Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гражданите на Мая Манолова поискаха да дописват и закона за конфликт на интереси

6 коментара
Снимка: БГНЕС

Будни граждани и организации, които участваха активно в четиримесечното писане на проект за Изборен кодекс в комисията на Мая Манолова (БСП), сега видяха себе си като експерти и в областта на конфликта на интереси и поискаха да участват в ремонтирането на закона за неговото предотвратяване.

На дискусия с представители на гражданското общество в парламента за прилагането на Закона за конфликт на интереси депутатът от БСП Кирил Добрев обяви, че са нужни законодателни промени, които да дадат независимост на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ).

Народният представител, който оглавява временната комисия, създадена след случая с тефтерчето на Филип Златанов с инициали на политици и инструкции към тях, посочи, че у председателя на КПУКИ в момента е концентрирана прекомерна власт, някои случаи се решавали за 20 дни, а други – за 2 месеца и понякога това не стигало.

По думите на колежката му Манолова пък, която участва в качеството си на председател на звеното за работа с граждански организации в парламента, законът за конфликт на интереси има нужда от "пренаписване".

По нейните думи нормативния акт трябвало да бъде с разширен обхватът, тъй като в него не влизат частните съдебни изпълнители, членовете на различни органи, които разпределят публични и европейски пари. Освен това било нужно да има заместник-председател, а редът, в който се обработват сигналите, да се определя с жребий.

Николай Николов, член на КПУКИ от квотата на президента, посочи необходимостта от децентрализация в работата на комисията и от намаляване на административните процедури, заради които някои окончателни решения се бавят по две години.

От "Атака" се обявиха за промяна в процедурата за избор на председател. В момента шефът на КПУКИ се избира от парламента, което според депутата Илиан Тодоров означава, че е "спуснат" от управляващите. Той обаче не обясни по какъв друг начин може да се избира председател на комисията.

Естествено в дискусията не пропуснаха да се включат и гражданите, които дадоха своите препоръки. Очаквано те поискаха повече граждански контрол.

Гражданката Нина Гергова, която оглавява протестите срещу президента Плевнелиев, и участваше в комисията за изготвяне на Изборен кодекс, в чиято история остана с предложението си партиите да извършват стопанска и селскостопанска дейност, също даде своите препоръки в областта на конфликта на интереси.

Представяйки се от "Сдружение за граждански контрол върху институциите" (наскоро Гергова се представяше и като член на организацията, подкрепяща Орешарски "За нов обществен договор"), Гергова предложи съставът на КПУКИ да бъде увеличен на не по-малко от 10 души и към нея да бъде сформиран съвет от поне трима представители на гражданското общество - "тричленка", уточни тя.

Друг гражданин настоя КПУКИ да има трима председатели – един, който да се занимава с конфликтите на интереси в институциите, един, който да решава проблемите на гражданите, и един, който да разбира от финансови въпроси. А Ангел Гаджев, представил се като "един от обикновените хора", настоя за справедливост, особено в столичните общински фирми, където имало много конфликти на интереси.

Цветана Гочева от "Българска асоциация за погребална култура" поиска броят на разследваните лица по закон да бъде увеличен и да бъдат включени главните архитекти на градовете и на районите, ако има такива.

В заседанието очаквано участие взеха и лидерът на партия "Другата България" Божидар Томалевски, комитет "Равни пред закона" и пенсионерското движение "Народен юмрук".

В края на дискусията от думите на депутата Кирил Добрев стана ясно, че промени в закона ще се правят едва когато съставът на комисията бъде допълнен. Сега той е съкратен след като председателят ѝ подаде оставка, а членът ѝ Сабрие Сапунджеива стана заместник-министър на правосъдието.

"Забавянето" не предизвика никакви колебания или недоволство в гражданите, които искат да пишат закона. По тази причина те поискаха веднага да се състави списък с гражданския съвет към комисията на Добрев и да им бъде предоставено работно помещение в парламента.

"Мая Манолова много ви е разглезила, охрана не искате ли", попита депутатът и така сбирката приключи.

_______________

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Ха, Добрев - интелектуалната леност просташка арогантност = депутат-социалист

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  3. Анонимен
    #4

    Много ми допада наименованието на пенсионерското движение "Народен юмрук". Там членуват бивши и настоящи членове на БКП. БСП, членове на "многобройното" партизанско движение и допълнителните "активни борци". "Руска агентура" щеше да бъде по-вярно и подходящо!

  4. Анонимен
    #3

    2, защото единственият ефект от седянките на Манолова е да се замазват очите на заблудени като теб.

  5. Анонимен
    #2

    ами чудесно! защо вие от мидияпул го пишете с ирония? от злоба май..

  6. Анонимен
    #1

    Баси , миризливите червени партенки са тия граждански организации ! Опитват се да легитимират някак манипулираните избори червените хмери и за сега минава номера при тоя прост и страхлив народ ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.