Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хакерските атаки срещу държавни сайтове продължават

Над 2 милиарда компютри са ги атакували, България се е обърнала за помощ към САЩ

10 коментара
Хакерските атаки срещу държавни сайтове продължават

Хакерските атаки срещу държавни сайтове продължават. Над 2 милиарда компютри са се опитали да влязат в най-актуалния сайт на държавата в рамките на 24 часа. Няма сайт, който да удържи на такава атака. Това е причината България да се обърне за помощ към САЩ, съобщи заместник-министърът по транспорта, съобщенията и информационните технологии Валери Борисов.

 

От петък миналата седмица сайтът на президентството е атакуван нонстоп. Последната атака е от 23 часа снощи.

 

Компютърните атаките срещу държавните ни сайтове са от целия свят – от Виетнам, Румъния, Турция, Украйна, САЩ и Африка, каза заместник-министър Борисов.

 

Електронни бомби срещу правителството

 

Хакерските атаки срещу държавните сайтове започнаха на първия тур на изборите – на 25 октомври. Тогава бяха сринати сайтовете на ЦИК, ГРАО, както и на министерствата на вътрешните и на външните работи, както и на финансите. Сайтът на МВР например е бил атакуван от над 500 милиона заразени компютри.

 

По време на втория тур на изборите на 1 октомври имаше втора вълна от атаки срещу държавни сайтове. Хакерите успяха да сринат страниците в интернет на Народното събрание, ДАНС, "Информационно обслужване", Националната агенция по приходите и Комисията за енергийно и водно регулиране, а сайтът на президентството работеше с големи затруднения.

 

"Над 2 милиарда компютри са се опитали да влязат в най-актуалния сайт по едно и също време в рамките на 24 часа", каза Валери Борисов. Заради разликата в мащаба между двете атаки, тази на първия тур на изборите беше генерална репетиция за втория тур, посочи зам.-министърът на информационните технологии.

Първата атака срещу държавните сайтове по време на първия тур на местните избори на 25 октомври е струвала около 10 – 12 хиляди долара, каза Борисов. По думите му със сигурност на държавата е струвало многократно повече, за да възстанови нанесените щети.

 

"Това са часове денонощен труд", каза Борисов. Ангажирани са били всички ИТ-специалисти на засегнатите ведомства, както и при доставчиците на интернет, през които влизат атаките срещу държавните сайтове.

 

ДАНС разследва кои са поръчителите

 

Министерството на транспорта, съобщенията и информационните технологии (МТСИТ) е "сезирало ДАНС на секундата" след първите атаки на държавните сайтове, каза Валери Борисов.

 

Той посочи, че в спецагенцията има звено за киберсигурност, която анализира данните, но затова е необходимо време.

 

ДАНС трябва да кажат кой е поръчителят и каква е целта на хакерските атаки, каза Валери Борисов.

 

Той повтори, че анализът на ситуацията показва, че "проблемът е имиджов". Целта на хакерите по думите му е да покажат, че един вид държавата не може да си опази сайтовете, а е тръгнала да прави избори чрез електронно гласуване.

 

"Въпреки тази обстановка съм категорично за електронното гласуване", каза Валери Борисов.

Той обясни, че има разлика в защитите на информационни сайтове, от които не се извличат данни, и такива, които са с данни, която е съвсем друга.

 

"Всички важни информационни системи на държавата са надеждно защитени", каза зам.-министърът.

 

Той не пожела да разкрие каква точно е защитата, за да не "мотивираме лошите момчета" да хакнат държавни сървъри с бази данни.

 

В момента имаме една класическа библейска ситуация – битката между доброто и злото, обрисува образно хакерските атаки Валери Борисов.

 

Помощ от САЩ

 

Към изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" в МТСИТ действа специално създадено звено за реакция при компютърни инциденти - CEATTBG, което работи на денонощен режим.

 

Още в неделя то е провело два конферентни разговора с американското звено – USCEART. Потърсена е помощта на американските експерти по киберсигурност, посочи Валери Борисов.

 

По думите му задължението на МТСИТ е да осигури мрежовата и информационната сигурност, която е част от глобалната сигурност на информацията в държавата. Т.е. нашата задача е да дефинираме политиките и правилата, каза Борисов.

 

Той припомни, че по идея на военния министър Велизар Шаламанов в служебното правителство на Георги Близнашки вече има национален координатор по киберсигурност. Той е натоварен със задачата да представи Националната стратегия по киберсигурност, като се очаква това да стане до края на ноември.

 

В нея трябва ясно да бъдат разписани отговорностите на съответните държавни институции по отношение на киберсигурността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #10

    Готов съм да се обзаложа че тези атаки стартират от "нашата двойна освободителка"....

  2. Знайко
    #9

    Рядко човек може да срещне на едно място толкова много глупости. Просто не ми се иска да ги коментирам. Ясен пример за несвършена работа и пълен провал. Бръщолевенията на заместник-министъра могат да измамят само хора, които нищо не разбират от информационна сигурност.
    Обаждали се в САЩ. А бе, аланкоолу, това DDOS-атаката отдавна е изучено явление, написани са огромно количество предписания. Само че, трябва: първо, да имаш необходимата квалификация, второ, съответна организация на работата и чувство

  3. musura
    #8

    ДАНС са толкова зле (като им четох материалите по разследванията на Биволъ), че като нищо ще открият еврейска, джихадиска и илюминатска връзка в атаките. Давам им жокер - да почнат проверките от най-върлите противници на електронното гласуване в България - БС(К)П и БАТАКА!!!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  5. Bлaдo
    #6

    :-))) ... и докато пишех долното, сайтът на ДАНС даде фирА ;-)

  6. Bлaдo
    #5

    предлагам експеримент (ако има нЕкой в ДАНС, дето не е съветски възпитаник и не е с единствен чужд език - руССкии): да вземете да "резнете" за час-два интернет връзките на съветското (руското) посолство в София - пък да видим дали случайно милионите хитове, кликове и заявки към нашите ... злощастни сайтове няма да секнат... ;-)

  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #4
  8. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #3
  9. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #2
  10. И какво от това
    #1

    Хакерските атаки продължават! Над 2 милиарда компютри са атакували държавните сайтове, България се е обърнала за помощ към САЩ! Представям си електронни избори. На които само 10% от 2-та милиарда компютри по света правят опит да подадат електронен вот от чужбина! И само 10% успяват!Това ще са 20 милиона!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.