Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гръцкият премиер няма да подава оставка, парламентът гласува пакета с реформи

Държавните служители на стачка, за мнозинството гърци обаче споразумението е положително за страната

3 коментара
Алексис Ципрас

Гръцкият премиер Алексис Ципрас няма да подаде оставка, въпреки че смята, че постигнатото с кредиторите споразумение е лошо. В същото време гръцкият парламент в сряда трябва да одобри пакета от икономически мерки на кредиторите, срещу който южната ни съседка ще получи поредната финансова инжекция.

Прогнозите са, че една част от депутатите от СИРИЗА, партията на Алксис Ципрас, няма да подкрепят споразумението с кредиторите при гласуването в парламента и гръцкият премиер ще трябва да разчита на опозицията.

Това ще става на фона на обявената стачка на държавните служители, които излизат по улиците на Атина в сряда.

Ципрас: Подписах лоша сделка, но ще избегнем катастрофа

"Подписах едно споразумение, в което не вярвам, но имам желанието да го прилагам и ще поема отговорностите си. Споразумението, което подписах, ще избегне катастрофата за Гърция. Споразумението предполага, де факто, преструктуриране на дълга. Нощта, в която беше договорена гръцката сделка, беше лоша нощ за Европа. Тогава Гърция бе изправена пред дилемата да се съгласи на исканията на кредиторите за тежки структурни вътрешни реформи или да банкрутира. Позицията, която ЕС зае по време на преговорите, не прави чест на демократична Европа", каза Ципрас пред гръцката телевизия ЕРТ.

Той призна, че постигната договореност с кредиторите предвижда тежки структурни реформи, но добави, че в този случай не е ставало дума за абсолютната задънена улица на ултиматума, поставен на Гърция на 25 юни и относно който гърците казаха "не" на референдума от 5 юли.

"Опитах се с всички сили, с цялата си енергия да постигна всичко, което беше възможно, да направя така, че настоящото споразумение да предполага преструктуриране на дълга, както и задължения за урегулиране на дължимите суми към 2022 г., както и за последващия период", каза Ципрас.

Парламентът гласува законодателни промени по споразумението с кредиторите

В сряда гръцкият парламент трябва да одобри и узакони пакета икономически мерки, предложен от кредиторите срещу който страната да получи финансова помощ, за да предотврати обявяването на фалит по дълга ѝ към ЕЦБ на 20 юли и евентуален изход от еврозоната.

Премиерът Алексис Ципрас ще представи на парламента законодателство, с което се намаляват пенсиите, увеличава се ДДС, ограничава се правото на колективно договаряне и се въвеждат автоматични ограничения на държавните разходи. Ще му се наложи и да приватизира публична собственост за 50 милиарда евро под надзора на кредиторите, а парламентът трябва да одобри всичките тези мерки още днес.

За да прокара пакета реформи, на премиера ще се наложи да разчита на гласовете на проевропейските партии, които излязоха в опозиция след изборите преди пет месеца, което поражда въпроси дали правителството има бъдеще и дали ще бъдат проведени предсрочни изборите.

Много вероятно е Ципрас да не може да разчита на подкрепата на крайнолявото крило на собствената си партия СИРИЗА, голяма част от което се обяви против сключването на сделка с кредиторите.

Във вторник коалиционният партньор на Ципрас "Независими гърци" обяви, че ще продължи да подкрепя правителството, но ще подкрепи само мерките, предложени преди проведените през почивните дни преговори.

Лидерът ѝ Панос Каменос посочи, че партията остава коалиционен партньор на СИРИЗА, но ще застане само зад мерките, одобрени на среща на лидерите на големите гръцки партии преди срещата на върха на ЕС в Брюксел.

Какво ще гласува парламентът

Според гръцкия в. "Вима" законопроектът, който ще се гласува днес в парламента, съдържа три раздела. Раздел Б засягал мерките в сферата на данъчното облагане, а раздел В регулирал законодателството в сферата на социалните грижи и осигуровки и практиката на предсрочно излизане в пенсия.

Ключовата част от фискалния раздел на законопроекта е увеличаване на коефициентите на ДДС и въвеждането на три ставки 6, 13 и 23 процента, както и увеличаване на извънредния данък солидарност, при който се облагат по-богатите слоеве от населението в полза на по-бедните. Изменя се данъчното облагане и за фермерите. Законопроектът предвижда постепенно отпадане особените отстъпки за ДДС на островите, посещавани от туристи в Егейско море, запазване на специалния режим само за отдалечените острови до края на 2016 г., когато той напълно ще бъде отменен. В замяна на това се предвиждат помощи за островитяните с ниски доходи.

