Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Готвеният НК в България напомня руските и украинските закони

58 коментара
Готвеният НК в България напомня руските и украинските закони

Подготвяният от българското правителство нов Наказателен кодекс напомня законодателството, прието от Русия и Украйна, пише авторитетният американски всекидневник "Уолстрийт джърнал" като отбелязва, че според критиците кодексът може да ограничи свободата на словото и събиранията в страната, разклатена от непрестанни социални вълнения.

Проектът за Наказателен кодекс, който беше приет от българското правителство и в момента подлежи на обсъждане от депутатите, би дал на полицията правото да действа по свое усмотрение, "за да предотвратява престъпна дейност и публични безредици на определени обществени места".

Той би забранил на държавните служители да критикуват правителствени политики, както и да участват в протести, а също и ще попречи на гражданите да подават анонимни жалби за дребни кражби и други нарушения на обществения ред.

Новият проект заплашва и представителите на неправителствени организации със затвор, ако дейността им се окаже в полза на чужда държава или чуждестранна организация.

Клауза от новия кодекс, криминализираща снимането на хора без тяхно съгласие, бе отменена след публично недоволство.

Според критиците, новите текстове ще отслабят демократичните устои на България. Консервативното правителство на страната падна през февруари 2013 г. вследствие на национални протести срещу корупцията и ниския стандарт на живот. Служебният кабинет и избраната след него социалистическа коалиция обаче не успяха да се справят с публичното недоволство. Протести продължават да се организират всеки ден в столицата на страната.

"Определено (тези) промени не са насочени към подсилването на демокрацията, а към нейното ограничаване, както и към замяна на демократичното право за обмен на информация с някакъв вид цензура. Тенденцията е очевидна", коментира проекта за нов кодекс Александър Кашъмов, главен юридически съветник на програмата Достъп до информация, НПО за граждански права в София.

Според Кашъмов, спорните елементи в проекта са в разрез с Европейската конвенция за правата на човека и в частност нарушават правото на изразяване.

Представители на ЕС не бяха открити за коментар, но от българското правосъдно министерство отрекоха проектът да има отрицателно влияние върху свободата на словото.

"Министерството на правосъдието няма да направи политическа оценка на документа. Уверени сме, че новият проект за Наказателен кодекс, в сегашната му форма, е професионалното и експертно мнение на водещи български юристи", казаха от там.

Нови ограничения на свободата на пресата, както и на свободата на сдружаване и събиране, се наблюдават в някои европейски страни от бившия комунистически изток. Русия въведе строги антипротестни закони, когато президентът Владимир Путин навлезе в третия си мандат през 2012 г., а украинският му колега Виктор Янукович прие регулации против протестите, след като хиляди граждани се събраха в края на м.г. да протестират срещу решението му да остане близък с Москва, вместо да подпише споразумението с ЕС.

"Европейският съюз няма нито силата, нито лидерската воля, нито е в позиция да настоява за демократични реформи", каза Аманда Пол, политически анализатор от Центъра за европейска политика в Белгия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

58 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #58

    До коментар номер 55: Стига с тоя Оруел бе глупако глупав! Тоя си коментар можеш да го напишеш в някой американски форум защото най-големите манипулации се извършват точно в САЩ!

  2. Анонимен
    #57

    Защо не се коментиран текста на чл.330 ал.1 т.1 и следващи от проекта за наказателен кодекс

  3. variable_deactivated_1398793794
    #56

    Като гледам как сте изучили българските закони, мога да си представя базата Ви за сравнение.Чул съм, ама разбрал ли съм?

  4. Анонимен
    #55

    В БГ днес Оруел звучи с още по-страшна сила.

  5. Анонимен
    #54

    ВИИ Карл Маркс Since 1848 Не уронвайте авторитета на Командиря. Не е възможно Лидер на Д за Силна Б да бъде изгонен. Налице е трайна следа: БКП, БСП, ДПС, СДС, ДСБ, ДС, ДЕ, СЕ, РБ... P.S. ДС: Държавна Сигурност ДЕ: Дясно Единство ДЕ: Драгалевско Единство СЕ: Синьо Единство РБ: Реформаторски Блок 45 Ама пък изгонихте Костов и сега квичите от кеф, нали? Заслужавате си и Тиквата, и Пеевски, и Сергей, и Пръмовица и новия наказателен кодекс!

  6. Анонимен
    #53

    Комунизъм = беззаконие

  7. Анонимен
    #52

    Правосъдното министерство няма да прави политическа оценка на документа. То само ще следва указанията от Кремъл за по-тЕсно сътрудничество и конвергенция с Кремъл и евразиатците... Те ни плюят, ние се правим, че дъжд вали.

  8. Анонимен
    #51

    "Европейският съюз няма нито силата, нито лидерската воля, нито е в позиция да настоява за демократични реформи". Ами -ДА! Нали вървим по пътя (и правилно!) на В-40 "Foreign Agents Registration Act". Къде е тук Путин? Защо НПО-тата пискат?

  9. Анонимен
    #50

    Още преди 3-4 месеца писмено бях заявил, че независимо коя партия в официялните си документи определено си постави за цел да се бори за забрана на БХК и други подобни НПО-та с чуждо финансиране, ЩЕ ГЛАСУВАМ ЗА НЕЯ, дори да бъде наречена от БХК фашизидна партия.

  10. Анонимен
    #49

    Крайно време е да приемем закон за т.нар. "български" НПО-тата, подобен на този в най-развитата демокрация - САЩ.
    Там го наричат Foreign Agents Registration Act (Натисни тук), приет е през далечната 1938 година
    Основните положения (повтарям - в действащият американски закон за чуждестранните агенти):
    - на задължителна регистрация подлежат всички организации и личности, които извършват всякаква даейност, чрез която се планира по какъвто и да бил пряк или косвен начин да повлияе на което и да е ведомство

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.