Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Хабау" ще довършва газовата връзка с Румъния

Фирмата е предложила по-ниска цена и по-кратък срок от другия кандидат с фирма, близка до Пеевски

1 коментар
Снимка: БГНЕС

Регистрираната в Плоещ "Хабау ППС Пайплайн Системс" ООД е предпочетена да довърши изграждането на подводния участък от трасето на газовата връзка между България и Румъния. Това е решил газовият оператор "Булгартрансгаз", след като е сравнил офертите на румънското дружество на австрийската "Хабау" и на консорциума "Газопровод Дунав", създаден специално за целта от две италиански, румънска и две български фирми, едната от които се свързва с депутата от ДПС Делян Пеевски.

Общо четирима искаха да завършат 2.1-километровия сондаж по дъното на река Дунав. Другите двама кандидати бяха френската компания "Ейфаж гражданско строителство" АД и българското "Дунав Дрилинг" ДЗЗД, където акционери големите строителни компании "Понсстройинженеринг" ЕАД и "Пътстройинженеринг" АД.

Те обаче не са били допуснати до подаване на ценови оферти, а са разгледани само предложенията на "Хабау" и "Газопровод Дунав". Предпочетена е румънската фирма, тъй като тя е дала по-кратък срок и по-ниска цена за реализация на строителните дейности.

Поръчката на газовия оператор изискваше за 169 дни да се построи подводното трасе срещу прогнозна цена от 4 599 699.75 евро без ДДС.

"Хабау" се ангажират да прокарат тръбите за 119 дни срещу 4 477 649.69 евро, а от "Газопровод Дунав" са оферирали срок от 165 дни и цена от 4 597 300 евро, става ясно от решението на "Булгартрансгаз", публикувано на сайта му.

Акционери в "Газопровод Дунав" ДЗЗД са италианските "САЛП - Компания за обществени поръчки в строителството" и "Анезе", българските "Водстрой 98" и "Болкан Кънстракшън", както и румънската "Инстасървис". "Водстрой 98" (за която банкерът Цветан Василев твърди, че е се контролира от Пеевски, но фирмата отрича) трябваше да изпълнява дейности по проучване и сондиране, заваряване, изпитване, контрол, въвеждане в експлоатация и строителни дейности.

"Хабау" участва и в предишния опит на "Булгартрансгаз" да намери изпълнител на сондажите, но бе отстранена и договорът бе спечелен от българската "Станилов", но не бе сключен, защото фирмата не можа да се разбере с подизпълнителя си. Сега "Хабау", която има опит в подобни проекти с изграждането на подводна газова връзка между Молдова и Румъния, успя да победи и планира да работи с "ЕсСи Инспет".

Решението на "Булгартрансгаз" обаче подлежи на обжалване в десетдневен срок от уведомяването на участниците в процедурата за решението на газовия оператор. Ако няма претенции от другите кандидати, ще се пристъпи към сключване на договора и изпълнението му, Това означава, че строежът на връзката, която по първоначален план трябваше да бъде пусната в експлоатация през лятото на 2013 г., може да приключи до края на май.

Общата дължина на реверсивната междусистемна връзка е 25 км., от които сухопътни са 15.4 км на българска територия и 7.5 км. на румънска. Максималният капацитет на газопровода се предвижда да е 1.5 млрд. куб. м годишно като капацитетът на доставките от България към Румъния и от северната ни съседка към нас е различен.

Прогнозната стойност на проекта бе около 24 млн. евро. За реализацията на проекта на двете компании е отпусната безвъзмездна финансова помощ от близо 9 млн. евро от европейската енергийна програма за възстановяване. За българския участък помощта е 4 375 294 евро. Останалото финансиране е за сметка на "Булгаргаз" и румънският газов оператор "Трансгаз".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #1

    Налягането в румънските тръби е по-ниско от това в българските. Което значи, че без компресорна станция в Румъния, внос на газ от Румъния е невъзможен. Дори ако имаме газова връзка!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.