Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пари на съдебната власт – само срещу реформи

БИПИ и НПО-Разград прекратиха връзките си с Висшия съдебен съвет

2 коментара
Пари на съдебната власт – само срещу реформи

Бюджетът на съдебната власт не бива да бъде увеличаван, а намален, докато Висшият съдебен съвет (ВСС) не покаже склонност за реформи, заявиха във вторник на обща пресконференция три от най-влиятелните неправителствени организации в ресор "правосъдие". Това са Българския институт за правни инициативи (БИПИ), Сдружение на НПО-Разград и Български адвокати за правата на човека.

 

Според тях не е ясно за какво се харчи настоящият бюджет на съдебната власт в размер на 440 милиона лева. Наскоро ВСС поиска нови 25 милиона лева за увеличаване на заплатите на магистратите и съдебните служители, които общо са 15 000 души. Други 19 милиона лева бяха поискани за посрещане на неотложни разходи като сметките за ток, вода и парно. От ВСС обясниха, че 95 съдилища вече са приключили парите, а прокуратурата ще ги свърши през септември.

 

Въпросните неправителствени организации обаче смятат, че ВСС харчи непрозрачно и не заслужава и този бюджет. Те дават за пример, че щатът на кадровия орган е набъбнал с нови 30 души само през тази година, което е неоправдано по време на криза. Настоява се за незабавно стартиране на реформите на съдебната власт, което да включва изработването на нова съдебна карта на България и въвеждането на програмен бюджет на магистратурата.

 

Биляна Гяурова от БИПИ коментира, че Висшият съдебен съвет не може да мотивира защо иска повече пари. Георги Милков от НПО-Разград допълни, че няма нито едно перо по бюджета на съдебната власт, което да финансира исканите от обществото реформи.

 

Междувременно БИПИ и НПО-Разград станаха поредните организации, които обявиха, че напускат Гражданския съвет към ВСС. Български адвокати за правата човека вече напуснаха. Същото сториха и Съюзът на съдиите в България, както и Българският хелзинкски комитет. Така в консултативния орган към ВСС останаха 12 организации.

 

"Оказва, че Гражданския съвет играе ролята на параван, който се използва пред чуждестранните институции в зависимост от нуждите на ВСС. Липсваха три основни момента - равнопоставеност, прозрачност и отчетност. ВСС бе активен, когато се обсъждаха теми, които бяха нужни на него", обяви Биляна Гяурова от БИПИ, която е и съпредседател на Гражданския съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dr. Mancho
    #2

    Това абсолютно не е вярно. Съдебната власт е независима в решенията си в сферата на правораздаването, докато е задължена да се отчита обществено. Тя не е извън рамките на обществения контрол поради простата причина, че служи на това общество и се финансира от него.

  2. boby1945
    #1

    Съдебната власт по Конституция е НЕЗАВИСИМА, и разни организации да не се пробват с благи цели да кадруват. Този номер имаше място при Тати и Радев преди 1989.... Сега йок, върховенство на закона отразено в Конституцията....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.