Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хората с увреждания са оставени на грижата на НПО, нямаме дори правна уредба

1 коментар
Сн. БГНЕС

По данни от последното преброяване от 2011 г., хората с различна степен на функционален дефицит в страната са половин милион души.

Според европейската статистическа служба Евростат почти половината от българите с увреждания (45%) са се отказали преждевременно от учене, докато в Европа средно те са 22 на сто. Според българското изследване не са обхванати децата и младежите, настанени в социални домове и други институции.

55 процента от българите с увреждания живеят на границата на бедността и социалното изключване.

На форум "Промени ли се светът на хората с увреждания", организиран от фондация "Светът на Мария" по повод двегодишнината от ратифицирането на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, политици и общественици дискутираха в четвъртък качеството на живот и достъпа до публични услуги за хората с увреждания в България.

Подкрепата за хората с увреждания у нас идва най-често от неправителствения сектор, от хора, които имат близки или роднини с увреждания, или самите те са пострадали, а държавата дори не се е погрижила още дори за правната уредба, каза на форума омбудсманът Константин Пенчев.

Пенчев отбеляза, че градската среда е видимо недостъпна, включително и повечето улици в самия център на София. Дори сградата на парламента не е напълно достъпна, каза той.

Омбудсманът допълни, че в повечето училища няма асансьор и децата с увреждания са изправени пред риск от отпадане от системата на образованието. Той даде пример с училище, в което след сигнали до институциите било разпоредено при класа, в който било единственото дете в инвалидна количка в училището, да идват учителите, вместо учениците да обикалят кабинети, както останалите.

Пенчев призна, че за адаптирането на градската среда трябват средства, но посочи, че да се приведе поне законодателството в унисон с разпоредбите на Конвенцията, не струва много.

Той призова да отпадне институтът за поставянето под запрещение в Гражданско-процесуалния кодекс, и коментира, че законодателството в това отношение е на нивото на уредбата от времето непосредствено след Освобождението.

Депутатът от ГЕРБ Цецка Цачева обаче посочи, че преди да се премахне този институт, първо е добре да се приведат в съответствие с Конвенцията всички останали закони, които засягат правата на хората с увреждания – образователни, здравни, социални и др.

"Промяната е процес, не може да се случи изведнъж, колкото и конкретни мерки да се вземат", каза тя и допълни, че светът на хората с увреждания се променя, но бавно.

Заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров съобщи, че социалното министерство е разработило концепции по всеки от членовете на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания и е идентифицирало секторите, в които се налагат законодателни промени.

Само 22 процента от хората с увреждания работят

Едва 22 процента от хората с увреждания у нас работят. Това показват данни, цитирани от президента Росен Плевнелиев. Делът на заетостта при хората без увреждания е значително по-висок – 59 на сто, а по данни на Евростат, в Европа работещите хора с увреждания са над 45 процента.

Това означава, че при хората с увреждания рискът от социално изключване е почти три пъти по-висок, посочи Плевнелиев.

Според президента е необходимо да се улесни достъпът на хората с увреждания до транспорта, публичните институции, до информационните и комуникационните технологии, стоки и услуги, както и до системата на образованието, за да могат те да се интегрират в обществото и да реализират потенциала си на пазара на труда.

Столичният кмет обеща градският транспорт да стане достъпен

Трамвайната линия на бул. "България" ще бъде изцяло ремонтирана и ще стане достъпна за хора с различни увреждания, съобщи кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова на форума.

"Пероните ще са подходящи за хора с колички, за хората със зрителни проблеми ще има електронни информационни табла със звукова сигнализация", обясни тя. Аудио модул ще бъде инсталиран на 600 електронни табла по спирките в града.

По думите на Фандъкова, всички ремонти, които общината изпълнява, се съобразяват със законовите изисквания за достъпност.

Столичната община предвижда да пусне и 50 нови тролеи, 20 трамвая и 126 автобуса, оборудвани със съоръжения за улеснение на хората с увреждания. Тролеите ще бъдат снабдени и със звукова сигнализация.

Те са ниско подови с платформи за хората с инвалидни колички. Отделно тролеите ще имат звукова сигнализация за хората с намалено зрение.

Половината от детските градини в София имат готовност да приемат деца с различни увреждания, каза още Фандъкова. По думите ѝ, в 55 от детските градини в София има асансьор и адаптиран санитарен възел, а още 44 заведения са частично достъпни.

Все още са малко обаче училищата, достъпни за деца с увреждания.

В столицата работят 24 общински социални центъра, които осигуряват услуги за социална интеграция и подкрепа за деца и възрастни с увреждания.

Общината предвижда до края на тази година да разкрие и дневен център, който ще се намира в район "Възраждане" и ще разполага с 50 места за рехабилитация и терапия на възрастни с увреждания.

Към днешна дата, Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания е подписана от 141 държави, от които 25 са членки на ЕС.

Конвенцията измества фокуса от медицинския подход на закрила за хората с увреждания и насочва държавите към социален подход, основан върху правата на човека.

Хората с увреждания в Европа са близо 80 милиона души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. LP
    #1

    Не се обръща достатъчно внимание на болните хора в страната ни. А не е редно това. По отношението на една държава към болните, пенсионерите и децата, можеш да разбереш каква е дадена държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.