Що се касае до облагането с данъци на доходите на физическите лица, фермерите и предприятията, проектът предвижда повишаване на налога солидарност от 1 януари 2015 г., тоест със задна с нови ставки от 0,7 процента до 8 процента в зависимост от сумата на годишния доход на семействата. Проектът предвижда увеличаване от 10 на 13 процента на данъка лукс, налаган на собствениците на скъпи коли, басейни, самолет и яхти с дължина над 5 метра. Данъците върху доходите на фермерите ще се увеличат от 13 процента на 26 процента.

Данъците на компаниите се увеличават от 26 на 28 процента, като бизнесмените ще трябва да плащащ този данък 100 процента авансово.

Държавният сектор излиза на 24-часова стачка

В същото време гръцката държавна администрация излиза на24-часова стачка в протест срещу новите мерки за икономии, съобщи радио Атина. Държавните болници ще обслужват само спешни случаи в сряда. В предупредителна стачка са и и фармацевтите.

Синдикатът на държавните служители АДЕДИ заявява, че новият меморандум, постигнат в Брюксел с кредиторите е антинароден и настоява документът да не бъде гласуван от парламента, за да бъдат предотвратени наложените рестриктивните политики.

Ръководството на централата призовава и други браншови федерации и съюзи също да излязат също на протести днес.

Мнозинството гърци смятат споразумението с кредиторите за положително за страната

Около 51,5 процента от гърците вярват, че споразумението относно трети спасителен план за Гърция е положително нещо, а още по-голямо мнозинство от гърците смятат, че парламентът на страната трябва да го одобри, предаде Ройтерс, като се позова на допитване до общественото мнение, публикувано в гръцкия в. "Вима".

Според допитването на института Капа ризърч 72 процента от анкетираните казват, че няма друга алтернатива от споразумение с кредиторите, докато 70,1 процента казват, че парламентът трябва да ратифицира сделката. 58,8 процента от анкетираните имат положително мнение за гръцкия премиер Алексис Ципрас, посочва още допитването.

След гласуването – промени в правителството

Гръцкият министър на икономиката Йоргос Статакис предупреди, с оглед на днешното гласуване в парламента, че министрите от кабинета, които не подкрепят законопроекта с новите мерки за икономии, трябва да подадат оставки, съобщава гръцкият сайт нюз.ин. Споразумението с кредиторите трябва да бъде сключено, когато един министър гласува против, той гласува и за собствената си оставка, каза министърът в интервю за местната телевизия Скай. Запитан за евентуални предсрочни избори, министърът каза, че след финализиране на споразумението с кредиторите би могъл да започне и такъв дебат.

Парламентът първо ще приеме законопроекта за реформите, а после ще има промени в гръцкото правителство, предаде ТАСС, като се позова на източник от управляващата гръцка радикална левица СИРИЗА.

Според източника, дал своето мнение след заседанието на политическия секретариат на СИРИЗА, състояло се във вторник вечерта, става дума за смяна не само на двама членове на кабинета /министъра на производственото преструктуриране, околната среда и енергетиката Панайотис Лафазанис и на втория заместник-министър за социалните осигуровки Димитрис Стратулис, които гласуваха с въздържал се в парламента при гласуването на гръцките предложения към кредиторите на 11 юли/, но за по-широка промяна в правителството с цел подобряване на неговата работа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Londoner
    #3

    Някой да е чул комунист да подаде оставка? Вкопчил се е във властта и няма да си тръгне сам. Мръсен червен боклук. Хитрата сврака с двата крака, сам падна в капана, който сам заложи.

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  3. Milenca
    #1

    Театърът на Ципрас продължава - бил подписал лоша за Гърция сделка!? напротив! Ципрас подписа супер сделка! Само наивник може да си вярва, че заради красивите тъмни очи на гърците ЕЗ ще им опрости 300 млрд евро! Ципрас се очертава като един много добър държавник - има си някакъв чар, присъщ на по-младите хора, и реално той бе много приет (с малки изключения) в Европа. Ципрас се промени, разбра че с подобни супер задължения комунизъм не се прави, и последва развитието на Митеран.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.