Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иракски кюрди се включват в сраженията срещу "Ислямска държава" в Сирия

Джихадистите контролират газови и петролни находища

3 коментара

Отряд от около 150 иракски кюрдски бойци пешмерги пристигна в Югоизточна Турция тази сутрин на път за Сирия, за да помогне на своите кюрдски съотечественици там да отстоят
крайграничния град Кобане, обсаден и подложен на яростни атаки от джихадистите от "Ислямска държава".


Самолет на Турските въздушни линии кацна с пешмергите в град Санлюрфа в 1:15 ч след полунощ в обстановка на строги мерки за сигурност. Те бяха качени на бели автобуси и, конвоирани от бронирани джипове и турски полицейски коли, напуснаха летището. Безпрецедентната мисия стана възможна, след като Анкара, под натиск от западните сили, се съгласи да пропусне кюрдските бойци през своята територия към Сирия

 

Турският премиер Ахмет Давутоглу обаче отново подчерта, че неговата страна няма да изпрати никакви сухопътни сили за защита на Кобане, който се намира край сирийско-турската граница. Той каза, че само въздушни удари не са достатъчни, за да бъдат отблъснати джихадистите, и че само пешмергите заедно с умерените сирийски бунтовници могат да отблъснат джихадистите от Кобане.

 

Анкара смята сирийските кюрдски сили за помагачи на екстремистката Кюрдска работническа партия (ПКК), която години наред води партизанска война в самата Турция. Турция обаче има добри отношения с Ирак и затова разрешава на иракските кюрдски пешмерги да преминат през нейната територия, отбелязва АП.


Хилядно множество устрои емоционално изпращане с приветствени възгласи и знамена на отряда на пешмергите на летището в Ербил - столицата на Иракски Кюрдистан, след като
местните автономни власти дадоха зелена улица за мисията им.


Същевременно втора сухопътна колона с пешмерги потегли с джипове "Тойота ленд круизър" и камиони, натоварени с оръдия и картечници, по шосе към Кобане от Ербил. Рано тази сутрин този конвой пресече турската граница през иракския граничен пункт Захо. Очаква се двата конвоя да се съединят на турска територия и да навлязат заедно в Сирия.

Пешмергите стояха изправени върху някои от автомобилите в колоната, докато тя напредваше към турската граница, съпроводена от линейка и правителствени охранителни коли, надуващи сирени. Войниците вдигаха знака на победата с ръце към множеството изпращачи, приветстващи ги в селата по пътя. Хиляди ги чакаха и на границата, пеейки кюрдски бойни песни, развявайки кюрдски знамена и издигайки портрети на президента на Иракски Кюрдистан Масуд Барзани.


Ройтерс подчертава деликатния характер на кюрдската мисия и на самото решение за изпращането ѝ заради многопластовите политически напрежения в региона. Турски официални лица отхвърлиха критиките от чужбина заради нежеланието на Анкара да направи повече в помощ на кюрдските защитници на Кобане. Тази турска позиция предизвиква гняв сред турското кюрдско малцинство, което представлява около една пета от цялото население на страната и половината от всички кюрди, разпръснати из няколко страни в региона. Кюрдите подозират, че Анкара по-скоро би се радвала, ако джихадистите от "Ислямска държава" разширят териториалните си завоевания, отколкото да позволи на кюрдските партизани да укрепят позициите с в района.

 

Турската полиция стреля във въздуха и използва сълзотворен газ снощи, за да разпръсне стотиците кюрдски поддръжници, събрали се турския граничен пункт Хабур, за да посрещнат пешмергите. Тълпата от своя страна отвърна с хвърляне на камъни срещу намиращия се там полицейски пункт.

Министърът на пешмергите в Иракски Кюрдистан Мустафа Саид Кадер каза пред местни медии вчера, че няма поставено ограничение колко дълго ще останат неговите бойци в Кобане. Правителството на автономен Кюрдистан уточни, че те няма пряко да участват в сражения там, а ще осигуряват артилерийска подкрепа.


Говорителката на Държавния департамент Джен Саки приветства вчера изпращането на пешмергите. "Ние препоръчвахме и обсъждахме колко е важно да се пропуснат пешмергите през границата (с Турция) и да се улесни преминаването им. ... Това е само един компонент, и то такъв, който според нас ще окаже влияние. Важно е да имаме партньор на терена, с който да работим", каза тя на брифинг във Вашингтон. Междувременно САЩ продължават нанасянето на въздушни удари срещу позициите на джихадистите край Кобане. Засега обаче ефектът от тях е явно недостатъчен.

 

Джихадистите продължават атаките в Ирак

 

В същото време продължава и настъплението на джихадисти от групировката "Ислямска държава" (ИД) в други райони на Сирия. Те нападнаха петролното и газово находище Аш Шаер в централната провинция Хомс и убиха 30 души от силите на режима, съобщи Сирийският център за наблюдение правата на човека (СЦНПЧ), цитиран от Франс прес.

