Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хаос и с новия опит за демонополизация на НЗОК

5 коментара
Хаос и с новия опит за демонополизация на НЗОК

След първия неуспешен опит да бъдат лансирани задължителни застрахователни дружества, които да се конкурират в здравното осигуряване с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), партиите от управляващата коалиция излизат с втори вариант, който крие не по-малко въпросителни.

Проектът, готвен от работна група при здравното министерство, в която влизат представители на управляващите партии и експерти, предвижда дружествата, които ще се занимават със задължително здравно осигуряване и тези за доброволно осигуряване, да бъдат отделни юридически лица.

Проектът, с който Mediapool разполага, предстои да бъде вкаран директно в Народното събрание, без одобрение от Министерски съвет. В него е записано, че дейност по задължително здравно осигуряване може да осъществява акционерно дружество, регистрирано само с точно този предмет на дейност. Доброволното здравно осигуряване пък ще се извършва от дружества, получили лиценз за извършване на застраховане.

Така ако едно здравноосигурително дружество иска да извършва и двата вида осигуряване, то задължително трябва да регистрира втора фирма, която от своя страна да се лицензира като застраховател. Същата тромава процедура, но в обратен ред следва за застрахователите, които могат да предлагат само доброволно осигуряване.

Здравната каса обаче ще може да извършва доброволно осигуряване без лиценз за застраховане, с което се явява привилегирована пред частниците.

Минималният размер на капитала на здравно-осигурително дружество при подаване на заявление за лицензия е 5 млн лв. като до три години след получаване на лицензия дружеството трябва да увеличи капитала си на минимум 10 млн. лв. Според представителите на доброволните дружества за здравно осигуряване обаче основният капитал не е гаранция за финансова стабилност, тъй като в условията на финансова криза се е видяло, че компании с голям капитал фалират. Според тях гаранция за устойчивост е правилното планиране на риска.

След издаването на лицензията дружеството трябва да представи в Комисията за финансов надзор доказателства за сключени договори с най-малко 500 000 здравно-осигурени лица, както и доказателства за сключени договори с изпълнители на медицинска помощ и доставчици на лекарствени продукти.

Проектът предвижда и създаването на Здравно-осигурителен фонд, който ще е юридическо лице и ще с предмет на дейност управление на системата на задължителното здравно осигуряване. Той ще изготвя проект за годишния бюджет на задължителното здравно осигуряване и ще го внася за приемане и утвърждаване от Народното събрание.

Фондът ще се управлява от управител, подуправител и Надзорен съвет, в който ще влизат представители на НЗОК и частните задължителни дружества, в зависимост от записаните в тях лица, които ще определят правото им на глас. В него ще влизат още представители, определени от Министерския съвет, един от които задължително е изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) и по един човек на представителните организации на защита правата на пациентите.

Управителят и подуправителят на фондовете ще се избират от Народното събрание за срок от пет години. Управителят ще получава месечна заплата равна на тази на председател на постоянна парламентарна комисия или около 2 000 лева, а подуправителят една депутатска заплата.

От Асоциацията на дружествата за доброволно здравно осигуряване се обявиха в четвъртък за тристълбов модел с втори допълнителен пакет здравни услуги, който да надгражда пакета на здравната каса и да се предостави за управление на частни здравно-осигурителни дружества. До момента те не са участвали в преговорите по здравната реформа, въпреки че имат пряко отношение към нея.

Междувременно стана ясно, че здравният министър Евгений Желев също като предшественика си Радослав Гайдарски не е успял да се пребори за 5% от БВП за здравеопазване и според първоначалната рамка на бюджета за догодина за сектора се предвиждат 4.17% от БВП или 3 млрд. лева. Тази година според Желев здравеопазването се разминало с жадуваните 5% заради световната финансова криза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. трите кита
    #6

    Плуват си 3 кита - три стълба на здравното осигуряване. Единия задължителен ( на НЗОК), който само ще взима и ни една няма да я върши както трябва. Ама нали наши хора са там, трябва да им се осигури доход по закон- да имат комунисти и ченгета от какво да лапат, без да се притесняват. Да им тече. Ако някой гражданин не си плати на тоя кит- то другарите ще му конфискуват имуществото - я телевизора, я цукалото щер му вземат. Но понеже комунетата са нагазили и в частния бизнес- като другарката Мими

  2. Иво
    #4

    Като не могат нищо свястно да измислят,да взаимстват от нормалните държави.

  3. клиент
    #3

    как да копират нормалните държави, когато там - в нормалните държави, здравното застраховане не е в ръцете на крадците, а в българия е точно в ръцете на крадците и искат да остане там завинаги? мисията невузможна, товаришчи!

  4. Друже в грешка си
    #2

    Друже, нещо синята ти кръв те е подвела- Мими болница си няма - наемен работник е там...А сега, като си син, другаря комунтист, дето ти е шеф, да те отджази ли....Не ставай като червените чуробаджанаци....

  5. Доктора
    #1

    М. Виткова няма болница, а е наемник. Гайдарски продаде болницата си във Видин на "Токуда" и осребри престоя си в министерството с около 18 милиона лева - справка плащане задълженията на болниците към фарм. фирми в края на 2006 год / 10% от 160 млн лева / и подкуп от Търговска лига в Плевен да работят чешки доктори без лиценз за България. Следва го и Ем. Райнов, като брат му с чантите събира комсионните. Ан. Първанова и сие са толкова тъпи, че скоро здравна стратегия и реформа няма да има - жална майка на топяща се България!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.