Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И ВКС отказа регистрация на "Нормална държава" на Георги Кадиев

0 коментара
Снимка: БГНЕС

Върховният касационен съд (ВКС) окончателно отказа регистрация на партия "Нормална държава" на бившия член на БСП Георги Кадиев. В края на ноември 2016 г. Софийският градски съд пръв отказа да впише формацията в регистъра на политическите партии с аргумента, че в устава не са вписани целите на политическата партия, каквото е изискването на Закона за политическите партии.

С решение от понеделник съдиите Татяна Върбанова, Боян Балевски и Петя Хорозова от ВКС потвърждават извода на колегите си от долната съдебна инстанция, че "Нормална държава" не е посочила ясно целите си, както и начините за тяхното постигане, съобщава defakto.bg.

Решението им е окончателно и формацията на Кадиев няма да може да участва в предстоящите на 26 март избори.

Партията бе учредена на 12 юни 2016 г.

Според мотивите в решението на ВКС: "Относно самото съдържание на този устав, императивната разпоредба на чл.14 ал.1, т.3 от Закона за политическите партии изисква ясно разписани в устава цели, които партията си поставя и начини за постигането им и които ще я отграничат от останалите съществуващи политически партии в страната и ще формират нейния автентичен облик. В този смисъл и общите формулировки на текстовете в чл.2 и чл.5 от устава, на които се позовава жалбоподателят за целите на партията: отстояване на принципите на законност, свобода, справедливост и морал, екология и просперитет, които ще се постигнат чрез демократични методи и средства и при спазване на върховенството на Конституцията на РБ и нейните закони, са недостатъчни, за да се приеме, че изискването на закона за ясно и детайлно разписани в устава цели на новоучредената политическа партия и начини за достигането им е спазено".

Освен това върховните магистрати посочват, че за да е законно учредителното събрание за образуване на политическа партия трябва да присъстват най-малко 500 граждани с избирателни права, подписали декларации, че приемат основните принципи и цели на политическата партия и че не членуват в друга политическа партия. Декларацията за индивидуално членство е по образец, утвърден от инициативния комитет, като законът не поставя изрично изискване декларациите да са с дата. Независимо от това законът предписва, че декларацията за индивидуално членство следва да се попълни и подпише саморъчно преди провеждане на учредителното събрание.

Законността на учредителното събрание се определя не само от броя на присъстващите учредители, но и от притежаваните от тях качества – българско гражданство, избирателни права, липса на членство в друга политическа партия и от изразената лична воля за членство и приемане на основните принципи и цели на политическата партия. Така според ВКС законодателно е въведен краен срок, до изтичането на който декларациите трябва да бъдат подписани от учредителите - провеждането на учредително събрание. Изпълнението на това условие обаче остава недоказано от подалите искането за регистрация на партия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.