Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ирак: джихадистите оглавяват една разнородна коалиция

2 коментара

Иракската армия воюва с една разнородна коалиция, оглавявана от джихадистите, но обединяваща някогашни военни от армията на Саддам Хюсеин, салафитски групи и племенни отряди, обединени срещу общ враг.

Във фокуса на международното внимание са бойците от групировката "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ), които са основният двигател на стремителното настъпление, което позволи на бунтовниците да завземат в рамките на десет дни големи райони в северната и централната част на Ирак.

"ИДИЛ е основната двигателна сила" в действията на бунтовниците, потвърждава служител в кабинета на премиера Нури ал Малики, който пожела да остане анонимен. Джихадистите "не допускат никоя друга организация да сподели с тях водачеството", допълва той.

Но тази групировка, свързана с Ал Каида, координира действията си със сбор от други арабски сунитски групи като "Армията на Ордена на накшабандите" и "Армията на Мохамед", "макар че тяхната роля е ограничена в настоящата операция и междуорганизациите има различия", обяснява служителят в кабинета на Малики.

"Армията на накшабандите" се смята за близка до някогашния втори човек при управлението на Саддам Хюсеин, Иззат Ибрахим ад Дури, най-високопоставения представител на предишния режим, който все още се укрива.

Както и "Армията на Мохамед", близка до разпуснатата партия "Баас", "Армията на накшабандите" се сражава с американските сили край Фалуджа през 2005 г. и участва в един от бунтовете в този сунитски град миналата година.

Всички тези групи "получават логистична подкрепа от представители на партията "Баас"", която беше на власт по времето на Саддам Хюсеин, твърди правителственият служител.
Сред иракските бунтовници присъства и "Армията на муджахидините", състояща се от бивши военни от армията на Саддам Хюсеин.

"Въпреки че тези групи не споделят същата идеология като ИДИЛ, те в момента я подкрепят, изхождайки от принципа, че врагът на моя враг е мой приятел", допълва служителят в кабинета на иракския премиер.

Според военния експерт Ануар Махмуд Халаф ад Джубури в настъплението срещу правителствените сили участват и две други салафитски групи: "Ансар ас Суна", която носи отговорност за нападения срещу американските части в Ирак и "Ислямска армия", която обединява бивши служители на Саддам Хюсеин.

"Макар че позициите им по определени въпроси се различават, те координират действията си и обменят информация", обяснява Джубури, който е бивш генерал от армията по времето на Саддам Хюсеин.

Известна роля изглежда играят и племенни бойци, а Малики призова племенните вождове на арабите сунити да осъдят бунта. ИДИЛ, която има първостепенна роля и в Сирия, обяви Ниневия, първата иракска провинция, попаднала в нейни ръце, за част от своята "Ислямска държава" и започна да налага там свои закони.

ИДИЛ и нейните съюзници освен това поставиха под свой контрол големи части от три други провинции - Киркук, Салах ад Дин и Диала - и вече са на по-малко от 100 км от Багдад.
Предвид тази ситуация правителството на Малики отправи официално искане към САЩ да се намесят чрез въздушни удари.

Иракската армия, която през първите дни на джихадистката офанзива беше в отстъпление, изглежда си е възвърнала инициативата и от своя страна призова хиляди доброволци на
помощ.

Правителството на Малики, което е на власт от 2006 г., е разядено от противоречия и изправено пред смъртоносното насилие, подхранвано от недоволството на сунитското малцинство, което се усеща маргинализирано, и от войната в съседна Сирия.

Според Тоби Додж, директор на Центъра за Близкия изток в Лондонското училище за икономика, идеологическите различия между бунтовниците в Ирак биха могли да улеснят задачата на правителството.

"Ако историята се повтаря, ИДИЛ със своята амбиция да основат международен халифат, с радикализма си, с абсурдния си подход към исляма, няма начин да не разруши тази коалиция", смята Додж.

"Те искат на наложат ислямски режим на сунитското население в Ирак, което не желае това", подчертава експертът, допълвайки, че подобни опити през 2005 и 2006 г. са се провалили и че бунтовете, както тогава, и в днешно време ще се провалят.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #2

    Шиитите не успяха да преодолеят омразата си към сунитите заради диктатурата на Садам и затова днес си плащат. Америка няма да се намесва освен ако ектремистите не нападнат Багдад. Ако това се случи вероятно Америка ще бомабардира бунтовниците. Никой няма интерес в Багдад да се загнездят ненормалници. Урока от Афганистан вече е научен.

  2. Jesse Jackson
    #1

    Ха, дяволът не бил толкова черен както ни го описват медиите? До колкото разбирам от репортажа, то половината от формированията са бивши военни на Саддам или на партията БААС. Тогава не виждам нищо толкова страшно ако марионетният режим в Багдад падне. Време е американските под-логи да си платят за обесването на Саддам и опустошаването на Ирак!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.