Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хора с увреждания се оплакаха, че с реформата в ТЕЛК им се отнемат права

7 коментара
Хора с увреждания се оплакаха, че с реформата в ТЕЛК им се отнемат права

Представители на 19 организации на хора с увреждания изразяват в протестна декларация, адресирана до министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин, тревогата си от подготвяните промени в експертизите за работоспособността. Организациите изрязяват несъгласието си с това, че не са били включени в процеса по изготвянето на промените.

С предложените "Основни насоки за усъвършенстване на експертизата на работоспособността" се прави поредния опит за административно регулиране на броя на хората с увреждания, в зависимост от финансовите възможности на НОИ, се казва в декларацията. "Голямото бързане буди основателна тревога, че се цели само отнемане на права, а не комплексното решаване на проблема за социалното включване на хората с увреждания", е друга критика към промените в експертизата на работоспособността, чието изготвяне отне повече от година.

В декларацията се поставят въпроси, на които хората с увреждания настояват да получат отговор - как ще се извършва медицинската експертиза за определяне на вида и степента на увреждането и по какъв начин ще се ограничат корупционните практики. Настоява се комисията по експертизата в НОИ да се произнася единствено за правото на получаване на пенсия, както и ясно да бъдат определени понятията "временна" и "трайна" неработоспособност.

"От документите, които трябва да бъдат представени пред Комисията за експертиза на работоспособността, смятаме, че основният стремеж на предложената концепция е да бъдат отнемани права на вече работещи хора с придобити увреждания, което считаме за силно демотивиращо", допълват от организациите.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boriana Holevich
    #7

    Още на 18.11.2011г. д-р Константинов, тогава министър на здравеопазването, обяви по време на пресконференция създаването на единна електронна система за нуждите на медицинската експертиза. Той коментира, че нейното въвеждане ще съкрати времето, което се чака за издаване на експертиза от НЕЛК и ТЕЛК, че очаква се да бъде избегнато и правенето на ненужни изследвания на хората, което би трябвало да спести милиони левове на НЗОК. Електронната система трябваше да заработи в края на 2012 г. За изграждането

  2. Boriana Holevich
    #6

    Непрекъснато задавам въпроса защо от години се бави въвеждането на електронна здравна карта и единна електронна система за нуждите на медицинската експертиза и никой не може да ми отговори. Ако човек има електронно досие, което следи здравния му статус през целия живот, информацията в него ще показва, че състоянието му постоянно се е влошавало и ще може да се направи извод, че логично се е стигнало до инвалидност.
    Ако имаме такива електронни досиета и се използват документите, които идват от здравните

  3. Boriana Holevich
    #5

    На 29.02.2016 г. зала „София, Гранд Хотел София, бе проведена кръгла маса на тема „Катаклизмите в реформата на системата на ТЕЛК и пагубните ефекти, до които ще доведе тя върху хората с увреждания и специалистите, работещи в нея”. На срещата присъстваха представители на Национално представените организации на хората с увреждания, членове на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания и на лекарите, работещи в системата на експертизата на работоспособността. След изказвания на представителите

  4. Boriana Holevich
    #4

    Отнемането на инвалидни пенсии на хората с увреждания, които работят е противоконституционно!
    В реформата, предложена от управляващите в системата на ТЕЛК се прекарва идеята за ограничаване или отнемане на правото на пенсия в случаите, когато хората с увреждания получават доходи от трудова дейност. В Конституцията на РБ България обаче, правото на пенсия, при възникване на определени обстоятелства, предвидени в Закона за пенсиите, е гарантирано като вид осигурително право, без упражняването му

  5. Boriana Holevich
    #3
  6. Boriana Holevich
    #2

    Време е правителството да спре спекулациите в публичното пространство, че хората с увреждания в нашата страна са необичайно много. Бегъл поглед върху статистиката на заболеваемостта от онкологични, сърдечно съдови, психиатрични и други социално значими заболявания показва, че броят на болните многократно надвишава броя на освидетелстваните от ТЕЛК. По данни от Национален център по обществено здраве и анализи броят на болните от злокачествени заболявания през 2013 г. е 277456 души, броят на психично

  7. Васил Здравков
    #1

    Съчувствам на хората с увреждания, но поне половината от 1 млн. инвалидни пенсии са фалшиви и те са главните потърпевши, защото мнимите инвалиди им изяждат пенсиите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.