 

Телевизия "Ал Манар", цитирана от ТАСС, съобщава, че правителствените сили са отблъснали нападението и са убили десетки екстремисти.

 

В края на юли сирийската армия си беше върнала контрола над находището от джихадистите, които го бяха превзели на 17 юли, избивайки 270 войници и работници.

 

Джихадистите правиха опити да превземат стратегическото находище и през август и септември. То е разположено в пустинята в близост до археологическия обект Палмира.


ИД контролира редица петролни и газови находища в Сирия и Ирак. Те са важен източник на приходи за групировката, която САЩ определят като "най-добре финансираната терористична организация".

 

Бойци от свързания с Ал Каида Фронт Ан Нусра превзеха територия от умерена сирийска бунтовническа група в една от малкото зони на Северна Сирия, които не се държат от радикални ислямисти, предаде Ройтерс.

 

Фронтът Ан Нусра е превзел редица села в провинция Идлиб от Фронта на сирийските революционери, воден от Джамал Мааруф, изтъкнат представител на умерената опозиция на президента Башар Асад. Убити са 20 от бойците на умерената група, а тя е пленила25 бойци на Фронта Ан Нусра, съобщи представител на сирийските революционери.

 

Войната срещу "Ислямска държава" и паралелите


В редакционна статия в. "Ню Йорк таймс" прави паралели между борбата срещу групировката "Ислямска държава" (ИД) в Ирак и Сирия и войната във Виетнам.

Северновиетнамците бяха едновременно комунисти и националисти - и все още са.

 

Основната причина САЩ да се провалят във Виетнам обаче е, че комунистите съумяха да овладеят виетнамския националистически наратив много по-ефикасно от южновиетнамските съюзници на САЩ, които твърде често бяха възприемани като корумпирани или нелегитимни. Северновиетнамците успяха да спечелят (с помощта на брутален натиск) повече виетнамска подкрепа не защото повечето виетнамци са вярвали в ученията на Маркс и Ленин, а защото Хо Ши Мин и комунистическите му другари бяха възприемани като по-автентичните националисти, пише вестникът.

 

Смятам, че нещо сходно се случва в Ирак, пише авторът Томас Фридман. ИД с малобройното си ядро от джихадисти бе способна да превземе толкова голяма неджихадистка територия в Сирия и Ирак за съвсем кратко време не защото повечето иракчани и сунити внезапно са повярвали на самообявилия се халиф на "Ислямска държава". Повечето иракски и сирийски сунити не искат да омъжват дъщерите си за брадат чеченски фанатик, а не един и двама измежду тях се молят по пет пъти на ден, а после си пийват едно уиски. Те са приели ИД или са се примирили с нея, защото са били системно тормозени от прошиитския проирански режим на Башар Асад в Сирия и на премиера Нури ал Малики в Ирак и защото виждат в ИД средство за съживяването на сунитския национализъм и слагането край на шиитското потисничество, отбелязва "Ню Йорк таймс".

 

В редакционна статия във в. "Вашингтон пост" авторът Дейвид Игнейшъс заявява, че в плановете на САЩ срещу ИД има немалко пожелателно мислене.

 

В стратегията на САЩ за борба с ИД има много "ако" и "може би" и определено е "в процес на развитие", както честно призна официален представител на САЩ. Сред недостатъците ѝ е, че изисква много търпение, което е в недостиг в Америка и в Близкия изток, освен това е доста по-ясна за Ирак, отколкото за Сирия, отбелязва авторът.

 

Според статията трябва да се наблегне спешно на привличането и обучаването на сунитски племенни бойци, които да бъдат убедени да скъсат с ИД, техни лидери да получат постове в
иракското правителство.

 

Според американското разузнаване има напрежения вътре в ИД между иракските и чуждестранните бойци, които в Мосул са довели до разделянето им в отделни сгради. ИД също така е била принудена от въздушните удари да променя тактиката си, търсейки укрития в градските райони и избягвайки масови придвижвания или показност като знамена или автоколони. Американските въздушни удари също така са навредили на инфраструктурата им в Ирак и Сирия, включително петролни кладенци и складове, отбелязва вестникът.

 

Има солидно военно планиране в стратегията на САЩ, но има и пожелателно мислене. Най-съмнителното допускане е, че иракските и сирийските сили могат да спечелят борбата срещу екстремистите без присъствието редом с тях на американски съветници, пише в редакционната статия на "Вашингтон пост", цитирана от БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #3
  2. Kiril Kovatchev
    #2

    Щатите се опитват да помогнат на хората в близкия изток да живеят свободно разчупвайки оковите на диктатора Садам Хюсеин. Разбира се не всичко се получава по начина по който е замислено. Ще трябва да мине още време за да може местните хора да узреят за демокрация. Важното е да не се позволява установяването на нова диктатура, защото времето и развитието отново ще спрат както беше при предишния диктатор. Злорадството на путинистите че Америка може и да не успее в начинанието си за демократизиране на близкия изток е христоматиен пример за първобитен примитивизъм.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.