Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хиляди миньори и заети в ТЕЦ-ове остават без работа след 2018 г.

Екоактивисти предупредиха държавата отсега да изготви алтернативи във ВЕИ-бизнеса и енергийната ефективност

17 коментара
Хиляди миньори и заети в ТЕЦ-ове остават без работа след 2018 г.

Хиляди миньори и заети във електроцентралите на въглища ще останат без работа след 2018 г., когато трябва да бъдат затворени ТЕЦ-овете, които не отговарят на европейските екоизисквания, а и заради намаляващото енергопотребление в страната и затова държавата отсега трябва да изготви алтернативни варианти за работа на тези хора. Това предупреди в четвъртък екоорганизацията "За Земята", която представи пред журналисти доклад за икономическите и енергийни алтернативи за регионите в България, развиващи въглищна индустрия.

 

През последните години България се намира в ситуация, в която производствените мощности надхвърлят консумираната електрическа енергия и поне от 2003 г. се наблюдава трайна тенденция за спад в търсенето и за вътрешни нужди, пише докладът. Според посочените в него данни през 2012 г. крайното потребление на електроенергия в страната е било 32.5 тераватчаса, което е с 2.3% по-малко в сравнение с 2011 г.

 

На фона на спадащата вътрешна консумация на ток и доскоро замразения износ на електроенергия, страната ни е длъжна да развива в бързи темпове енергийната си ефективност съгласно евроангажиментите си. До 2020 година за производството на единица продукт у нас трябва да се ползва наполовина по-малко енергия. Реално от 2008 г. до 2012 г. страната ни от мерки за енергийна ефективност е спестявала по 5.2 тераватчаса годишно. Потенциалът е през 2016 г. икономиите на енергия да станат 7.3 тераватчаса, посочват от "За Земята".

 

При това положение ще станат излишни част от инсталираните мощности и логично е да се спрат най-замърсяващите околната среда източници, които са въглищните централи без съоръжения за пречистване на изхвърляните във въздуха газове.

 

Сдружението припомни, че тази година Европейската комисия започна процедура срещу България за неспазване на тавани на емисиите серен, азотен окис и фини прахови частици. През август 2013 г. правителството оповести, че има план за справяне с проблема, който обаче остана недостъпен за обществото. Все пак министрите на икономиката и енергетиката и околната среда и водите в интервюта посочиха основните замърсители – въглищните централи и обявиха, че приблизително 2500 МВ от ТЕЦ на въглища ще излязат от енергийната ни система до 2018 г., между които ТЕЦ "Варна“, "Бобов дол“, "Брикел“ и "Марица-3“, припомня екоорганизацията

 

Така според нея са застрашени работните места във въглищните централи и мините. По данни на Националния статистически институт в мините работят около 13 хил. души, докато за заетите в ТЕЦ-овете се оказва, че НСИ, икономическото и социалното министерства нямат информация.

 

От "За Земята" смятат, че работещите на засегнатите места може да се пренасочат към сектора на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), където за сравнение в момента работят 12 хил. души, а при размразяване на инвестициите в зелени централи ще се осигури работа на още около 15 хил. души. В същото време секторът за повишаване на енергийната ефективност чрез саниране на обществени сгради и жилища генерира все повече заетост и според организацията са налице алтернативи за работа. Тя обаче е притеснена от липсата на стратегии за плавен преход и преквалификация, когато е необходима, още повече при положение, че държавните институции нямат данни за работещите във въглищните централи.

 

"Целенасочени политики за преквалификация и разнообразяване на икономическите дейности могат плавно да пренасочат заетостта от въглищния сектор към възобновяема енергия, енергийна ефективност и други сектори, без да остават хора на улицата. За да се случи това е необходимо държавата, синдикати и неправителствени организац да работят съвместно в тази посока”, посочи Ивайло Попов от организацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    До 4. Пишете неверни неща. Чуждестранен инвеститор и то без държавни гаранции може да построи Белене без нито една стотинка. Имаме разрешения и можем веднага да започнем строеж на АЕЦ а чакаме комшиите да построят преди нас и после да ни продават ток. Ние сме малумници и не мислим, че една ядрена централа ще доведе стотици предприятия. Ако продължаваме така децата ни със сигурност ще се изнесат в чужбина.

