Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Институтите за социологически проучвания понесоха нов удар след победата на Тръмп

6 коментара
Институтите за социологически проучвания понесоха нов удар след победата на Тръмп

Месеци след като допитванията не успяха да предвидят избора на британците страната им да напусне Европейския съюз, надеждността им отново е под въпрос, тъй като отново заложиха на погрешния кон при американските президентски избори, предаде ДПА.

Повечето допитвания сочеха категорична преднина за демократката Хилари Клинтън пред избрания впоследствие за президент Доналд Тръмп. Анкетите в национален мащаб в понеделник даваха преднина от средно 2 пункта за Клинтън, а либералният в. "Ню Йорк таймс" прогнозира 84 процента шанс тя да победи.

Букмейкърите също подкрепиха Клинтън, като ирландската букмейкърска къща "Пади пауър" дори изплати 1 милион евро на хора, заложили на демократката три седмици преди гласуването.

Фиаското несъмнено води до съпоставки с референдума за Брекзит във Великобритания през юни, за който и социологическите проучвания, и букмейкърите също сгрешиха в прогнозите си.

Самият Тръмп, който отхвърляше анкетите като изопачени, изглежда даде знак, че очаква да изгуби, като на последните си митинги многократно заявяваше, че изборите ще бъдат фалшифицирани в негов ущърб.

Вчера той написа в Туитър, че "властите в Юта съобщават за проблеми с машините за гласуване в цялата страна".

Тръмп отказа също да каже дали ще приеме вота за Клинтън, ако тя спечели. "Ще видим какво ще стане", каза той пред репортерите, след като гласува в Ню Йорк вчера.

Тонът му напомняше този на Найджъл Фараж, главния застъпник на излизането на Великобритания от ЕС, който преди огласяването на резултатите от юнския референдум, прие, че "лагерът за оставане изглежда печели".

Британският експерт в социологическите проучвания Джон Къртис в понеделник каза, че се обръща прекалено внимание на националните допитвания и се пренебрегва точността на анкетите в отделните щати.

"Победителят в даден щат получава всички гласове на щатската избирателна колегия независимо колко малка е разликата, с която печели", обясни той в коментар в британския в. "Индипендънт".

В крайна сметка Тръмп постигна триумф в ключови колебаещи се щати, включително Флорида, Пенсилвания и Охайо, което хвърли поддръжниците на Клинтън в шок и предизвика срив на световните борси.

Както самият Тръмп каза на митинг в Северна Каролина ден преди изборите, "Ще има Брекзит плюс, плюс, плюс".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #6

    В социологическите проучвания винаги има значителен процент отговори: "не знам", "няма да участвам", което е реалното мнение само на малките деца. Този отговор трябва да се открие по някакъв начин, за да се изясни цялата картина. От друга страна, идеята за представителна извадка вече е селектиране. Ако се подбират белите избиратели по определени критерии, то от анализа отпадат малцинствата, недоволните, затворниците, студентите...

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Просто е факт, показателно е все пак за поддръжката и руснаците го отбелязват ВЫБОРЫ ПРЕЗИДЕНТА США Клинтон обошла Трампа по общему числу голосов избирателей

  3. Знайко
    #4

    Монка, винаги съм те подкрепял и смятам, че си компетентен човек. Какво значение има абсолютният брой гласове на цялата територия на САЩ. Това е в пълния смисъл на думата федерална държава на държави (правилният превод на States). Там всеки щат (State) избира президент и съответните на числеността на населението му гласове отиват в крайния вот.

  4. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Явно соцiологическите манипулации с данни съвсем не са български Новодемократичен патент!

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Странна система. В момента продължават да се брояг гласове и ПО ГЛАСОВЕ СА ВЕЧЕ СА РАВНИ.Presidential Election Results: Donald J. Trump WinsHillary Clinton Donald J. Trump58,676,134 votes (47.6%)58,758,610 votes (47.6

  6. В и К
    #1

    Социология, астрология, все тая.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.