Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Испанският премиер заплаши да отнеме автономията на Каталуня

Местните лидери трябва да потвърдят обявяването на независимост

7 коментара
Премиерът Мариано Рахой, сн. ЕПА/БГНЕС
Испанският министър-председател Мариано Рахой направи първата стъпка към задействането на така наречената "ядрена опция", позволяваща му да замрази политическата автономия на Каталуния и да вземе областта под пряко управление.
 
"Кабинетът реши да предяви официално искане към каталунското правителство да потвърди обявило ли е или не независимост", каза в телевизионно обръщение Рахой.
 
Отправянето на официалното искане е необходимо за задействане на член 155 от Конституцията, но не се предвижда никакъв конкретен срок за отговор.
 
"Отговорът на каталунския премиер ще определи по-нататъшния ход на събитията за следващите няколко дни", заяви още той, давайки ултиматум на лидерите в Каталуня да се откажат от обявяването на независимост. 
 
Испанският премиер каза още, че ще продължи да действа "предпазливо и отговорно".
 
Декларацията за независимост на Каталуня, подписана вчера от каталунските депутати, подкрепящи отделянето, и от каталунския президент Карлес Пучдемон, за момента е символичен акт и трябва да бъде приета от каталунския парламент.
 
Решението на Рахой  може да задълбочи конфронтацията между Мадрид и Каталуня, но също така е възможен изход от най-голямата политическа криза в Испания след неуспешния военен преврат през 1981 г, отбелязва Ройтерс. 
 
Премиерът вероятно ще поиска свикването на регионални избори след активирането на конституционния механизъм, който му позволява да направи това. 
 
Спорният член 155 от Конституцията, чрез който до края на седмицата Мадрид може да отнеме автономията на Каталуня и цялата администрация да мине на централно подчинение, досега никога не е бил прилаган и ситуацията напомня за случващото се около Брекзит, отбелязва ББС. 
 
Според информации в испанските медии, ако премиерът активира член 155 при отсъствието на отговор от каталунския президент, партиите за независимост в местния парламент ще обявят независимостта
 
Текстът гласи, че "ако дадена автономна област не изпълнява задълженията, които Конституцията или други закони ѝ вменяват или действа по начин, който накърнява сериозно общия интерес на Испания, (властите), с абсолютно мнозинство в Сената, могат да приемат необходимите мерки, за да я задължат да изпълни принудително въпросните задължения или за да защитят гореспоменатия общ интерес."
 
Мадрид: Пучдемон не знае къде се намира 
 
Испанският министър на външните работи Алфонсо Дастис от своя страна нарече вчерашната реч на Пучдемон "номер", но заяви, че има пространство за преговори в рамките на испанската конституция, съобщи Ройтерс. 
 
Той каза това в интервю за френското радио "Европа 1", посочвайки също така в отговор на въпрос, че испанската конституция не позволява произвеждането на нов референдум.
 
"Не можем да приемем част от каталунците да решава за цяла Испания", каза Дастис.
 
Каталунският лидер Карлес Пучдемон не знае къде се намира, накъде отива, нито къде иска да отиде", добави испанският вицепремиер Сорая Саенс де Сантамария.
 
Сорая Саенс отхвърли призивите на каталунския премиер за посредничество с Мадрид и изтъкна, че всякакъв диалог между демократи трябва да става в рамките на закона. 
 
Пучдемон подписа снощи в Барселона декларация за провъзгласяване на независимост на областта от Испания, но отложи влизането ѝ в сила, призовавайки за диалог.
 
"Учредяваме Каталунската република като независима, суверенна, правова, демократична и социална държава", се посочва в декларацията. 
 
Подписите си под текста положиха също вицепремиерът Ориол Жункерас, председателката на каталунския парламент Карме Форкадел и 72 депутати от управляващото мнозинство.
 
Говорител на каталунското правителство уточни, че премиерът отлага влизането в сила на декларацията, призовавайки за диалог с Мадрид.
 
Предполага се, че декларацията ще бъде внесена за гласуване в каталунския парламент, ако преговорите между Барселона и Мадрид за уреждане на кризата претърпят неуспех.
 
Над 90 на сто от гласувалите на референдума на 1 октомври поискаха независимост на Каталуня. Допитването обаче бе обявено за незаконно от испанското правителство и в него участваха само 43 процента от имащите право на глас. Имаше и данни за нередности по време на вота.
 
Властите в Мадрид са категорични, че няма да водят преговори с Барселона дотогава, докато тя не престане да заплашва с обявяване на независимост и каталунското правителство не се откаже от сепаратистките си планове. Премиерът Мариано Рахой предупреди, че ако се налага ще поиска замразяване на автономията, което би означавало разпускане на каталунския парламент и преминаване на автономията под контрола на властите в Мадрид.
 
