Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имот на длъжник няма да се продава на цена под данъчната оценка

Промени в ГПК осигуряват защита на хора, които не могат да си изплащат ипотечните кредити

3 коментара
Имот на длъжник няма да се продава на цена под данъчната оценка

Имотите на неизрядните длъжници, обявени за публична продан, няма да се продават на цена под тяхната данъчна оценка, прие окончателно в петък Народното събрание. Промените са заложени в Гражданския процесуален кодекс, а предложението бе направено от Реформаторския блок. Първоначално правната комисия го отхвърли заради съпротивата на ГЕРБ. В петък обаче ГЕРБ рязко промени позицията си, след като предния ден отнесе куп критики, че обгрижва "банковото лоби"

Забраната за продажбата на цена под данъчна оценка има за цел да се прекратят случаите, в които частните съдебни изпълнители (ЧСИ) пускат имоти на цени, които са много под пазарните. Те правят това в опит да съберат бързо някаква част от дълга на клиента си и да си приберат таксите. Потърпевши са неизрядните ипотекарни длъжници.

Крайният резултат е, че обезпеченията се продават на много ниски цени, а длъжниците, които вече са останали без нищо, продължават да дължат пари на банките. Така те влизат в спиралата на вечния длъжник.

ГЕРБ се противопоставяха срещу въвеждането на ограниченията с мотива, че това би забавило събирането на дълговете. В петък обаче председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) обясни, че неговата партия вече подкрепя това предложение.

Най-активна в дебата отново беше Мая Манолова (БСП), която и преди ден постоянно вземаше думата, за да изброява случаи как ЧСИ преследват хора с дългове от по 20 лева и им налагат такси за принудителното събиране от по 500 лева.

Манолова прикани депутатите да гласуват в полза на текстовете за данъчната оценка, като цитира статистика на Асоциацията на търговските банки. Според данните от 2013 година банките имат 150 000 ипотечни кредита, от които 35 000 са проблемни. "От тези 35 000 проблемни кредити, 17 000 изобщо не се обслужват", каза Манолова.

"Това са 17 хиляди български семейства, които потенциално ще останат на улицата, тъй като имотите им ще бъдат продадени, защото не могат да си плащат вноските по кредити към банките. Поне ще осигури на тези български семейства продажбите на техните жилища заради необслужени кредити да не се продават за жълти стотинки и да не се стига до ситуацията, в която хората, освен че ще останат на улицата, ще продължат и да бъдат длъжници", заяви Мая Манолова.

В крайна сметка заради новата позиция на ГЕРБ към тегобите на неизрядните длъжници депутатите приеха предложението на Реформаторския блок. От БСП и Патриотичният фронт специално поздравиха депутатите Петър Славов и Димитър Делчев, които лансираха идеята.

Само преди ден ГЕРБ не прие, че размерът на таксите за ЧСИ не могат да надвишава размера на подлежащия за събиране дълг. Управляващите отхвърлиха още предложението да се забрани процедурите по изпълнителното дело да започват без да се уведомява длъжника. БСП и Патриотичният фронт настояваха съдебният изпълнител да потърси длъжника поне три пъти преди да му вземе имуществото. Това обаче не се прие и БСП обвини ГЕРБ, че са част от "банковото лоби". Отговорът на Данаил Кирилов бе: "Кога сте видели банкови лобита и банкери, които да се разхождат в парламента?"

В крайна сметка ГЕРБ отстъпи само по отношение на продажбата на имотите на длъжниците.

Депутатите приеха в едномесечен срок БНБ и правосъдното министерство да създадат т.нар. единна среда за обмен на запори, чрез която при запор на сметки на длъжник, той да заплаща само такса от 18 лева, независимо от броя съобщения за запор на банки.

След това емоционалният градус в пленарната зала отново се повиши при приемането на текста, според който частните съдебни изпълнители и занапред ще могат да начисляват такси, които са по-големи от дълга.


"Не означава ли това, че вие казвате на българските граждани, нека да милеем за длъжниците, които са некоректни към онези, които са им дали кредити, за да могат да си подсигурят жилище или други покупки. Какво ни предлагате госпожо Манолова? Да се върнат времената на чейндж бюрата, на Магурата, на криминалния начин, по който се събираха неправомерно или правомерно раздавани кредити", попита председателят на НС Цецка Цачева от ГЕРБ.

"За съжаление констатирам, че нищо не сте разбрали. Всъщност мутрите не са в миналото, мутренското поведение днес е от частното съдебно изпълнение, които за две години могат да превърнат дълг от 180 лева в 1180 лева", отвърна ѝ Мая Манолова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  2. Пеев
    #2

    Ново двадесет! Данъчната оценка в малки населени места е в път по-малка от пазарната, а и не само там. И какво толкова е направане с предлаганите промени? Замазване на грабежите - вазелин за...

  3. Борето от София
    #1

    Добре че има няколко грамотни и отговорни народни представители от Реформаторския блок, та някакви реформи все пак да има. Ще се опитам да обясня проблема с продажбата на имущество под или в някои случаи много под данъчната му оценка.

    Нека имаме длъжник-пияница към някой си. Този пияница има законна съпруга и две деца, с които делят едно и също жилище. Жилището се води по равно на пияницата и съпругата му. По някое време съпругата на пияницата получава известие за делби, продажби и т.н. Тя обаче

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.