Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гражданският сектор очаква държавни пари за собствен фонд

18 коментара
Гражданският сектор очаква държавни пари за собствен фонд

Неправителственият сектор поиска държавата да му осигури първоначалния капитал за създаването на Независим фонд за граждански инициативи. Това бе обявено в сряда на Националната конференция на неправителствените организации (НПО). Над 250 български граждански организации се събраха на форума, от който обаче отсъстваха едни от най-големите представители в сектора.

Инициаторите на искането за специални фонд, сред които е Българският център за нестопанско право, смятат, че той може да стартира с капитал от държавата, но управата му да е само от представители на гражданския сектор, което пък да му осигури независимост от държавата. Когато този капитал бъде инвестиран, приходите могат да отиват за финансиране на както на конкретни проекти, така и за институционалното развитие на НПО. Впоследствие могат да бъдат привлечени и допълнителни средства от международни донори.

Живко Георгиев от "Галъп" обяви проучване сред 800 организации, според което преобладаващата част (22%) от НПО разчитат за финансиране най-вече от европрограми.

На практика малка част от организации получават пари директно от Брюксел, а в повечето случаи това става без българските министерства или общини. Поради тази причина едва ли е изненадващо, че голяма част от НПО нямат друга алтенатива, освен да хвалят властта.

На пряка субсидия от държавния или общинския бюджет пък разчитат други 13%. Останалите се финансират от международни донори, дарения от фирми и физически лица, благотворителни дейности, членски внос и др.

30 на сто от проектите, реализирани от анкетираните НПО през миналата година, са били финансирани от ЕС, 28 на сто от други международни донори, 20% от държавата, 14% от частни/корпоративни дарители и 8% са получили финансиране от другаде.

Премиерът Сергей Станишев, който присъства на конференцията, заяви, че трябва да се увеличи финансовият ресурс по различни проекти, да се разшири конкурсното начало във финансирането на неправителствните организации и да се засили обществения мониторинг върху усвояването на средствата от ЕС.

"Тук имаме много да се учим на ефективно, полезно и прозрачно усвояване на средствата, защото сме в началото на този процес и когато имаме проблеми в един или друг сектор, в една или друга агенция, сега е моментът с решителни мерки - структурни и персонални - те да бъдат коригирани", коментира премиерът, без обаче да посочи конкретни механизми за включване на гражданския сектор в мониторинга.

Лоша материална база и текучество на кадри в НПО

Организациите от неправителствения сектор в България се увеличават и разширяват своята дейност през последните години, но имат сериозни вътрешни проблеми, сочи още проучването. 58% от тях през изминалата 2007 г. са били по-добре, отколкото през 2006 година. 21 на сто са запазили равнището си от 2006 -та, а при 18% усещането е за отстъпление от постигнатото. Броят на щатните служители през последните две години е нараснал при 23% от организациите, а е намалял при 13%. На повече доброволци разчитат 36% от НПО, а на по-малко - 10%. Ръст на достъпния им финансов ресурс отбелязват 39% от организациите, а намаление - 20%. Изследването показва, че 34% от НПО имат приходи за миналата година до 20 000 лева, а 27 на сто - в диапазона 20 000 - 100 000 лева. Неправителственият сектор е работил средно по 3,7 проекта през изминалата година, сочи още проучването.

Въпреки относителната си успешност обаче повечето организации имат сериозни вътрешни проблеми като на първо място сред тях се нареждат финансовата несигурност, дефицитът на добре подготвени експерти, текучеството на кадри, лошата материална база, липсата на мотивация. Сред анкетираните е общо усещането, че гражданският сектор губи конкурентоспособността си на пазара на труда спрямо бизнеса, политиката, администрацията, международната консултантска кариера.

От външните проблеми, които създават трудности на НПО, най-сериозно се открояват преструктурирането на донорските интереси, от което много организации страдат, и липсата на държавна подкрепа. Само 8% от анкетираните организации смятат, че държавата има ясна политика спрямо НПО, а 90 на сто са на мнение, че България се нуждае от държавна стратегия за развитие и подкрепа на гражданското общество.

Законодателни препоръки

Неправителственият сектор отправи и някои препоръки за промени в законодателството. Така например се предлага в Закона за лечебните заведения да се предвиди възможност юридическите лица с нестопанска цел да могат да се регистрират като лечебни заведения. НПО искат и унифициране на правилата и процедурите за пряко държавно финансиране в отделен законов или подзаконов акт, както и приемане на Закон за доброволчеството. Гражданският сектор настоява и за ясно регламентиране на възможностите за участие на НПО в процесите на взимане на решения, както и премахване на ДДС върху sms-ите за благотворителни кампании.

Премиерът беше лично помолен да се ангажира с каузата на коалицията от природозащитни организации "За да остане природа в България" като на излизане от залата, където се провежда форумът, беше спрян от представителка на асоциацията. Тя му подари тениска с илюстрация на природни красоти и го информира за необходимостта от промяна в Закона за горите, където е оставена вратичка за извършване на "заменки” и облагодетелстване на лични интереси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kalchomaniq
    #19

    Катин......http://www.epochtimes-bg.com/2007-01/2007-09-26_02.html

  2. НПО-НЛО
    #18

    Аз съм от НПО, но не от "национално" - защото разбрах за "националната конференция" от Медиапул. Вече години наред царисти и комунисти регистрират НПО - "пощенски кутии", чрез които жълто-червеният апарат обира европейските пари за НПО сектора. Напоследък, отчаяни от некадърността на собствените си протежета, емисари на властта тръгнаха по офисите на някои от реалните НПО за "акъл" какево да правят със сектора - чети с парите за сектора. Резултатът е налице - "национална конференция" на обичайните заподозрени в алъш-вериша с фондовете. Не е изненада - какводруго да очакваме от жълто-червените боклуци?

  3. Ха-ха
    #17

    Те от Европейската служба за борба с финансовите измами се хвана за главата,като видяха какво е положението у нас - набират още служители, ние граждански контрол ???

  4. потърпевш
    #16

    Ако гражданското общество - организирано от нашенската НПО мафия - ще контролира фондовете - нека тогава Асен Асенов да не бърза с оставката, освен ако не са го помолили да стане почетен председател на някое заслужило "НПО".

  5. Азис
    #15

    Каня всички форумци на сватбата ни със серГЕЙ!

  6. Глупендеров
    #14

    ...

  7. !!!
    #13

    http://www.afera.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=993&Itemid=1http://www.kafene.net/gossip.html?fb_1127242_anch=4113679http://www.politika.bg/article?sid=&aid=4739&eid=75

  8. Aman
    #11

    НПО сектора доказа за всичките си 19 години, че колкото и средства да се наливат в него - резултатът е хонорари за екипите на проектите, малко прикраднати средства за отчитане на собствения принос + екскурзия до екзотична държава.Консултантските фирми погълнаха нишата и това факт, който ленивите НПО-та не могат да преглътнат и затова най-довре е да се създаде фонд,от който обичайните заподорени ще продължат да си кретат.

  9. маймунка
    #10

    има корумпирани типове. Например Ценка Василева - отстранена от Областния съвет в Хасково за контрабанда на цигари заедно с Иван Тодоров - Доктора.Не е тайна,че повечето от министрите са купили дипломите си за висше образование. Не може човек, който е завършил тракторното училище като Ивелин Николов да съветва Станишев. За това България е в тресавището,от което трудно ще излезе с тези некадърници,като Станишев,агента Гоце и останала корумпирабна комунистическа шайка.

  10. алф
    #9

    http://www.dnesplus.bg/Politics.aspx?f=100&d=225264

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.