Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И за евроизборите партиите са харчили пари с неясен произход

6 коментара
И за евроизборите партиите са харчили пари с неясен произход

И в изминалата предизборна кампания за евровота са влизали средства, които не са отчетени, а произходът на средствата не може да бъде установен. Такива са изводите на Института за развитие на публичната среда (ИРПС) след анализ на отчетите на участниците в изборите за Европейски парламент пред Сметната палата.

"Партиите упорито търсят начини да заобиколят отчета на средства в предизборната кампания. Не декларират разходите си за застъпници и представители в изборните секции. Отчитат разходи за медийно отразяване, които трудно могат да бъдат проследени", обясняват от организацията.

За кампанията за евроизборите 15-те партии, 6-те коалиции и трите инициативни комитета са похарчили общо 11 829 306 лв. - с около 6 млн. лв. по-малко от парламентарните избори през миналата година, по данни на института.

Според експертите значително са нараснали приходите от партийна субсидия, използвани в кампаниите – от 66% през 2013 г., на 82.5% на евровота през май.

Най-голяма част от средствата по традиция са отишли за медийни услуги – 6.8 млн. лв. Делът на разходите за медийно отразяване е нараснал с около 6% от предишните избори. Най-скъпата кампания е на коалицията около партията на Николай Бареков "България без цензура", която е близо до законовия таван от 2 млн. лв. за разходите, а за медийно отразяване най-много е дала "Коалиция за България" - 1.4 млн. лв.

Средствата за медийно отразяване обаче не е ясно къде са отишли. В отчетите на формациите е посочено само, че близо 19% от разходите за медийни услуги, или 1.19 млн. лв., са отчетени като разходи за електронни медии.

Две от формациите, спечелили места в Европарламента – ГЕРБ и ДПС, са изразходвали за медийно отразяване по-малко от 58% от средствата си в кампанията. Това е средният дял на медийните разходи за всички участници. От ДПС са дали една трета от парите си за медии, а ГЕРБ – едва 24%.

Най-много пари в кампанията са вложили ББЦ - 1 926 301 лв. Те са следвани от Коалиция за България с 1 899 282 лв., ГЕРБ -с 1 622 993 лв. и ДПС - 1 610 076 лв.. Реформаторският блок е платил 770 486 лв.

Най-много средства без резултат са вложили: "Атака" -1 390 128 лв.; НФСБ - 794007 лв. и коалиция КОД - 710 486 лв.

Съотношението между разходите за кампанията и получените гласове показва, че един глас е излязъл на партията на Бойко Борисов 2.38 лв. Най-скъпи са гласовете за "България без цензура" - 8.07 лв., следвана от Реформаторския блок – 5.34 лв.

За възнаграждения и осигуровки участниците в евроизборите са дали едва 318 хил. лв.

Според председателят на института Антоанета Цонева сумата е нереалистична, тъй като в това перо би трябвало да влязат заплатите както на сътрудниците и служителите в кампанията, така и на партийните застъпници и представителите на партиите в изборните секции – общо над 65 хил. души на последните избори. Според наблюденията на института партията на Бареков е отчела 0 лева за осигуровки.

За масови прояви и агитационни материали са отделени 2 663 651 лв /22,5 на сто/; за други материали, командировки и данъци - 1,22 млн. лв. или 10,3 на сто; за наем, транспорт и др. - 713 273 лв. или 6 на сто.

Финансирането на Бареков – енигма

Финансирането на най-скъпата кампания – тази на "България без цензура", е една енигма, заяви Цонева, цитирана от "Дневник".

Според нея приходите от дарения по кампанията на ББЦ са показали "фрапантни факти". Коалицията събра над 1.2 млн. лв. за два месеца, което според Цонева е "абсолютен рекорд".

Тя обясни, че при отчета от ББЦ са преценили да включат 285 от общо 500 дарения като приходи не за кампанията, а за самата партия. Голяма част от средствата са предоставени с декларации по Закона за мерките срещу пране на пари, вместо по Изборния кодекс, и често не е описан произходът на парите.

По думите на Цонева Бареков е отчел 0 лв. като разходи за персонални осигуровки. "България без цензура" обаче е привлякла 17 377 застъпници и представители в секциите и е на първо място и по този показател.

Данните на ББЦ не трябва да се пренебрегват, напротив – те показват най-сериозните дефицити в механизмите за отчет при финансирането на кампаниите, обобщи председателят на ИРПС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Himler
    #6

    До коментар 3: Ами говорят за Барекоглу, понеже той е нарушилзаконите много по-вече от коя да е друга партия!Ако трябв обаче да са честни трябва да включат и парите дадени а купуване на гласове! Там БСП и Барекоглу са ненадминати! Не че ДПС не купува, но те дват пари на симпатизантите си чрез държавния бюджет доста много и им се налага да плащат по-малко директно на изборите!

  2. Борис Цолов
    #5

    Протестна мрежа как са?

  3. Jivko Ivanov
    #4
  4. Lidia Ruseva
    #3

    Стига сте говорили само за една партия! Направете анализ и на останалите партии. Интересно е те от къде са намерили пари за изборите.

  5. аз знам
    #2

    Zabelevete-Wsichki partii.Nakup!!!

  6. LP
    #1

    Струва ли ми се , или се набляга в статията на една конкретна партия?! Не трябва ли да има едно мерило за всички?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.