  2. Анонимен
    #16

    Номер 14, събери повече материали по темата " утилизиране на въглеродния двуокис от промишлеността" и ги прочети внимателно. Що се отнася до оранжериите, ще ти донеса холандски домати, но искам да ги изядеш пред мене, може и на салата, с много майонеза! Именно холандски, а не холандски сорт, произведен в България, впрочем също са ужасни.

  3. Анонимен
    #15

    Няма страшно.България ще има най-модерната,евтина и сигурна ядрена централа-АЕЦ БЕЛЕНЕ!

  4. Анонимен
    #14

    Простак No4 вдигна цената на Белене на 20 млрд ЕВРА! Що човешка глупост шества по света, особено когато стане дума за енергетика - единственият все още работещ индустриален отрасъл в България! А що касае емитирания СО2, в Холандия до един средномощен ТЕЦ е разположено поле от оранжерии, на които ТЕЦ-ът продава "произведения" въглероден двуокис! Нощем лампите в оранжериите светят, зеленчуците правят фотосинтеза, отделят кислорода от окиса и дават четири реколти на година. И този въглероден дуокис осигурява 15% от приходите на ТЕЦ-а!

  5. Анонимен
    #13

    "...ще станат излишни част от инсталираните мощности и логично е да се спрат най-замърсяващите околната среда източници ..." аааа, това в България далеч не е най-логичния завършек - едно, като излезнат миньорите на протести, нека някой да се пробва да уволнява; и второ, кога у нас на някой бизнесмен му е дремело колко замърсява???

  6. Анонимен
    #12

    Добре, че са "американските" централи да ни държат независими от руските окупатори.

  7. Анонимен
    #11

    8, нaй-гoлeми бългapcки гeoлoзи вeчe ca изкaзaxa дocтa oптимиcтичнo зa paзpaбoтвaнeтo нa oгpoмнитe гaзoви зaлeжи oт шиcти уcпopeднo c гoлeмитe кoнвeнциoнaлни гaзoви зaлeжи в Ceвepнa Бългapия и Чepнo мope. Изкaзвaт ce „пpeдпaзливo” caмo зacтъпницитe зa бългapcкoтo гaзoвo poбcтвo. Цeнaтa нa eнepгиятa щe pacтe нeпpeкъcнaтo и дoбивът нa aлтepнaтивнитe въглeвoдopoди cъщo щe cтaнe peнтaбилeн. Aз cъщo чeтox cтaтиятa нa Никoлaй Вълкaнoв в „24 чaca”, къдeтo тoй плeдиpa зa paзpaбoтвaнeтo нa въглищнитe зaлeжи

  8. Анонимен
    #10

    Номер 7, нашите централи и на първо място тези в "Марица Изток" имат необходимите високоефективни съоръжения за очистване на димните газове (сероочистка и електрофилтри). Проблемът, обаче е в емисиите на въглероден двуокис, който се счита виновен за климатичните промени ( всъщност дали ?)До момента няма надеждна и евтина технология за неутрализиране на този газ. Правени са опити, мисля в Италия, с "погребване" на СО2, но е много скъпо.

  9. Анонимен
    #9

    Ех Костов, Костов ! Защо разпореди превозването на реактора за Белене от Братислава до площадката и не го пусна в експлоатация ? Вече 4-5 г. си работи в Калининград и няма проблеми. Вместо това подписа с италианците и американците безумни договори за "рехабилитация, модернизация и сероочистки". А вече знаеше за протокола от Киото, който визира не серните, а въглеродните емисии. Нашите киселинни дъждове си валяха над Турция, а ние платихме вече над 2 млрд. лв. за да ги ограничим, за да си внасяме зеленчуците оттам. От юли м.г. започнахме да плащаме вече и въглеродните емисии. Какъв българин и и икономист си ти бе човече ? Дали стипендията за дъщеря ти в Италия не повлия на решенията ти ?

  10. Анонимен
    #8

    Номер 6, повдигаш интересни въпроси, но ти липсва задълбочено познаване на въпроса. Вярно е, че под част от Добруджа има големи залежи от въглища, които са сравнително добре проучени. ( е, не са от най-големите в света, за жалост). Геоложките условия, обаче, са такива, че за да е рентабилен добивът, цените на алтернативните въглеводороди трябва да станат доста по-високи. Може би ще им дойде редът на тези въглища, но няма да е скоро.
    Що се отнася до шистовия газ, българските геолози са доста предпазливи

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.