Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"И Гоце Делчев става пречка за ЕС"

27 коментара
Паметник на цар Самуил в Скопие, сн. БГНЕС

"И Гоце Делчев става пречка за ЕС". Така македонският "Утрински весник" коментира отхвърленото от София македонско предложение за съвместно честване на Деня на Европа.

Преди ден президентът Росен Плевнелиев обяви, че не иска да чества европейски дати с Македония, а иска те да са повече и по-конкретни, като даде за пример, че двете страни могат да честват заедно паметта на Гоце Делчев.

"Ще изглаждат ли България и Македония откритите въпроси на масата на преговорите под натиск на ЕС? Ще има ли някакъв меморандум за разбирателство и със София, след като добросъседските отношения с тази страна ни бяха поставени като условие за членството в ЕС, както и проблемът с Гърция? Макар от македонска страна да има мълчание по тези въпроси, българският президент Росен Плевнелиев съобщи, че по искане на еврокомисаря Щефан Фюле двете правителства трябва скоро да сложат на масата тези проблеми, а и идеи за подобряване на отношенията между България и Македония", пише Слободанка Йовановска в "Утрински весник", цитирана от БТА.

"Без трошичка задръжка" Плевнелиев отхвърли предложението на македонския президент Георге Иванов двете страни да честват заедно Деня на Европа като "нещо много далечно от това, което в България си представяме като честване на общи дати".

Плевнелиев посочи, че не трябва да се разглеждат една или две дати, които са европейски и отдавна признати, а "истински, конкретни дати между двете страни" и за да стане ясно какво мисли, се запита на глас - защо да не честваме Гоце Делчев?, пише вестникът.

Това, което е важно, са резултати, реформи и действия в интерес на добросъседството. "Само по делата, а не по писмата ще ви съдим", цитира "Утрински весник" казаното от българския президент.

Вестникът цитира и отговора на президента на Македония Георге Иванов, който вчера се съгласи с казаното от българския му колега за това, че са необходими дела, но премълча за Гоце Делчев.

"Идеологизирането на историята и промяната на фактите са опасен инструмент, управляван от политиците за краткосрочни интереси, и може да доведе до трайни увреждания. Затова най-добре е този въпрос да бъде оставен на историците", написа Иванов в писмо до Плевнелиев "за "празничните амбиции в София", продължава вестникът.

"Утрински весник" цитира и македонския външен министър Никола Попоски, който заяви вчера, че "обвиненията на българското държавно ръководство, неколкократно отправени на македонски адрес, са неоснователни и не отразяват реалността". Според министъра няма нито един конкретен пример в подкрепа на твърденията на официална София, че Македония дискриминира гражданите, които се определят като българи, и дори българските бизнесмени в страната, пишат македонският вестник "Вечер".

"Това, което имаме конкретно, са постоянните ни изявления, климата, който създаваме постоянно за изграждане на добросъседски отношения по същество. Мисля, че определението за добросъседство е искреност в отношенията. Ние сме изключително искрени в изграждането на добросъседски отношения с всички наши съседи. Това е най-големият ни приоритет и смятаме, че в такъв климат трябва да се градят отношенията с оглед на общото бъдеще, което очакваме да имаме в рамките на Европейския съюз", каза Попоски. "Да оставим историците да тълкуват историята", добави той.

"Колкото повече се натоварваме с въпроси, които не са в областта на това, което би трябвало да бъде предмет на двустранните отношения от практичен аспект, мисля, че можем само да обременим таза комуникация", каза Попоски.

И министърът като президента Георге Иванов смята, че идеята за общо честване от София и Скопие на Деня на Европа е европейска идея. "Това ще покаже колко страните са посветени на Европейския съюз като най-успешния мирен проект на стария континент", е цитиран от вестниците да казва македонският министър.

За "Буря от реакции в България след предложенията на Иванов" пише и македонският вестник "Дневник".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    Да се чуди човек как на площад Македония в Скопие самите паметници не са се изпотрепали по между си...Но Войнот на конь е забележителен - кефи ме...добре че Войводата на конь отдавна не е между живите - лесна му земя - да не гледа това...

  2. Анонимен
    #26

    .."президента Георге Иванов смята, че идеята за общо честване от София и Скопие на Деня на Европа е европейска идея. ..." Идеята може да е европейска, но македонската политика спрямо България не е европейска. Друса ги смешна и жалка мегаломания основана още от СССР! За да не продължават с лъжите, България трябва да следва твърда политика с подобни креатури - в номента те не се държат като приятелска държава - следователно хладни отношения!

  3. Анонимен
    #25

    До 3 В македонските учебници по история пише, че Цар Самуил воювал малко с Византия и много с България за независимостта на Македония. Затова - никакъв ЕС за скопските удбаши!!!

  4. Анонимен
    #24

    България и Албания ще имат обща граница !!! От МакедонскиОт народ зависи къде ще е тя : сегашната между България и БЮРМ или някъде около Полог !!!

  5. Анонимен
    #23

    Преди сто години заради голите Македонски чукари България загуби и плодородните полета в Беломорието и Одринско. Македония в ЕС? Никога!

  6. Анонимен
    #22

    Защо византийските историци са нарекли техния император "българоубиец", след като е ослепил войниците на цар Самуил. Отговора е прост - защото не са живели в Скопие 800 години по късно и сърбите не са ги управлявали. Сега "историците" с цялата тежест на своята "наука" оправят тази "безумна" грешка, че югозападна България е била част от България. Очакваме още "историците" да открият научната истина, че е намерено че цар САМУИЛ МАКЕДОНСКИ, е от рода на Александър и Филип Македонски. (Прощавайте забравих, че те са говорили и писали на гръцки. Просто съм объркал историята).

  7. Анонимен
    #21

    България в в КОМА и дебилниите отроци на новата българска комунистическа нация на БКП, ДС и Тато, които днес се правят на управници, олигарси и "учени", се мъчат, включително и с македонски електро-шок, да извадят трупа на Б-ия от състоянието на КОМА! Късно е, другари! Късно-о-о-о! http://www.skat.bg/products.php?type=10&genre=5851

  8. Анонимен
    #20

    Реакцията на Скопие показва, че скопското правителство, което е марионетка - заложник на сръбските тайни служби и сръбските интерeси , заедно с контролираните от същите тези служби скопски вестници са провокаторите на конфликти между България и Скопие.
    Отговорът на българското правителство и българската демократична общественост трябва е насочен срещу провокаторите, а не срещу населението на тази територия.
    За жалост и Президентът и правителството и части от обществото реагират така както плетачите

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #19
  10. Анонимен
    #18

    Бля-бля-бля ! Общи приказки, а на дело - лицемерие, оскърбления, насаждане на омраза и провакции ! Нагли сръбски мекерета, омерзеният от вас български народ вече ви няма вяра за пет грама ! Мандалото падна ! Хайде, тичайте да целувате задниците на Белградските ви Милошевски господари !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.