Сепаратистите искат Каталунска република
 
Отлагането на независимостта предизвика гняв и в лагера на сепаратистите, които настояваха за по-твърд курс. 
 
Водачът на каталунското правителство направи впечатляващ завой и със сигурност произнесе единствената реч, с която можеше да избегне едновременно огромното разочарование на своите - сепаратистите, на които обеща "Елдорадото" на независимостта - и авторитарна реакция на властите в Мадрид, посочва в. "Либерасион".
 
Националистическата обществена организация "Каталунска националистическа асамблея” обяви, че трябва да се създаде нова държава – Каталунска република.
 
Според лидера на организацията Жорди Санчес приетата, а след това отложена декларация за независимост "отваря възможност за търсене на международен диалог в конфликта между Каталуния и Испания”.
 
Санчес нарича декларацията за независимост "историческа", а отлагането на действието ѝ – инструмент, който "гарантира че международната общност е отворила пътя към диалог за осигуряване на прехода към новата република".
 
Еквилибристката на Пучдемон
 
Френският в. "Фигаро" коментира, че еквилибристката позиция на Пучдемон повтаря предложение на евродепутат от партията на Пучдемон, дал идея да се последва примерът на Словения, която преди време също отложи влизането в сила на декларация за независимост, за да преговаря със страната, която искаше да напусне - разклатена Югославия, припомня вестникът.
 
В 40-минутна реч пред каталунския парламент Пучдемон аргументира предложението си с желанието за намаляване на напрежението, допълва "Фигаро".
 
Малко повече от седмица след референдума за самоопределение на Каталуния нейният президент, притиснат от всички страни, вчера избра в крайна сметка междинен път, отбелязва в. "Монд". 
 
Жестът очевидно не бе оценен от испанското консервативно правителство, което час след речта на Пучдемон възрази срещу стратегията на каталунския президент. Непряко обявяване на независимост, последвано от пряко отлагане е недопустимо, заяви говорител на правителството. 
 
Дългоочаквата реч на каталунският президент беше изпълнена с толкова условности и двусмисленост, че може да бъде тълкувана по хиляди различни начини. Някои ще кажат, че Пучдемон се опитва да изнудва испанската държава, а други, че протяга маслинова клонка, отбелязва в друга статия "Гардиън".
 
Прекъсвайки процеса на отделяне, каталунският президент даде знак за готовност за преговори на критиците и наблюдателите в Испания и Европейския съюз, който се опасява от надигане на сепаратизма във преживяващия все повече сътресения 28-членен блок, коментира в. "Вашингтон пост". 
 
Речта на Пучдемон едва ли ще внесе особено успокоение в ескалиращия конфликт, шокирал наблюдателите по света. В стъпка, която някои анализатори разглеждат като намерение да удовлетвори и двете страни, той представи каталунската независимост като неизбежна, но отложи процеса, за да даде възможност за диалог с испански и европейски представители, допълва всекидневникът.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #7

    Тези и за сепаратисти не стават. "Ще се отделим, ма тихичко, без да разберат другите. Ма ние ще си знаем". Както имаше коментари - ще поскачат и ще утихнат, и всичко ще си върви по старому - май на там върви.

  2. uncommited
    #6
  3. uncommited
    #5
  4. тото
    #4

    Този референдум е като да си направят в Смолян и останалите около него населени места референдум за излизане от България.Интересно да ли защитниците на правата на човека ще са за в този РЕФЕРЕНДУМ.

  5. Лизи Гугуткова
    #3

    Тази сутрин отлагането... се отрази добре на Испанските акции и държавни ценни книжа , а еврото постигна двуседмично ниво .

  6. Горскио
    #2

    За жалост са прави. Каталунският премиер трябваше или да обяви независимост, или да подаде оставка. Може би имаше и трети компромисен вариант - да предложи на испанското правителство провеждането до седмици на втори референдум, този път признат от испанците, без насилие, който да бъде проведен в присъствието на безпристрастни наблюдатели

  7. Лизи Гугуткова
    #1

    "На всички членове на Каталунската администрация са заведени дела за неподчинение на съда, забранил референдума /глоба/,превишение на правомощията им /глоба/ и НЕцелево харчене на средства /ДО 8 ГОДИНИ ЗАТВОР/.Сега ще добавят и подпистването на "независимостта ".Ако обвинят някой в МЕТЕЖ- до 30 години.//////Както винаги Икономиката е най-важна. Пучдемон има много данни и затова говореше със страх.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.