Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов: Докладът на европейските прокурори е присъда за Цацаров

9 коментара
снимка БГНЕС

Бившият правосъден министър Христо Иванов смята, че докладът на петимата европейски прокурори ясно посочва “тоталната липса на борба с корупцията по високите етажи на властта и фрапантната безотговорност на главния прокурор“. Той отново призова за оставката на Сотир Цацаров. Mediapool препечатва позицията на Иванов, публикувана в профила му във Фейсбук.

Излезе докладът от проверката на прокуратурата. Въпреки всички дипломатичности и балансирани замазваници (които вече бяха използвани от всякакви слузести медузи по медии и държавни институции за изопачаване на съдържанието му), присъдата е ясна.

В средата на мандата на Цацаров, европейските прокурори констатират тоталната липса на борба с корупцията по високите етажи на властта и фрапантната безотговорност на главния прокурор и подчинените му пред обществото по модела “над мен е само Господ (но и Той е прекалено отвратен от мен, за да ми реагира)”. По същество, докладът е каталог на мерки за въвеждане на отговорност и външен контрол, чиято сума представлява програма за преучредяване на прокуратурата на основата на изцяло нов модел на функциониране и взаимоотношения с обществото и останалите институции.

В превод от еврократски, експертите, между другото, препоръчват:

- Създаване на специална парламентарна комисия за надзор над главния прокурор, пред която той да се отчита най-малко веднъж на три месеца;

- Уреждане на механизъм за отстраняване и независимо от прокуратурата разследване срещу главния прокурор при наличието на данни за престъпление (ау, преврат срещу Цацаров!);

- Засилване на съдебния контрол върху прокурорските актове;

- Създаване на външен за прокуратурата инструмент за контрол на качеството на работата по конкретни дела с участието на чуждестранни прокурори (висша форма на доверието е не просто проверката, а чуждестранната проверка);

- Създаване на вътрешна система на ясно носене на йерархична отговорност, залагане на конкретни цели (targets) в работата на всеки прокурор и обвързването им с реални атестации, отварящи възможност за дългоочакваната раздяла с една част от прекалено многобройните ни прокурори на основание системно несправяне с работата;

- Създаване на независима от главния прокурор структура за разследване на корупцията по румънски модел;

- Пълно елиминиране на предварителните проверки (мале, какво светотатство!);

- Въвеждане на реална прозрачност и – на първо място – публикуване на апокрифните скрижали на вътрешните писма, инструкции и прочее умотворения, които често отменят НПК, Конституцията и ЕКПЧ.

Проверяващите констатират, че прокурорската квота във ВСС не може да бъде реален коректив на главния прокурор, защото е доминирана от персонално зависими от него членове (ама, моля ви, какво значение има това досадно разпределение на квотите!?!). Препоръката за изграждане на ясна йерархична отговорност в прокуратурата в противовес на наложената от Велчев “децентрализация”, зад която се криеше единствено опит за бягане от отговорност и скриване на реалната власт, е напълно логична.

Ясно се препоръчва независимо разследване на "Яневагейт" и се споменава липсата на разследване на записите от Банкя (ау, преврат срещу Цацаров и Борисов!).

Когато в средата на мандата си като главен прокурор получиш подобна епикриза, изходът е само един – моментална оставка. Цацаров обаче се е вкопчил в тапицирания си стол зад тапицираната си врата и никога няма да си тръгне сам.

За всяка една от тези препоръки, в една или друга форма, съм работил преди, по време и след министерстването си. И срещу всяка от тези препоръки Цацаров, Пеевски и всякакви техни пионки водиха и ще водят тотална война. И понеже след краткото замазване по Пеевските медии, пак ще се пишат масали как аз съм повлиял на съдържанието на доклада, пояснявам – от текста личи ясно, че, ако имаше начин, не особено смелите евро-експерти биха били щастливи да не правят тези препоръки.

Почти всяка от тях е обраснала с всякакви уговорки, балансиращи квалификации и, тук- там, откровени недомислици. Просто не са имали къде да ходят. И това ние го знаем най-добре: положението е преминало всякакви граници на търпимост. Повече от това от "Брюксел" не можем да очакваме – до тук бяха.

От тук нататък сме само ние. И въпросът за нас е как да си гарантираме, че в следващия парламент ще има кой да води реалната тежка война за това, тези препоръки да бъдат приложени реално, а не да бъдат замазани с поредните имитации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #9
  2. nabl
    #8
  3. Лизи Гугуткова
    #7

    Инициатива "Правосъдие за всеки"
    "Това което трябва да се случи:
    - Да се намали извънсъдебната квота на ВСС от 11 на 6 души
    - Да се намалят мандатите на тримата големи - председателите на ВКС и ВАС и главния прокурор от 7 на 5 години.
    - Да се намали мандатът на кадровиците /ВСС/ от 5 на 2 или 2 и половина години.
    - Реформата трябва да продължи с промени за отчетност на прокуратурата."
    Точно преди една година , предложенията на Инициатива "Правосъдие за всеки" бяха в Парламента и с тях можеха да се

  4. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #6
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  6. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Авентично дЕсните посочиха 2-ма главни прокурори- Татарчев и голямото достижение Никола Филчев-зам правосъден министър в кабинета на Костов. Каква работа свърши като минстЕр Христо Иванов? Никаква! Освен, че с присъствието си легитимира Борисов! На пук на избирателите си! Значи веднъж този нишо не е направил, но е действал на пук на избирателите си. Ха гласувайте за него! Като искаш оставка, КОЙ предлагаш ? Лалов*? Филчев? Себе си? КОЙ?

  7. Гармиш
    #3

    Фиксиран младеж

  8. Валерий Велчев
    #2

    Точно и ясно.

  9. Vidco91
    #1

    По-ясна и точна формулировка на необходимите промени в съдебната система не бях срещал! Като експерт по проблема и истински демократ, Христо Иванов е усетил най-слабото място на дълго изгражданата мафиотска съдебна система - прокуратурата. От изброените по-горе мерки е достатъчно да се реализира Румънският модел на специализирана прокуратура и независимото следствие, за да започне разплитане на мафиотското кълбо. Без съмнение, Цацаров, Пеевски и Банкянският гавазин ще са сред първите "жертви" на новата система. Успех на новоизграждащата се партия "Да, България"!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.