Григор Димитров отнесе Гофен и е на полуфинал в Мелбърн

Негов съперник ще бъде бившият номер 1 Рафаел Надал, отстранил убедително канадеца Милош Раонич

11 коментара
Григор Димитров победи 11-я в света белгиец Давид Гофен и така достигна до полуфинал на Откритото първенство на Австралия.

Негов съперник ще бъде носителят на 14 титли от Големия шлем Рафаел Надал (Испания), който във втория четвъртфинал в сряда сломи третия в световната ранглиста канадец Милош Раонич с 3:0 - 6:4, 7:6 (7), 6:4. Мачът ще се играе в петък от 10.30 часа българско време.

Двубоят между Димитров и Гофен на "Род Лейвър Арина" продължи едва 2 часа и 14 минути. Българският тенисист показа много стабилна игра, записвайки 33 уинъра и допускайки едва 25 непредизвикани грешки.

В същото време Гофен, който за пръв път достига финалната осмица в Австралия, бе притеснен и не успя да покажа играта си от предишния кръг, когато отстрани един от фаворитите за титлата - Доминик Тийм от Австрия.

Единствените проблеми, които срещна Димитров в хода мача, бяха при играта на втори сервис, но дори и те не му попречиха да достигне финалната четворка.

Григор Димитров взе лесно първия гейм, като направи в него 2 аса. Още в следващия гейм пък успя да направи първия пробив в мача. След това обаче Гофен показа по-добра игра, върна пробива и успя да изравни за 3:3 сета.

Това обаче бе и последният гейм за Гофрен в сета. Българският тенисист показа много силна игра и спечели сета с 6:3.

Във втория сет Григор Димитров отново успя да постигне бърз пробив, но Гофен го върна още в следващия гейм и изравни за 1:1. След поредица от грешки в третия сет Димитров успя пак да направи пробив, но този път успя да затвърди преднината си.

Той не даде шансове на Гофрен и затвори бързо сета при 6:2.

Третият сет бе най-оспорван, като белгиецът показа най-силната си игра през мача.

Двамата успяха да си вземат подаванията и така резултата стигна до 3:3. В следващия гейм обаче Димитров направи страхотни разигравания и успя да направи пробив.

Той успя да задържи преднината си и така спечели третия сет с 6:4.

Taка Григор Димитров за втори път стига до полуфинал в турнир от Големия шлем след Уимбълдън през 2014 година.

След победата Григор Димитров сподели, че в началото на мача е бил много нервен, но постепенно е намерил играта си.

"Знаех, че няма да е лесно. В първия сет бях кълбо от нерви. Бях малко пасивен, ударите не се получаваха, но с всяка точка намирах играта си," заяви Григор Димитров.

"След третия кръг в турнира няма лесни съперниците, така че очаквам много труден мач на полуфинала, без значение дали играя с Раонич или Надал. Най-вероятно ще си легна и ще гледам мача помежду им. С когото и да се срещна, трябва да съм готов на 100%. Да играя полуфинал тук, пред тази публика, означава много за мен", каза още той.

Димитров сподели, че последните две години са били много тежки за него, но са му позволили да научи много неща за себе си.

"С треньора ми успяхме да изчистим някои неща в играта ми. Направихме я по-опростена и това дава резултати. Все пак не е лесно да променим всичко из основи. Говорихме дълго, но имаме еднакви виждания, нещата се получават простичко. Разбрах доста за себе си. Оценявам нещата по различен начин", заяви Григор.

Класирането на полуфинала ще позволи на Григор Димитров да изкачи още две позиции в световната ранглиста, която ще бъде публикувана в понеделник, 30 януари. Той ще изпревари Жо-Вилфред Цонга и Ник Кириос и ще стигне до 12-ото място в класацията на АТР с актив от 2765 точки.

При успех на полуфиналите Гришо ще се върне в Топ 10 за първи път от 2014-а година.