Холандия е на полуфинал с измъчена победа над Коста Рика

Без голове в редовното време и продълженията, резервата Тим Крул спаси две дузпи на костариканците

Отборът на Холандия стана четвъртият полуфиналист на Световното първенство в Бразилия след измъчена победа с продължения и дузпи срещу Коста Рика.

Редовното време на мача завърши 0:0 най-вече благодарение на костариканския вратар Кейлор Навас и лошия късмет на холандските нападатели, ударили на три пъти гредите на противниковата врата и пропуснали куп други голови положения.

Коста Рика бе явно по-слабият отбор, въпреки че, както и в предишните си мачове, показа отлично организирана игра в защита и макар и епизодични, но много опасни контраатаки. Определяна предварително като един от аутсайдерите на първенството, Коста Рика не само спечели първото място в групата си (с победи срещу Англия  и Италия) и стигна до четвъртфинал, но и на практика завърши участието си без загуба (в игровото време) и допусна във вратата си само един гол от игра и общо само два гола.

През първото полувреме холандците атакуваха почти непрекъснато, докато към тяхната собствена врата не бе отправен нито един удар. За „лалетата” пропуснаха Робин ван Перси, Уесли Снайдер, Мемфис Депай. В 39-ата минута Снайдер удари първата греда с чудесен удар от фаул.

През второто полувреме преимуществото на Холандия бе още по-отчетливо, а пропуснатите положения – още повече. Безспорно най-силният им играч бе неуморния по време на целия мач Ариен Робен. Далеч под нивото си обаче бе Робин Ван Перси. Навас и защитниците пред него спасиха поредица от голови опасности, а след удар на Ван Перси помогна и напречната греда.

По подобен начин изглеждаха нещата и през двете продължения. Все пак в последните минути на мача и Коста Рика отвори играта си, създаде сериозни голови опасности и бе на косъм да поднесе изненада. Особено при самостоятелен пробив на Марко Уреня в 117-тата минута.

Малко по-късно Уесли Снайдер отново улучи гредата на костариканската врата.

Решителен за изхода на мача се оказа невероятен тактически ход на треньора на Холандия Луис ван Гаал. Секунди преди края на второто продължение той извади от игра титулярния си вратар Яспер Силесен и пусна на негово място известния с уменията си при дузпи вратар на английския Нюкясъл Тим Крул.

При дузпите холандците не сбъркаха нито веднаж (Ван Перси, Робен, Снайдер и Кайт), докато Крул (който улови посоката на всички дузпи) спаси ударите на Брайън Руис и Мичаел Уманя.

Холандоия е на полуфинал за трети път в последните си четири участия на световно първенство. Там те ще се изправят срещу Аржентина, която ще бъде лишена от получилия контузия в мача срещу Белгия Анхел ди Мария. Мачът е в сряда в Сао Пауло. Ден по-рано в Бело Оризонти е другият полуфинал – Бразилия-Германия.