Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Индия отпразнува Деня на републиката с почетен гост Барак Обама

2 коментара

Руско военно оборудване, военни оркестри, ракети, танкове, камили, закичени с гирлянди от цветя - Индия отпразнува с пищен парад под дъжда Деня на републиката с почетен гост американския президент Барак Обама, предадоха в понеделник осведомителните агенции.

Обама е на посещение в Индия до вторник и е първият американския президент, който е почетен гост на военния парад, с който всяка година на 26 януари Индия отпразнува влизането в сила на постколониалната конституция през 1950 г.

Барак Обама и съпругата му Мишел бяха посрещнати за парада под дъжда от индийския премиер Нарендра Моди, който носеше пищен многоцветен тюрбан на главата. Двамата политици изгледаха парада от трибуна, обградена от бронирано стъкло.

Заради визитата на Обама и заради парада Делхи беше превърнат буквално в крепост и мерките за сигурност бяха много строги. Самолети не можеха да прелитат над столицата и по покривите на сградите бяха поставени снайперисти. В града бяха инсталирани и 15 000 охранителни камери.

На парада индийските военни представиха пълната палитра от своето снаряжение, което в по-голямата си част е руско производство. Дефилето продължи и с представянето на всеки един индийски щат чрез пъстроцветна жива картина. После имаше и спектакъл с танци и гимнастически упражнения, демонстрирани от индийски деца.

Най-голямата атракция на парада, привлякъл интереса на 100 000 души, беше преминаването на граничните патрули, яхнали камили, закичени с цветни гирлянди.

Присъствието на Обама на парада подчертава приятелството между САЩ и Индия, за което американският президент и индийският премиер говориха и вчера по време на тяхната среща. Разбирателството между двамата лидери бележи и промяна в отношенията между двете държави, които се влошиха в края на 2013 г. заради различия относно съдбата на индийска дипломатка, арестувана в Ню Йорк.

Освен това в продължение на едно десетилетие САЩ нямаха никакви връзки с Моди, на когото беше отказана американска виза през 2005 г. заради антимюсюлманските размирици в щата Гуджарат, който той ръководеше през 2002 г.

Обама приключи днешния ден от посещението си в Индия с обещание за инвестиции и кредити на стойност 4 млрд. долара, предаде Ройтерс.

Лидерите на САЩ и Индия обаче припомниха на бизнеса, че въпреки приятелския тон при посещението търговските връзки между двете страни все още са крехки.

Индия има дял от едва 2 процента във вноса на САЩ и 1 процент от американския износ, посочи Обама. Двустранната търговия е достигнала 100 млрд. д. годишно, но това е под 20 процента от обема на търговията на САЩ с Китай.

"Движим се в правилна посока. И все пак знаем, че американско-индийските отношения се характеризират с голям неразработен потенциал. Всеки тук ще се съгласи, че можем повече", заяви Обама пред представители на американския и индийския бизнес.

Американските инвестиции в Индия са се удвоили през последните четири месеца, посочи Моди. Премиерът обеща да направи повече за намаляване на бюрокрацията в страната и да я превърне в едно от местата с най-добри условия за бизнес в света.

Американската вносно-износна банка (U.S Export-Import Bank) ще финансира с 1 млрд. д. износа на стоки, произведени в САЩ. Американската корпорация за частни инвестиции в чужбина (U.S. Overseas Private Investment Corporation) ще предостави 1 млрд. д. кредити за малки и средно големи компании в селскостопанските области на Индия, а американска агенция за търговия и инвестиции - 2 млрд. д. за проекти в областта на възобновяемата енергетика.

САЩ оценяват Индия като голям пазар и евентуален балансьор на Китай, но често са недоволни от бавния темп на икономическите реформи и нежеланието на Делхи да застане на страната на Вашингтон в международната политика, припомня Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. тулса
    #2

    И защо точно при.. демокрацията, Боби? Знаеш, че имаше доста кървави терористични актове в Индия напоследък, а във връзка с интензивните бомбардировки на ислямистите в Сирия и Ирак ,никак не е изключена възможността за терористичен акт.А пък и добре знаеш как си замина Индира Ганди.Мен повече ме интересува дали Индия сключи някакви сделки за получаване на американски патенти за супермодерно оръжие или ще си останат с новите руски изтребители,които ще купят вместо френските ..\"рафали\".

  2. boby1945
    #1

    При демокрацията обикновено е така "Двамата политици изгледаха парада от трибуна, обградена от бронирано стъкло."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.