Григор Димитров е на 1/8-финал в Австралия

3 коментара

Григор Димитров постигна престижна чиста победа срещу французина Ришар Гаске с 3:0 (6:3, 6:2, 6:4) и се класира за осминафинал за Откритото първенство на Австралия, който е един от четирите турнира от Големия шлем.

Мачът продължи точно два часа и две минути и приключи след 2 часа след полунощ местно време.

Българинът допусна само един пробив в двубоя (в първия сет) и на свой ред успя пет пъти да спечели подаването на съперника си. Най-голямото предимство на Димитров бе в печелившите завършващи удари (уинъри) – 48 на 20.

В първите два гейма на първия сет сервисът и на двамата играчи бе нестабилен, въпреки това до пробиви не се стигна. При 1:1 Димитров поведе с 40:0 на свой сервис, но допусна пълен обрат. Ключово бе, че още в следващия гейм той успя да се мобилизира и да върне пробива, а след това затвърди при свой сервис – 3:2. Последва размяна на геймове до 4:3. Осмият гейм в мача бе при сервис на французина, но Димитров успя да го пробие на нула. Нещо рядко срещано в мач на такова равнище.

Така нашият тенисист трябваше да сервира за спечелване на сета. Гаске обаче спечели първите три разигравания в гейма и поведе 40:0. Българинът показа психика и изравни. После спаси още един брейкпойнт и пропусна няколко сетбола, но накрая затвори първата част в своя полза.

В следващия сет Димитров проби Гаске още в първия гейм. Вторият пробив бе в седмия гейм и българинът поведе с 5:2. Последва гейм на нула, с което резултатът в мача стана 2:0 сета.

Третият сет отново започна с ранен пробив и преднина от 2:0 за българския тенисист. Този пробив се оказа решаващ до края на мача, защото Григор Димитров не даде никакъв шанс на французина при свой сервис и затвори сета с 6:4.

На осминафинала негов съперник там ще бъде 117-ият в ранглистата Денис Истомин (Узбекистан), който във втория кръг сензационно изхвърли от турнира Новак Джокович. Ако Димитров преодолее този съперник, той ще се изправи на четвъртфинал срещу победителя от срещата Доминик Тием (Австрия) и Давид Гофин (Белгия).

Истомин и Димитров имат един официален мач помежду си досега. Димитров победи с 6:3, 6:3 в Шанхай през 2014 година. В неофициалната статистика фигурира и още един двубой между двамата - на турнир от ниска категория в Бесансон през 2009 година, в който Истомин победи с 3:6, 6:2, 7:6 (3).

Победата на Григор Димитров срещу Гаске в събота означава нови 90 точки за световната ранглиста.