Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инвестиции за 3.3 млрд. евро заплашени заради свалената с 20-30% цена на зеления ток

21 коментара
Инвестиции за 3.3 млрд. евро заплашени заради свалената с 20-30% цена на зеления ток

Заради намалената от 1 юли между 20 и 30 процента изкупна цена на електроенергията, произвеждана от възобновяеми източници, китайски проекти за 3.3 млрд. евро може да напускат България. Това предупреди на пресконференция във вторник Виктор Азманов,- председател на Българско-китайската търговско-промишлена палата. той се оплака още от неясните критерии, по които Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) определя преференциалните цени, по които "националната електрическа компания" и трите електроразпределителни дружества са длъжни да купуват тока, произведен от слънце, вятър и биомаса.

Според зам.-председателя на бизнес организацията Фу Минг предприетото от ДКЕВР сваляне на цените на тока от ВЕИ е рязка промяна на инвестиционния климат и води до икономическа непредсказуемост за компаниите в Китай.

Очаква се около 13-20 компании - членове на камарата с инвестиции у нас за общо 3.3 млрд. евро, да се оттеглят от проектите си в България, каза Азманов.

Той разкритикува и решението на ДКЕВР за свалянето на възвръщаемостта на инвестициите от 9 на 6 на сто, при положение, че в Европа този процент е 11-13 на сто.

Основният проблем е, че не са прозрачни процедурите, нито са ясни критериите, по които толкова драстично ще бъде намалена изкупната цена на електричество от възобновяемите електроцентрали, обясни Азманов. Докладите, на които ДКЕВР базира своите решения, имат голямо разминаване с много по-мащабен доклад за България и Румъния, правен от световната счетоводна фирма "Делойт" и изчисляването на новите цени не е базирано на някакъв реален механизъм, допълни той.

В момента китайските инвестиции в слънчеви електроцентрали надхвърлят 200 млн. лв. и те заемат почти половината от вложенията на този пазар.

Другите големи ВЕИ-инвеститори са южнокорейски, които допринасят за около една четвърт от общите инвестиции и също са недоволни от предложенията на ДКЕВР.

Азманов добави, че ако си тръгнат китайските и южнокорейските инвеститори, потърпевши ще са и общините, които са инвестирали за развитието на инфраструктурата за ВЕИ-проектите, а и те осигуряват работна ръка в регионите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    "ИНВЕСТИЦИИ", алооо медияпул къде са кавичките??? Пак май статия - слугинажна! Та в какво "инвестират" в тези зелени енергии та не схващам точно? В пенсионери-пазачи??? СМЕШНИЦИ СТЕ ВСИЧКИ "БИЗНЕСМЕНИ"

  2. Анонимен
    #20

    Добра новина! Тези "инвестиции" поради крайно завишената изкупна цена на тока се изплащат за 4-5 години и след това 20 години само печалби. Естествено от нас чрез високата цена на тока. Така че ако ни спестят тези 3.3 милиарда евро "инвестиции" това означава, че ще вземат от нас по-малко 16 милиарда евро. Наистина добра новина за обикновените хора и лоша за перачите на пари, ще трябва да измислят нещо ново.

  3. news
    #19

    Съжалявам за грешката. Последните изречения да се четат така: "Сега се очаква от благодарност мат;риала отново да ГИ избере за още четири години нищо неправене и лобистки поправки в законите! Ами, вие ги избирате! Страдайте!"

  4. news
    #18
  5. Анонимен
    #17

    като не им харесва в тука да ходят някъде другаде примерно в Гърция или Италия там има много сл греене . Работните места са предимно за охрана на обекта - 4-5 човека пенсионери по 600лв на месец мах

  6. Анонимен
    #16

    Всичко хубаво за зелената енергия , но ако направят такава инвестиция в соларни източници , аз искам да попитам колко ще струва тогава електрическата енергия .Увеличението от 1 юли е 10% , като ДКЕВР обясняват , че е основно заради ВЕИ-тата. При ивестиция от 3,3 милиарда долара , аз искам да попитам 1Kw/h ел.енергия 1 лев ли ще струва?

  7. Анонимен
    #15

    Нямам нищо против зеления ток. Но ако реша да карам зелена кола с пробег от 150 километра, на цена на нова Е-класа и багажник колкото за една дамска чанта, изборът ще си е мой.

  8. Анонимен
    #14

    Това не са инвестиции. Да произвеждаш ненужен ток на свърхвисока цена и да ти го изкупуват задължително - това не само не е никаква инвестиция, но убива реалния бизнес в страната. За гражданите, най-бедните в цяла Европа да не говорим.

  9. Анонимен
    #13

    Трябва да се премахнат всякакви "преференциални" цени за енергия от ВЕИ. Пък да инвестира който иска. На пазарен принцип. А ако китайците толкова искат да вложат 3,3 млрд евро некаги вложат за дострояване на АЕЦ Белене. Таман ще стигнат.

  10. Анонимен
    #12

    Китайците се правят на изненадани :). Като че ли не им е ясно, че тези високи изкупни цени бяха за националните, а не интренационалните другари. А тук би трябвало да се замислим - защо НИКОЙ не инвестира в производство у нас?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.