Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И българи фигурират в "Панама- leaks", но НАП едва ли ще стигне до тях

20 коментара
И българи фигурират в "Панама- leaks", но НАП едва ли ще стигне до тях

Поне 50 компании и 78 акционери от България фигурират в изтеклите документи на панамска адвокатска кантора Mossack Fonseca, разкриващи как нейни клиенти от цял свят са заобикаляли плащането на данъци или са прали пари. Националната агенция по приходите (НАП) се е свързала с българския партньор в международното журналистическо разследване International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) по т.нар. "Панамски документи" (Panama Papers) с молба да ѝ бъдат предоставени данните за фирмите и гражданите, които имат отношение към българския бюджет, съобщиха от НАП за Mediapool. Целта е те да бъдат проверени и при необходимост да се възложат ревизии. От единствения български медиен партньор в разследването - вестник "24 часа", обаче съобщиха пред Mediapool, че не могат да предоставят информацията, защото това е едно от условията на международния консорциум.

"Доколкото знам, изпълнителният директор на НАП г-н Бойко Атанасов, ще ни изпрати писмо с молба да му предоставим данните, но ние ще го препратим към международния консорциум. Причината е, че има групово решение тези данни да не се предоставят на официалните власти. Само консорциумът може да вземе решение да предостави данните на НАП", коментира главният редактор на "24 часа" Борислав Зюмбюлев. Той поясни, че единственият български журналист, който участва в разследването, е Алексения Димитрова, която 20 години е работила в "24 часа". Тя в момента самостоятелно прави единственото проучване на данните в България при спазване на всички изисквания на консорциума за конфиденциалност.

Данните за България са с неизвестни лица

Според информация, разпространена по-рано в понеделник на сайта на "24 часа", поне 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78-ма акционери от България са били свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските виржински острови. Още поне 100 са били директори, пълномощници, адвокати, или ликвидатори. Сред тях e имало и чужденци, които живеят или притежават паспорти в България, както и българи, които живеят в чужбина. Става въпрос за фирми, собственици и акционери от София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово, Русе. Сред собствениците или акционерите засега няма български политици.

От информацията, която получихме от единствената българска журналистка с достъп до файловете, изнесените от нея данни за България не са пълни.

България е включена в разследването късно

"Аз се включих в разследването едва преди няколко седмици и тези данни са от информацията, която съм обработила до момента. Вие не можете да си представите колко много информация е това", коментира пред Mediapool Алексения Димитрова. От думите ѝ стана ясно, че тя лично обработва данните от всичките 11.5 милиона файла без специален софтуер, а само с "търсене и четене". За факта, че фирмите са български, Димитрова се ориентира най-вече по адреса на седалището, макар че част от адресите не били пълни. Димитрова няма представа защо е включена в проекта на късен етап, при положение че международното разследване е започнало преди година, стана ясно от думите ѝ.

Данъчните не получиха нищо и от Германия

Опитите на НАП да получи данни от предишни мащабни изтичания на информация за сметки в зони тип "данъчен рай" досега винаги са удряли на камък. През 2008 г. властите в Берлин се снабдиха срещу 4-5 млн. евро с тайнствен диск, съдържащ информация за сметки на хиляди европейски граждани в един от оазисите на банковата тайна - Лихтенщайн. Още тогава Берлин прикани немците, които се опасяват, че са в диска, да не чакат следователи и прокурори, а доброволно да си платят "спестените" данъци. В резултат в немската хазна влязоха стотици милиони евро, укрити в херцогството. През 2010 г. Германия отново купи пакет от данни за банкови авоари, този път в Швейцария. И в двата случая българските власти поискаха информация от германските си колеги, но така и не получиха никакви данни нито по лихтенщайнския, нито по швейцарския казус. През 2010 г. в Берлин отиде специална делегация, водена от тогавашния директор на агенцията Красимир Стефанов, но и това не помогна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #20
  2. Мони_deactivated_1480055728
    #19
  3. Entdecken
    #18

    От журналистка от 24 часа, с главен редактор с нарицателното за анонимен писач Зюмбюлев, нищо няма да научим за българските крадци. Това единствено е сигурно! А НАП искат данните за да предупредят дзалавераджиите във властта. Преди няколко години Меркел лично предаде на Рапона CD с балгарсксите банкови сметки в Швейцариа - до сега няма нищо и няма и да има...

  4. llmishell_deactivated_1491271214
    #17

    "с молба да й бъдат предоставени данните за фирмите и гражданите", боже кой ще им повярва ?!Те не ги знаели, голям смях отново!

  5. Смърф
    #16

    Няма как да фигурират. Щом царската хроникьорка Алексения е оторизирана да участва в разследването надежда всяка оставете. А кой я е оторизирал????

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #15

    НАП поиска официално българските досиета по Панамагейт Данъчните готови да помагат на журналистите при обработката на информацията.

  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #14
  8. Дядо ми Петър
    #13

    "Алексения Димитрова" Значи отново всичко е в ръцете на агенти на ДС. Докога?

  9. Десен бесен
    #12

    Ха да видим тези на Запад, които ни критикуват за ниските данъци, дали ще са съгласни да се забранят офшорните зони на ГЛОБАЛНО ниво? Дали ще са съгласни на резолюция на ООН?

  10. Kruger
    #11

    Нещата трябва да се разделят на две. Самото прекарването на пари през офшорни зони не е незаконно. Произхода на парите обаче може да е. И докато за Меси е ясно откъде са доходите и парите му, за много други никак не е. И са повече от съмнителни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.