на едно място, бяха възобновени с нова сила през септември с руската военна интервенция в Сирия. В резултат на това бяха свикани две международни срещи във Виена за подновяване на политическия процес в страната, раздирана повече от четири години от гражданска война, отнела живота на 250 000 души.

Кървавите нападения в Париж със 130 загинали и около 350 ранени и допускането от Москва, че катастрофата с неин самолет в края на октомври над Синай, при която загинаха 224 души, е причинена от атентат, ускориха дипломацията и промяната в стратегията и на двете страни.

Франция, която се оправдава за отказа по същество от стратегията си "нито-нито" (нито Башар Асад, нито групировката "Ислямска държава"), промени изцяло становището си: борбата срещу джихадистката организация се превърна в абсолютен приоритет, а Франсоа Оланд обяви, че френските удари в Сирия и Ирак стават по-интензивни.

"Идеята е да се използва настоящата ситуация за засилване на военния натиск върху Даеш (акронима на ИД на арабски език) чрез по-добра съгласуваност", посочва дипломатически източник. Отхвърляйки всякакъв цинизъм, той изказва наблюдението, че атентатите правят гласа на Франция "по-силен" и ѝ дават "допълнително средство за въздействие, така че тя може да каже: ето какво е необходимо да се направи сега на място".

Париж, който в продължение на година отказваше да се ангажира в Сирия в името на стратегията "нито-нито", днес смята, че е в позиция да настоява за по-съществено участие на американския си съюзник, смятан за твърде нерешителен в дипломатическо и военно отношение, както казват френски правителствени източници.

Колкото до посещението на президента Оланд в Москва, то има за цел "да се установи реално докъде сме стигнали с руснаците", както отбеляза един от тези източници. Макар Париж да постигна необичайно сближаване с Москва в полза на военно сътрудничество в Сирия, недоверието към истинските намерения на Русия се запазва.

До доказване на противното Москва остава неизменен поддръжник на президента Асад и макар че във военно отношение ударите ѝ от няколко дни са насочени повече срещу групировката ИД, "ние искаме да проверим решителността на Путин да отиде и да смаже Даеш", отбелязва дипломатически източник.

Съдбата на Асад отново и отново на дневен ред

Руският президент, от своя страна, ще бъде днес в Техеран на първото си официално посещение в Иран от 2007 г. и ще се срещне с най-висшата инстанция на режима, върховния водач Али Хаменей.

Иран, другият голям поддръжник на режима в Дамаск, вече участва в международните преговори за решаване на конфликта, което, според някои експерти, би могло да промени ситуацията.

"Няма да е лесно, но за първи път се наблюдава съчетаване на фактори, които биха могли да доведат до "деблокаж", казва Карим Емил Битар от Института за международни и стратегически изследвания, цитирайки присъствието на Иран и френско-руското сближаване.
Най-новата международна среща за Сирия, състояла се на 14 ноември във Виена, ден след атентатите в Париж, накара за пръв път Запада и арабските държави, от една страна, и Русия и Иран, от друга, да се споразумеят по "пътна карта" и график за осъществяване на преход в Сирия.

Държавният секретар на САЩ Джон Кери дори прояви силен оптимизъм, отбелязвайки, че само "седмици" делят Сирия от политически преход.

Този оптимизъм обаче е преждевременен, ако се съди по количеството проблеми за решаване, начело с въпроса за Башар Асад, който впрочем се разграничи от виенския процес.
Какво може да се каже за ролята му в евентуален преход? Барак Обама заяви в четвъртък, че войната не може да свърши без оттеглянето на Асад, но Москва и Техеран непрекъснато повтарят, че съдбата му зависи единствено от волята на сирийците.

Саудитска Арабия и Турция, които искат падането на сирийския президент, на свой ред "продължават да отстояват максималистки позиции" и ще е "сложно" да бъдат накарани да направят отстъпки, казва Карим Емил Битар.

Остава да се определи също каква опозиция ще участва в евентуални преговори. "Режимът на Асад елиминира някои видни фигури, включително от неговата алауитска общност, които биха могли да бъдат полезни в бъдещия преход. Той създаде много заплетена ситуация", отбелязва изследователката Мириам Бенраад от Фондация за стратегически изследвания.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #7

    "Барак Обама заяви в четвъртък, че войната не може да свърши без оттеглянето на Асад, но Москва и Техеран непрекъснато повтарят, че съдбата му зависи единствено от волята на сирийците." Тогава няма как - ще разкарат престъпника башар!Няма никакво значение по какъв начин и с какви "аргументи", но ще го направят - ЩЕ ГО РАЗКАРА "СИРИЙСКИЯТ НАРОД", а путлер и хаменей ще са много съгласни с него!!!(ха-ха-ха-ха...)

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    Ислямска държава и "Руски свят" имат един и същ офис в Москва? Една трета от терористите са руснаци ,повечето от тях живеят там със семействата си?! http://www.faktor.bg/politika/hlyab-i-pasti/60721-islyamska-darzhava-i-ruski-svyat-imat-edin-i-sast-ofis-v-moskva.html

  3. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #5
  4. so what_deactivated_1521205049
    #4

    Петролът проби 40-доларовата граница,та ще го питам Путиноида, как ще води 2 войни и ще поддържа ТЪМНИЯ Крим, където днес лозунгът е водКа вместо вода!

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Британският премиер Дейвид Камерън по време на посещението си в Париж, препоръча използването на британската база Акротири в Кипър за военни операции в Сирия, като обеща подкрепа в борбата срещу ислямската държава. "Великобритания ще направи всичко възможно, за да подкрепи нашия приятел и съюзник Франция в борбата срещу тази престъпна култ към смъртта " - каза британския премиер .

  6. анита хегерланд
    #2

    Контролираният теч на информация показва сблъсък на гледни точки, породен от различните източници за тези анализи. Светът е изработил единни военни стандарти, които се изразяват от световните организации, натоварени с мисията да опазват мира. Не се вижда мнението на военните специалисти, които решават хода на войната, а дипломатите имат икономически мотиви за едно или друго решение.

  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.