Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Голяма е вероятността България да ползва дерогации по новите изисквания за ТЕЦ-овете

3 коментара
Нено Димов, сн. БГНЕС

Има голяма вероятност България да получи дерогация (изключение) по отношение на новите, по-високи екоизисквания към въглищните енергийни централи и така тяхното прилагане да бъде отложено. Такава увереност изрази в неделя пред БНР  министърът на околната среда и водите Нено Димов

Той припомни, че според новата директива новоизградените централи трябва да достигнат 99% очистка на изпусканите от тях газове, а изискването при съществуващите централи е повишено с около 1 % - от 96 очистката е станала 97%.

"Има обаче един член, който е изключително важен за България, който казва, че централи, които работят на въглища и имат обективни причини, могат да ползват дерогации. Т. е дерогации, свързани с отклонение от нормите“, каза министърът.

Той описа трите критерия, които кумулативно трябва да бъдат изпълнени, за да бъде получена дерогация. Първият от тях е техническото състояние. На този критерий по думите на Димов българските ТЕЦ-ове в Марица Изток отговарят изцяло.

"Второ е географското положение, т. е. че  имаме български въглища, които се намират в района. Третото условие е това да не влошава екологичната обстановка в района, която за съжаление към днешната дата не се изпълнява. Ние имаме два от трите критерия и трябва просто да се справим с третия критерий. Знаете, че в района на Марица Изток има превишаване на серните окиси, но тук е още един плюс, който е за България – на практика директивата дава възможност за дерогации само когато говорим за серни окиси, точно случая, в който попадат нашите централи. Т. е. ние имаме много голяма степен на вероятност да се възползваме от тази дерогация, стига да се справим с третия критерий“, обясни Димов.

Той обясни, че директивата все още не е публикувана, но операторите на централите трябва да започнат своя анализ, тъй като възможността се дава централа по централа и срокът за доказване е 6 месеца от влизането на документа в сила.

Като цяло според министъра качеството на въздуха в България непрекъснато се подобрява и всяка следваща година показателите са по-добри. Без, разбира се, все още да са достигнати изискванията и на европейското, и на българското законодателство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #3
  2. stefanmg
    #2

    Чудестно, ще се тровиш още 10-20 години.... за да може Ковачки и американските Тец-ове да продължават да лапат...

  3. симпатяга
    #1

    Третият критерий е особено,да не кажа най-важен.Защо го неглижирате?Хем признавате,че качеството на въздуха е далеч от всякакви изисквания?-последния абзац.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.