Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имущество на Цветан Василев за над 600 млн. лв. под запор

В списъка са "Бромак", фамилният тръст, имоти в Швейцария, Банско и по морето, блокирани са и сметки

6 коментара
Цветан Василев

Запорирани са акции, имоти в България и в Швейцария, банкови сметки, леки и товарни автомобили и картини на банкера Цветан Василев, съпругата му, дъщеря им и контролирани фирми от собственика на фалиралата Корпоративна търговска банка. Това съобщиха във вторник от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, по чието искане Софийският градски съд е допуснал запора.

Марката е взета като обезпечение на бъдещ иск за над 964 млн. лв. срещу Цветан Василев, съпругата му, тяхната дъщеря и контролираните от него юридически лица.

Имуществото, върху което са наложени обезпечителни мерки, е на стойност 603 734 732 лв. и включва дружествени дялове в капитала на 11 търговски дружества, акции в капитала на седем търговски дружества, пари по 20 банкови сметки, четири превозни средства, 288 картини, 16 недвижими имота в София, включително и няколко цели сгради, пет в Банско, два в Созопол и по един във Варна и Царево.

За първи път от създаването на комисията е наложен и запор на недвижим имот в Швейцария на стойност 47 559 915 лв. и на средствата по четири сметки в швейцарски банки. Обезпечителната мярка е наложена с решение на съд в Конфедерация Швейцария.

От Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество отказаха да съобщят кои са запорираните дружества, имоти и вида на автомобилите с мотива, че председателят ѝ Пламен Георгиев ще дава интервю в сряда пред БНР и чак след това щял да отговаря на журналистически въпроси.

Справка в Търговския регистър сочи, че напълно са запорирани акциите на фирмата "Бромак", чрез която Василев притежава мажоритарен дял в КТБ и редица други фирми и контролира дейността им.

Другите фирми със запор са семейната "Тръст Василеви", в която дялове освен банкера имат и съпругата му Антоанета Василева и дъщеря им Радосвета Цветанова.

В списъка влизат и изцяло притежаваната от укриващия се в Белград бизнесмен "Фина-Ц", както и дружествата "Инвест Мениджмънт", "Агалина Комерс", "КВ-Реал", "Естейд" и "Сезони 3".

Цветан Василев е обвинен задочно за източването на 206 млн. лева от фалиралата КТБ. Освен него обвиняеми по делото са още бившите подуправители на БНБ Румен Симеонов и Цветан Гунев, шефката на екип в "Надзорно наблюдение на кредитните институции" в Централната банка Славияна Данаилова-Велева, одиторите Снежанка Велева-Стефанова, Маргарита Голева и Красимир Хаджидинев, отстранените изпълнителни директори на КТБ Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление "Кредитиране" Георги Зяпков, главната счетоводителка Мария Димова, както и заместничката ѝ Борислава Тренева-Кючукова.

През юни главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че ако процедурата по екстрадирането на Цветан Василев от Сърбия продължи да се бави, българската прокуратурата ще внесе в съда делото източването на 206 милиона лева от КТБ и ще съди Василев задочно. Сръбският съд засега не дава надежди, че ще разреши екстрадицията на Цветан Василев.

В средата на октомври м.г. прокуратурата обяви, че разследва него и съпругата му Антоанета Василева за пране на пари. Това се случи само две седмици, след като стана ясно, че разследващите в Лихтенщайн и Швейцария също водят подобни производства срещу банкера.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. daskal
    #6

    Ще му хванат изгорелите газове! Той има много повече.

  2. Stixxx
    #5

    Отличници! Ама до кога само някакви проформа маневри ще правят? Запори не ни греят много. Конфискация и затвор, това са ефективни мерки.

  3. Калина Георгиева
    #4

    Какво е благото за дружбата от България и Сърбия по този начин? Докога и двете държави ще допускат да бъде ощетявано обюеството за сметка на личните интереси? Недопустимо за 21 век!

  4. milan
    #3

    Do"strobo" Как да си го поискат,като нашите действат заедно със сръбските?Пример,по аферата със замесеността на белградския градоначалник с продажбата на имоти на Българското черноморие и неговите фирми,докато е бил на висок пост в Сърбия,днес сръбските медии оповестиха,че подписът на кмета на Белград-Синиша Мали е фалшифициран?!Така твърдели българските власти,след проверка извършена от българските специализирани,разследващи органи?!Нищо ново пд слънцето,целта е да бъде оправдан Мали и то с помощтта на България.Прилича на много други случаи,в които българският съд показва същността си,последният е с делото на Бисеров.

  5. pinocchio
    #2

    не случайно този запор (незнайно защо на сума почти 4 пъти по-голяма от тази за която е подсъдим) е в деня в който бе "оправдан" един от мастодонтите на партията на КОЙ...

  6. strobo
    #1

    Абе Цацаров кога ще си поиска дон Цеци от сръбските власти? Какво се мотае вече година? Разстоянието София Белград е едва 400 км, повечето магистрала (не строена от бай Бойко, но магистрала) :-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.