Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инвестицията в соларен покрив е по-изгодна от банков влог

11 коментара

Вложение от 5 хил. евро в слънчев покрив, който позволява на средностатистическо домакинство да се откачи от енергото и само да стане производител и продавач на ток, е по-изгодно от това да се сложат същите пари в банков влог. Това сочат разчети на Българската фотоволтаична асоциация (БФА), която призова в понеделник държавната администрация да облекчи процедурите по инсталиране на панели за собствена консумация.

За около 9000 лева на почти всяка сграда може да бъде инсталирана покривна фотоволтаична система и да бъде решен проблемът с плащането на високи сметки за ток, посочва организация. Инсталация с капацитет от 3 до 5 киловата е напълно достатъчна за покриване на енергийните нужди на едно домакинство. Свързана към мрежата или снабдена с акумулатор, системата може да осигурява денонощен приток на безплатна електроенергия, произведена от слънцето.

Инвестицията в такава система се изплаща за около 10 години, и след това произведената от слънцето енергия може да се продава на преференциални цени и да се генерира порядъчен доход. Животът на соларните модули е поне 25 години и затова вложението във фотоволтаична система може да е много по-атрактивно и доходоносно от банков влог, изчисляват от асоциацията.

Тя допълва, че за последните осем години соларната технология е поевтиняла повече от шест пъти и това се дължи на широкото разпространение и динамичното подобрение на производителността на фотоволтаичните клетки. Тази тенденция се запазва, а изкопаемите горива постоянно повишават цената си. Съвсем скоро токът от слънце ще бъде по-евтин от тока от конвенционални източници, твърди БФА.

У нас обаче основната пречка пред подобна инвестицията са тежките и дълги бюрократични процедури за инсталиране на фотоволтаични системи за битови и стопански нужди. Ако те се облекчат, ще бъдат създадени нови десетки хиляди работни места, които да не са концентрирани само в столицата или големите градове.

Освен това масово инсталираните соларни панели за битови нужди ще демонополизира енергийния пазар и така той сам ще се регулира. "Ще отпадне скритото субсидиране на силно замърсяващите ядрени и въглищни централи, което в момента се прави чрез надбавките в сметките за ток, чрез данъците и средствата за здравеопазване. Използването на слънцето и другите възобновяеми източници ще ни освободи от вноса на изкопаеми горива. Соларният ток е екологичен и не замърсява околната среда с парникови газове и други вредни частици", посочват от БФА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Ядрените централи не замърсяват природата. Случаите с Чернобил и Фукушима са резултат от човешки грешки, алчност и безотговорност. В Чернобил - военни реактори, произвеждащи плутоний им изключват защитата ей така за експеримент. В Япония централата е построена на океана за по-евтино, а се знае, че има опасност от цунами. Във Франция централите си работят безпроблемно.

  2. Анонимен
    #10

    Инвестиция, която се изплаща за повече от 10 години се смята за губеща. Става въпрос за нови технологии в развитие и след 10 години това, което си монтирал сега, ще е безнадежно остаряло. А може би и повредено.

  3. Анонимен
    #9

    Като е толкова изгодно да си инсталираме и да се откачаме от ЧЕЗ. Не ми пука за процедурите и изкупъването на тока...закакво ми е да ми го изкупуват като в дългосрочен план ще ми е по изгодно от ЧЕЗ или банков влог...да ама не. 10г. х 12м. х 30лв./мес = 3600 лв. за ток Хайде, като ги направите панелите по 1 щ.д. на Вт, пак ще си говорим.

  4. Анонимен
    #8

    Нека обяснят по подробно как става това,зощото не е точно така...Във франция например струва около 30000евро инвестация и електроенергото копува тока и го препродава,а собственика,сиреч инвестатора плаща по евтин ток. после не трябва да се забравя че панелите не са вечни,има подръжки да се правят,така че нека първо всичко бъде черно на бяло,добре обяснено и ако се прави със съответната гаранция,кото се има в предвид,че и гаранцията в България не е ГАРАНЦИЯ.И анонимен 6, как така намирате че 9000лева

  5. Анонимен
    #7

    2 Може. Във Франция например процедурата е доста олекотена и за месец получаваш поне 2 предложения от различни фирми за инсталиране на фотоволтаичен блок. Електрисите дьо Франс е задължена да изкупува тока който произвеждаш. Същото се случва и в Германия. В България не е така защото държавата не иска да остави гражданите сами да решават дали искат такива панели или не - това би ударило доста по интересите на енергийната мафия и тя е против.

  6. Анонимен
    #6

    9000 ева пари ли са ? :)))

  7. Анонимен
    #5

    Да може и е разумно. А тези които искат го правят, тези които не искат поне да прочетат закона и да не пишат глупости

  8. Анонимен
    #4

    Да, а ако модулите са китайски, инвестираш почти безплатно. -- ГЛУПОСТИ!!!

  9. Анонимен
    #3

    Има да духаш ...облаците 10 години, за да си влезеш в разноските само. Да не говорим, че у нас някакси най много ток ти трябва когато слънцето грее най-малко, (знам аз кой е виновен), та лятос - токът в буркани, нали.

  10. Анонимен
    #2

    А това на блок - кооперация или както там се казва става ли? Наистина ли може да се върже и даже да се продава ток, въпреки бюрократичните спънки? Сериозно питам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.